Blog

09.10.2021

Pomosty

W artykule znajdziesz:

Pomosty

Pomosty

Pomosty, jak już wspomniano, mogą mieć charakter spacerowy (np. znane u nas „molo” w Sopocie, pomost w Kołobrzegu, pomost w Orłowie itp.) i wtedy w części służącej wyłącznie temu celowi muszą mieć wzdłuż swych krawędzi poręcze (program uprawnienia budowlane na komputer). Najczęściej jednak służą one również jako przystanie dla floty turystycznej i wtedy część spacerowa jest zwykle wyższa, tak aby fale w czasie mniejszych sztormów nie przeszkadzały przechadzkom po niej (np. w warunkach Zatoki Gdańskiej nawierzchnia jej leży na rzędnej +4 m), natomiast jako przystanie buduje się obok, zwykle niezależne niskie pomosty podobnej konstrukcji, połączone z częścią spacerową schodami. W molu sopockim np. część przystaniową stanowi obszerna platforma na jego od wodnym końcu założona na niższym poziomie niż reszta pomostu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W niektórych portach, zwłaszcza angielskich i amerykańskich, spotyka się pomosty na palach (a także nabrzeża pomostowe) bardzo szerokie, które odgrywają nie tylko rolę przystani, ale zastępują część terytorium portowego; stanowią fundamenty magazynów (zwłaszcza lżejszych, parterowych) lub odgrywają rolę placów składowych. Praktykowane to jest w portach systemu pirsowego. Porty tego rodzaju uzasadnione są szczególnie w wypadkach występowania w dnie lub płytko pod dnem skalistego podłoża, w którym wykonywanie wykopów w celu utworzenia basenów byłoby trudne i nieopłacalne. Przykłady takich szerokich pirsów lub nabrzeży omówione będą dalej (uprawnienia budowlane).

Warto zaznaczyć, że w miarę wzrostu tonażu statków pomosty na palach zaczynają ustępować pomostom na kolumnach. W każdym razie sposoby zastosowane do pomostów na kolumnach opisane na s. 536 i n. pozwalające
na użycie konstrukcji stosowanych na głębokości do 12 m do głębokości większych, a polegające na sztucznym spłyceniu dna akwenu pod pomostem, mogą mieć zastosowanie i do pomostów na palach. Przykładów nie będziemy przytaczać, gdyż mogą odnosić się również do omawianego tu wypadku (program egzamin ustny).

Pale kwadratowe

Dawniej często spotykane nabrzeża pomostowe na palach - drewniane, dziś stosowane są wyjątkowo i niemal wyłącznie w akwenach o małej głębokości. Także i same pale drewniane powoli wychodzą tu
z użycia. Niemal z reguły buduje się obecnie nabrzeża pomostowe żelbetowe (lub z betonu sprężonego) na takich, że palach (opinie o programie).
Przykład klasycznego już dziś nabrzeża pomostowego z żelbetu na palach.

Skarpa, przykryta ochronną warstwą kamienia, ułożona pod nabrzeżem w pochyleniu 1 :2, utrzymuje się w równowadze sama. Krótka drewniana lub stalowa ścianka szczelna ma zapobiegać ubytkowi gruntu zza nabrzeża w wypadku nieznacznych osiadań skarpy. Roli statycznej nie odgrywa. Siły ze statku przenoszą się poprzez rząd pali odbojowych drewnianych (drewna użyto tu ze względu na jego sprężystość) bezpośrednio na nabrzeże, które ma w nadbudowie mocne poprzecznice przenoszące siły naporu statku na grunt i także częściowo na pale ukośne żelbetowe tworzące w osi nabrzeża rząd kozłów rozstawionych co 10 m (segregator aktów prawnych). Pale ukośne nie przejmują tu już w zasadzie parcia gruntu i dlatego może ich być mniej, a dominują w układzie pale pionowe, rozstawione w trzech rzędach: odwodnym, osiowym i odlądowym, w odstępach 2 m. Nad rzędem odwodnym masywny oczep stęża poprzecznice i stanowi mur nadwodny. Nawierzchnię pomostu niesie cienka stosunkowo płyta żelbetowa oparta na średniej wielkości podłużnicach. Od tyłu poprzecznice łączy i jakby przedłuża ściankę szczelną cienka (20 cm) żelbetowa pionowa płyta maskująca.

Pale kwadratowe 40X40 cm są prefabrykowane, cała nadbudowa betonowana na miejscu w deskowaniach (promocja 3 w 1).
Przykład nabrzeża pomostowego na palach złożonego z elementów sprężonych wewnętrznie i sprężonych ze sobą. Jest to m. in. przykład nabrzeża pomostowego, zastosowanego do poszerzenia i pogłębienia istniejącego nabrzeża oporowego.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami