Blog
Płyty z nośnikiem azbestowym
W artykule znajdziesz:
Laminaty produkuje się głównie w USA i w Kanadzie do okładzin ściennych, płyt drzwiowych i blatów stołowych przeznaczonych dla hoteli, restauracji itd. Odznaczają się one dość mocną strukturą, są odporne na zmienne warunki atmosferyczne i mają większą wytrzymałość od innych laminatów z nośnikiem papierowym. Poniżej podano zestawienie własności płyty o grubości 3 mm (program uprawnienia budowlane na komputer).
Laminaty z impregnowanym nośnikiem papierowym wykonuje się w ten sam sposób jak inne laminaty, stosując ogrzewanie i prasowanie. Po wysuszeniu i ochłodzeniu płyty tnie się na odpowiednie wymiary piłą tarczową, po czym następują prace wykończeniowe. Płyty są koloru ciemnobrązowego, przy wykończeniach dekoracyjnych na płaszczyźnie licowej umieszcza się papier impregnowany żywicą melaminową, ze specjalnie naniesionym na nim deseniem. W celu zabezpieczenia powierzchni przed zarysowaniem dodaje się niekiedy przezroczystą folię impregnowaną melaminą. Płyty ligninowe zamocowuje się w ten sam sposób jak inne laminaty (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wyprodukowano półgiętkie płyty okładzinowe z nośnikiem azbestowym w celu jak najlepszego wykorzystania własności azbestu i tworzyw sztucznych. Cement azbestowy jest kruchy i trudny do barwienia; używano go do produkcji tektur w gatunku płyt azbestowych, które są dosyć miękkie. Płyty z nośnikiem azbestowym produkowane pod nazwą handlową Pluto sklejane są żywicą termoutwardzalną przy zastosowaniu ogrzewania i prasowania (uprawnienia budowlane).
Główną zaletą tych płyt jest odporność na działanie ognia. Próby wykazały, że płyty Pluto mają wytrzymałość cieplną (w suchej atmosferze) dochodzącą do 230°C i w temperaturze tej nie ulegają żadnym zmianom. W porównaniu z innymi rodzajami płyt płyty Pluto wykazują mniejsze zmiany objętości; stwierdzono (Building Research Station), że objętość płyt zanurzonych w wodzie po 24 godz uległa zmianie tylko o 0,05%. Mimo to nie stosuje się ich do robót zewnętrznych, lecz zaleca się je przede wszystkim do użytku wewnątrz pomieszczeń (program egzamin ustny).
Płyty Pluto
Płyty Pluto, podobnie jak i inne płyty przygotowane na żywicach syntetycznych, są odporne na owady i na próchnienie. Gdy! płytę poddano ciężkim warunkom doświadczalnym, pojawiła się na płaszczyźnie próchnica, stwierdzono jednak, że nie wpływało to ujemnie na jej własności mechaniczne. Z danych zamieszczonych w tabl. 9 wynika, że płyty Pluto odznaczają się dużą wytrzymałością, dzięki czemu nadają się do użytku w trudnych warunkach. Płyty można łatwo obrabiać zwykłymi narzędziami do drewna. Można je również malować farbami wodnymi, olejnymi i pokrywać lakierami (opinie o programie).
Płyty produkuje się w znormalizowanych wymiarach 2,4 x 1,2 m, o grubości 2 mm, 5 mm i 6,25 mm. Ciężar płyty o grubości 3 mm wynosi 4 kg. Ciężar 1 m3 materiału wynosi 1330 kg. Obróbka i przymocowanie. Do przecinania płyt mogą być użyte piły stosowane do drewna. Zaleca się stosować piły tarczowe i taśmowe. W cienkiej płycie można łatwo wykonać głęboki żłobek, dzięki któremu płyta daje się łatwo złamać po linii prostej, przy czym krawędź pozostaje czysta (segregator aktów prawnych).
Aby po przecięciu nadać krawędziom dobre wykończenie, można je wygładzić papierem ściernym lub korundem. Nie należy strugać krawędzi. Płyty grubsze niż 5-milimetrowe wymagają w miarę potrzeby nawiercania otworów, natomiast cieńsze można przybijać gwoździami tak samo jak inne okładziny ścienne. Giętkość cienkich płyt pozwala w ograniczonym zakresie zginać je na zimno, jeśli jednak promień zginania jest mniejszy - należy płytę poddać ogrzewaniu przez 2-3 min w temperaturze ok. 158°C i zginać w stanie ogrzanym (promocja 3 w 1). Po ochłodzeniu płyta zachowuje swój nowy kształt, ale powtórne zginanie sprawia pewne trudności.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32