Blog

16.01.2021

Pomost do betonowania

W artykule znajdziesz:

Pomost do betonowania

Pomost do betonowania

Podstawowym celem deskowań samowznoszących jest:
- zapewnienie wszystkich technicznych zalet deskowań wielkopowierzchniowych na wysokości - przy zachowaniu takiego samego bezpieczeństwa jak na powierzchni terenu,
- uniezależnienie cyklu przestawiania deskowań od żurawia (program uprawnienia budowlane na komputer).

Pomost do betonowania 5 jest używany do układania mieszanki betonowej i montażu kotew.
Wewnętrzne drabiny (schodnie) zapewniają bezpieczną komunikację między podestami roboczymi. Kotwienie szyn wspinania do ściany odbywa się za pomocą elementów kotwiących oraz stożków (płytek) zamocowanych w betonie.
W systemie ACS wyróżnia się trzy odmiany modularne deskowania: ACS R, ACS P, ACS G.

System samoczynnego wspinania ACS R (R = regular) jest najczęściej stosowaną w praktyce odmianą - 80% wszystkich realizacji. Znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie są do zaformowania wielkopowierzchniowe ściany. Powinien być także swobodny dostęp od góry do formowanych ścian - ma to zapewnić niezależny transport prefabrykowanych elementów zbrojenia i ich mocowanie bezpośrednio na miejscu przeznaczenia. Duże rozstawy wsporników pomostów zmniejszają zapotrzebowanie na zakotwienia oraz redukują liczbę otworów w ścianie.

System samoczynnego wspinania z platformami ACS P (P = platform) - stosowany jest do deskowania skomplikowanych trzonów budynków wysokich oraz obiektów wieżowych. Platformy zapewniają powierzchnię składową na materiały, np. zbrojenia na kolejną działkę oraz powierzchnię na stanowiska robocze, stanowią miniwyposażenie placu budowy. W systemie ACS P dźwigary stalowe platform usytuowane są nad ścianami, przez, co częściowo utrudniony jest montaż prefabrykowanych elementów zbrojenia. Stosowanie prefabrykatów zbrojenia jest możliwe w wybranych strefach (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Całkowite zabezpieczenie pomostów przed wiatrem umożliwia realizację robót w każdych warunkach atmosferycznych. Osiatkowane pomosty robocze dają dodatkowe poczucie bezpieczeństwa, przez co praca na nich przebiega tak samo, jak na budowie znajdującej się na przykład na parterze.

System samoczynnego wspinania

System samoczynnego wspinania ACS G (G = galgen - wysięgnik) stosowan} jest do deskowania budowli łukowych oraz budynków, w których występuje monolityczne połączenie stropu ze ścianami (uprawnienia budowlane). Wariant deskowania ACS G pracuje na jednej konsoli, która umożliwia podwieszenie obydwu stron (zewnętrznej i wewnętrznej) płyt deskowania ściany na wysięgniku. Podwieszone płyty deskowań można swobodnie przesuwać i rektyfikować. Na budowach łukowych szyny wspinania mocuje się równolegle przy jednocześnie radialnym ustawieniu wsporników.

System ACS G umożliwia betonowanie stropu w jednym cyklu roboczym. Skrócony czas trwania poszczególnych operacji oraz oszczędność łączników zbrojenia w stropach (w przypadku betonowania stropów i ścian w jednym cyklu) potwierdzają celowość stosowania tego rozwiązania (program egzamin ustny).
Warianty ACS R, ACS P i ACS G mogą, jeśli jest to wynikiem rozwiązań optymalizacji doboru deskowań, pracować razem na jednym obiekcie. Na przykład podczas realizacji hotelu Inter-Continental w Warszawie, o wysokości 163,60 m. zastosowano 2 platformy ACS P do formowania ścian trzonu komunikacyjnego oraz 15 pomostów ACS R przeznaczonych do formowania zewnętrznych ścian i słupa trójkątnego budynku (opinie o programie).

Właściwy wybór deskowań samowznoszących ma zasadniczy wpływ na tempo robót i wynik finansowy wykonawcy. Racjonalny wybór deskowania polega na wzajemnym dopasowaniu technologii wznoszenia do konstrukcji realizowanego obiektu, zharmonizowaniu z procesami technologiczno-produkcyjnymi na placu budowy oraz uwzględnieniu wszystkich parametrów organizacyjnych - cyklu budowy (segregator aktów prawnych).
Wykonawca robót betonowych zobowiązany jest do bieżącej kontroli wiatru.

Po osiągnięciu dopuszczalnej prędkości wiatru użytkownik zobowiązany jest do prowadzenia robót zgodnie z zaleceniami w Dokumentacji Techniczno-Ruchowej (DTR).
Do najhardziej znanych systemów deskowań samowznoszących należą: PERI ACS. RCS, Ulma Self-climbing System. Doka SKE 50. SKE 100, Xclimb 60. HUennebeck-SCF (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami