Blog
Podwyższenie temperatury
W artykule znajdziesz:
Napełniacze w ilości 10-30% wpływają minimalnie na obniżenie wytrzymałości. Podwyższenie temperatury wpływa na obniżenie wytrzymałości, a mianowicie: w temperaturze 60 °C do 20%, w temperaturze 100 °C 50% i w temperaturze 120 °C o 75%. Epidian 100 nie działa korodująco na łączone materiały, jest nietoksyczny, nie ma zapachu i smaku, jest odporny na działanie wilgoci i wielu czynników chemicznych (program uprawnienia budowlane na komputer). W czasie utwardzania nie wydzielają się żadne uboczne produkty, a skurcz przy utwardzaniu wynosi 1-2%. Nie jest potrzebny nacisk (prasowanie) przy utwardzaniu (maksymalnie do 0,2 kG/cm2).
Epidian 101 zawiera rozpuszczalnik organiczny. Służy do klejenia dużych płaskich powierzchni metalowych, ceramicznych i niektórych tworzyw sztucznych oraz jako kit uszczelniający w przypadku wyrobów metalowych (z napełniaczami), ceramicznych itp. Utwardza się podobnie jak Epidian 100, dodając uprzednio ok. 22-i-25 części utwardzacza na 100 części kleju (roztworu 60-procentowego) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Epidian 5 utwardza się na zimno przez dodanie 10-i-ll części (cięża- rowo) trójetylenoczteroaminy (skrót TĘCZA) - tzw. klej sztywny lub 100 części poliaminoamidu C - tzw. klej elastyczny. Nadaje się do klejenia metali, szkła, porcelany, kamionki, bazaltu, tworzyw sztucznych (uprawnienia budowlane). Wytrzymałość na ścinanie:
- przy zastosowaniu utwardzacza TĘCZA 100-150 kG/cm2, a po utwardzeniu w podwyższonej temperaturze - do 200 kG/cm2;
- przy zastosowaniu utwardzacza poliaminoamidu C wynosi 70-100 kG/cm2 w układzie guma/aluminium (program egzamin ustny).
Działanie wody
Epidian 5 nie jest odporny na podwyższoną temperaturę (mięknie) w temperaturze 70-80 °C wytrzymałość jego spada do połowy, ale jest wytrzymały w niskich temperaturach. Do klejenia dużych powierzchni można ten klej rozcieńczyć dodając 10-15% ftalanu dwubutylowego lub 5-10% styrenu (opinie o programie).
Klej z utwardzaczem TĘCZA stosuje się do konstrukcji sztywnych, a z poliaminoamidem C do konstrukcji elastycznych. Kleje epoksydowe są stosowane w budownictwie głównie do klejenia konstrukcji metalowych, laminatów z włóknem szklanym, szkła, bazaltu i tworzyw sztucznych. Są to roztwory poliestrów w styrenie, utwardzające się na zimno po dodaniu utwardzacza (nadtlenku cykloheksanonu w postaci pasty HCH w ilości od 2 do 5% lub nadtlenku benzoilu w ilości od 0,5 do 2%, przy czym nadtlenek benzoilu jest dodawany jedynie do utwardzania w temperaturze 80-f-120 °C) oraz przyspieszacza (naftenianu kobaltu) (segregator aktów prawnych).
Pol imał 109 daje spoiny twarde, wytrzymałe na ściskanie (1800 kG/cm2), zginanie (800 kG/cm2) i rozciąganie (500 kG/cm2), natomiast Pol i mai 150 daje spoiny elastyczne o wytrzymałości na rozciąganie 100 kG/cm2. Żywice te są odporne na działanie wody i stosuje się je do klejenia betonu, metali, szkła i ceramiki. Mają one jednak większe znaczenie jako masy i zaprawy (z wielką ilością napelniaczy).
Oprócz znanych klejów do klejenia gumy z metalem (Desrnodur R i RF), w grupie poliuretanów znajduje się szereg surowców stosowanych w kompozycjach klejowych (np. Desrnodur L znajdujący główne zastosowanie w lakierach) oraz szereg poliestrów zmodyfikowanych poliuretanami, stosowanych wyłącznie jako kleje (typu Desmocoll). Na przykład Des- m o c o 11 176 w 20-proeentowym roztworze octanu etylu i acetonu (w stosunku 4:1) i z 5-procentowym dodatkiem Desmoduru L (75-procentowy roztwór w octanie etylu) służy jako klej do klejenia poliolefinu (polietylenu, polipropylenu). Desmocoll 400 jest bardzo dobrym klejem do zmiękczonego polichlorku winylu (stosuje się z dodatkiem 10*Vo Desmoduru R lub 5% Desmoduru L). Kleje te dotychczas nic są u nas produkowane (promocja 3 w 1).
Kauczuki syntetyczne z dodatkiem żywic syntetycznych i tlenku cynkowego, rozpuszczone w rozpuszczalnikach, są bardzo cenne dla budownictwa, gdyż szybko wiążą przez reakcję chemiczną. Wśród nich najcenniejsze są kleje na kauczuku chloroprenowym wysokospolimeryzo- wanym, u nas zwane pod nazwą Butapren.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32