Blog

Wykonanie tynków zdjęcie nr 2
12.03.2021

Podstawowe części maszyn

W artykule znajdziesz:

Podstawowe części maszyn

Wykonanie tynków zdjęcie nr 3
Podstawowe części maszyn

Podstawowe części maszyn wytrzymałościowych na przykładzie maszyn do badań statycznych.
Rozróżnia się maszyny o pionowej i poziomej osi korpusu, tzn. maszyny, w których próbka zajmuje w czasie badania odpowiednio pionowe i poziome położenie (program uprawnienia budowlane na komputer).

W maszynach małych, realizujących nieznaczne obciążenia, korpus wykonywany bywa jako pojedynczy słup pracujący na mimośrodowe obciążenie. W maszynach dużych korpus wykonywany jest w kształcie ram składających się z dwóch bardzo sztywnych płyt oporowych lub rygli belkowych połączonych dwoma lub czterema słupami.
Zaznaczyć należy, iż obciążenia wywoływane w maszynie wytrzymałościowej muszą być zrównoważone przez siły wewnętrzne samego korpusu, a fundament pod maszynę powinien przenosić jedynie jej ciężar własny i tłumić ewentualne drgania przez nią wywołane (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Istotną częścią maszyny są urządzenia służące do zamocowania próbek. Urządzenia te zwane uchwytami muszą umożliwiać m. in. niezawodne zamo cowanie próbek, przekazywanie obciążenia na próbkę lub badany element, szybką wymianę próbek i uchwytów. W zależności od rodzaju próbek stosuje się różne uchwyty. I tak do rozciągania drutów oraz próbek z materiałów ciągliwych stosowane są szybkosprawne uchwyty klinowo-zaciskowe z wymiennymi szczękami. W uchwytach tych kliny chwytające próbkę mogą być prowadzone w głowicach uchwytowych za pomocą rolek zmniejszających tarcie i uniemożliwiających zakleszczenie się klinów.

Przemieszczenie głowicy w stosunku do klinów dokonywane za pomocą rękojeści zwalnia próbkę z uchwytu (uprawnienia budowlane). Do prób rozciągania lin stosowane są uchwyty czopowo-zaciskowe. Można również dokonać rozdzielenia drutów liny, zatopić je w specjalnych stopach, np. w stopie Wood’a, a następnie wmontować w uchwyty maszyny. Próby ściskania nie wymagają w zasadzie uchwytów - próbkę poddaje się ściskaniu pomiędzy utwardzonymi stalowymi płytami oporowymi, przy czym jedna z tych płyt powinna być ułożyskowana półkolisto. W szczególnych przypadkach może zaistnieć potrzeba stosowania tzw. rewersorów, to jest urządzeń umożliwiających przeprowadzenie prób ściskania w maszynach realizujących jedynie rozciąganie i prób rozciągania w prasach (program egzamin ustny).

Działanie rewersorów

Działanie rewersorów polega na tym, że przy przemieszczaniu się względem siebie dwóch części rewersora próbka doznaje odpowiednio ściskania lub rozciągania. Zadaniem mechanizmu obciążającego jest wytworzenie odpowiedniego obciążenia badanej próbki czy elementu. Obciążenie to może być osiągnięte przy zastosowaniu układów mechanicznych lub hydraulicznych napędzanych ręcznie lub silnikiem. Mechaniczny układ obciążający może być zrealizowany przez wykorzystanie układu dźwigni z zawieszonymi ciężarami lub też przez wykorzystanie śruby pociągowej (opinie o programie).

Mechaniczne układy obciążające mają tę zaletę, że pozwalają utrzymywać stałe obciążenie w dowolnie długim czasie, co ma szczególne znaczenie przy badaniach Teologicznych własności materiałów.
W większości maszyn wytrzymałościowych stosuje się hydrauliczny układ obciążający. W układzie tym obciążenie badanej próbki jest realizowane przez przemieszczenie tłoka sztywno połączonego z ramą korpusu. Schemat takiego układu. Na tłok 1 działa ciśnienie oleju tłoczonego przez pompę 3 do cylindra 2 (segregator aktów prawnych).

Dopływ oleju, regulowany za pomocą zaworu wpustowego 5, pozwala na regulację prędkości obciążenia. Przy stałym natężeniu przepływu oleju z pompy zbędna ilość oleju powraca do zbiornika specjalną rurą poprzez regulator przepływu natężenia 7. Odciążenie próbki uzyskuje się, umożliwiając odpływ oleju z cylindra przez zawór upustowy 6. Jako szczególne zalety omawianego układu obciążenia należy wymienić: możliwość budowy dużych maszyn przy ich prostej i zwartej konstrukcji oraz możliwość regulacji szybkości obciążenia (promocja 3 w 1).

Zasadniczą zaś wadą układu jest trudność utrzymania stałego obciążenia przez dłuższy okres czasu. Najprostszymi i najdokładniejszymi urządzeniami do mierzenia obciążeń są tzw. siłomierze obciążnikowe.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wykonanie tynków zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wykonanie tynków zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wykonanie tynków zdjęcie nr 8 Wykonanie tynków zdjęcie nr 9 Wykonanie tynków zdjęcie nr 10
Wykonanie tynków zdjęcie nr 11
Wykonanie tynków zdjęcie nr 12 Wykonanie tynków zdjęcie nr 13 Wykonanie tynków zdjęcie nr 14
Wykonanie tynków zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wykonanie tynków zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wykonanie tynków zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami