Blog

27.11.2020

Porównanie powstałych naprężeń

W artykule znajdziesz:

Porównanie powstałych naprężeń

Porównanie powstałych naprężeń

Porównanie powstałych naprężeń z naprężeniami dopuszczalnymi nie może dać właściwej oceny bezpieczeństwa, gdyż nie obliczamy tu odpowiedniego współczynnika, a same naprężenia dopuszczalne nie odpowiadają stałemu stosunków, momentów rysującego i „programowego”.

Ponadto w ten sposób wyodrębniamy tu jak gdyby bezpieczeństwo ze względu na obciążenia zewnętrzne, czego jak widzieliśmy, nie da się uzyskać za pomocą samych tylko naprężeń dopuszczalnych. Oddzielne sprawdzanie momentu rysującego jest więc całkowicie uzasadnione (program uprawnienia budowlane na komputer).
Weryfikację bezpieczeństwa na zniszczenie należy również rozważyć w szerszym aspekcie, nie tylko jako ocenę nośności granicznej, lecz również jak ocenę sposobu zachowania się elementu w fazie II. Przede wszystkim, możemy wyeliminować elementy niszczące się cer uprzedniego zarysowania, ponadto określając typ zniszczenia, uzyskujemy do odkształcalności ustroju w fazie II.

Ustroje o typie zniszczenia 3 (przezbrojone) charakteryzują się stosunk v. niewielką odkształcalnością. Oś obojętna zmienia w nich - podobnie jak w żelbecie - w niewielkim tylko stopniu swe położenie i rysy nie rozwierają się nadmiernie. W fazie II zachowuje się stosunkowo długo zależność liniowa między naprężeniami a obciążeniami, natomiast w ustrojach o typie zniszczenia 1 (typ 2a jako bardzo rzadki można pominąć w rozważaniach) występują znaczna odkształcenia i rysy prowadzące zwykle do trwałych uszkodzeń, a oś obojętna przesuwa się ku górze (elementy te pracują zatem źle w fazie II) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Z drugiej strony jednak, te właśnie zjawiska ostrzegają o grożącej katastrofie i pozwalają na czas usunąć niebezpieczne przeciążenie.
Powyższe rozważania dają wskazówki co do doboru współczynników pewności na zniszczenie.

Oddzielne sprawdzenie

O zniszczeniu ze względu na stal (typ 2) decydują rozrzuty wytrzymałości lub granicy plastyczności stali (uprawnienia budowlane). O zniszczeniu ze względu na beton decydują rozrzuty wytrzymałości betonu, z reguły dużo wyższe; z tego też powodu przy zniszczeniu typu 2 stosujemy niższe współczynniki pewności. Podobnie działa kryterium uprzedniego „ostrzeżenia”, o którym mówiliśmy wyżej. Natomiast dla ustrojów o typie zniszczenia 3, pracujących na ogół lepiej w fazie II, faza ta jest mniej szkodliwa, a więc wartości współczynników pewności na zarysowanie można tu obniżyć.

Współczynniki pewności na zniszczenie odnoszą się do obciążenia zewnętrznego całkowitego, tj. do momentu Mg+P. Dalsze, pożądane zróżnicowanie (zalecane przez normy niektórych państw) polega na zastosowaniu odmiennych współczynników pewności dla obciążenia stałego i obciążenia użytkowego, tj. na wprowadzeniu w obliczenie wartości (sgMg-fspMp), gdzie sg, sp są odpowiednimi współczynnikami dla tych obciążeń (program egzamin ustny). Prócz tego, mając na uwadze warunki eksploatacji i powagę następstw ewentualnej katastrofy, stosuje się niekiedy odmienne wartości współczynników dla różnych typów ustrojów, zwłaszcza dla mostów.

Poza tym współczynniki pewności różnicuje się w zależności od dokładności obliczenia, w szczególności od tego, czy uwzględnia się w nim obciążenia drugorzędne i wyjątkowe, czy tylko zasadnicze (opinie o programie).
Oddzielne sprawdzenie momentów rysującego i niszczącego stanowi dodatkowy instrument regulowania pracy elementu poprzez ustalenie wzajemnego stosunku wartości tych momentów. Warunek obliczeniowy M„ > Mr nie daje - z uwagi na odchylenia przypadkowe - pełnej gwarancji wyeliminowania elementów niszczących się bez uprzedniego zarysowania (segregator aktów prawnych).

Dostatecznie duże prawdopodobieństwo spełnienia tej nierówności w zakresie wartości rzeczywistych (z góry nieznanych) otrzymamy, ustalając w zakresie wielkości obliczeniowych minimalny stosunek M„/Mr (większy od jedności). Ten minimalny stosunek nie może być jednak zbyt wysoki ze względów ekonomicznych, prowadziłoby to bowiem do zbyt słabego stopnia sprężenia i konstrukcja, mając duży przekrój uzbrojenia, zbliżałaby się do żelbetowej (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami