Blog

24.02.2021

Położenie pomostu roboczego

W artykule znajdziesz:

Położenie pomostu roboczego

 

Położenie pomostu roboczego

Położenie pomostu roboczego może być zmieniane za pomocą urządzenia hydraulicznego, dzięki czemu układarka może układać masę betonową w różnych grubościach, również jako nawierzchnię dwuwarstwową (program uprawnienia budowlane na komputer). Dzięki mocnej konstrukcji zespołu kielni układarka może być również użyta do równania podłoża gruntowego i warstwy odsączającej.
Układarki ślimakowe. Układarki ślimakowe podobnie jak i układarki kielniowe stosuje się przy składowaniu masy betonowej na podłożu nawierzchni, z tym jednak że wymagają one z grubsza ułożenia masy. Typową układarką ślimakową jest układarka produkcji radzieckiej typu D-227.

Główną częścią roboczą tego typu układarki jest ślimak z deską profilową, za pomocą którego rozścielana jest masa betonowa złożona uprzednio na zwałach przez samochody samowyładowcze, betoniarki samochodowe lub drogowe oraz wózki-wywrotki. Ślimak składa się z dwóch części, wobec czego układarka może być używana do daszkowego i pulpitowego przekroju poprzecznego nawierzchni. Urządzenia profilujące podnosi się i opuszcza ręcznie poniżej niwelety prowadnic za pomocą regulatorów śrubowych. Charakterystykę techniczną układarki D-227 (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Układarki sprzężone z wykańczarką. Ten rodzaj układarki jest zestawem roboczym, który na wspólnym podwoziu posiada elementy robocze do układania (rozścielania) masy oraz elementy do zagęszczania i wykańczania. Maszyny te w stosunku do wykańczarek mają większy ciężar oraz mniejszą wydajność.
Tego rodzaju układarki zaleca się stosować do budowy nawierzchni betonowej o mniejszym postępie robót, np. na krótkich ulicach miejskich itp.
Maszyny do zagęszczania i wykańczania nawierzchni betonowej. Bezpośrednio po ułożeniu masy betonowej zagęszcza się ją oraz ostatecznie wykańcza górną powierzchnię nawierzchni betonowej (uprawnienia budowlane).

Te czynności wykonują maszyny różnych typów, tzw. wykańczarki, które można podzielić na trzy grupy:
- wykańczarki zagęszczające masę betonową na zasadzie udarowej, z elementem udarowym młotowym lub belkowym (obecnie mało stosowane),
- wykańczarki zagęszczające masę betonową na zasadzie wibracji,
- wykańczarki ślizgowe (bez prowadnic).
Wykańczarki stosowane do budowy nawierzchni betonowej mogą wykonywać wymienione czynności równocześnie albo też każdą czynność oddzielnie.
W czasie pracy wykańczarki dwóch pierwszych grup poruszają się po prowadnicach, których niweleta odpowiada ściśle żądanej niwelecie budowanej nawierzchni; wykańczarki trzeciej grupy nie wymagają ustawiania prowadnic (program egzamin ustny).

Wykańczarki młotowe

Wykańczarkę młotową typu Dingier. Jest to maszyna ciężka, stosowana do wykonywania nawierzchni betonowych dwuwarstwowych; można ją przestawiać odpowiednio do żądanej szerokości nawierzchni w granicach od 3,5 do 6,0 m i od 6,0 do 9,0 m.
Elementy robocze wykańczarki to belka równająca, młoty ubijające i taśma wygładzająca. Długość belki odpowiada szerokości nawierzchni; wykonuje się ją ze stali lub z bała drewnianego, obitego blachą stalową (opinie o programie).

Belka ta wyrównuje w czasie ruchu wykańczarki rozłożoną masę betonową, wykonywając pod wpływem działania mimośrodu dźwigni około 200 ruchów
poprzecznych na minutę o skoku około 40 mm. Belkę równającą można nastawiać według zaprojektowanego przekroju poprzecznego nawierzchni betonowej. Szybkość posuwania się wykańczarki wynosi około 1,8 m/min (segregator aktów prawnych).
Młoty ubijające ustawione są w rzędzie jeden obok drugiego w ilości od 24 do 36 sztuk, zależnie od szerokości nawierzchni. Ciężar jednego młota wynosi od 25 do 50 kG, wysokość podnoszenia i opadania 140 do 180 mm, a ilość uderzeń na minutę 70.

Młoty w rzucie poziomym mają kształt rombów
- wymiarach 25X70 mm. Młoty, umocowane na pionowych drążkach, są unoszone do góry przez ramiona tarcz obracających się na wspólnej osi. Młoty ustawione w rzędzie opadają w czasie pracy na przemian w pewnej kolejności, np. co czwarty: 1, 5, 9, 13 itd. Ilość uderzeń młotów na minutę
- posuw wykańczarki są dobrane w ten sposób, że na jednostkę powierzchni przypadają cztery uderzenia młota (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami