Blog
Posadowienie kesonu
W artykule znajdziesz:
Posadowienie kesonu
Po dojściu kesonu do właściwego poziomu opiera się go mocno na gruncie całym obwodem, stosując forsowne zagłębienie, po czym przystępuje się do zabetonowania komory roboczej oraz do zdjęcia rur szybowych i zabetonowania pozostałych po nich otworów w murze fundamentowym (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przed rozpoczęciem betonowania należy sprawdzić usytuowanie fundamentu oraz nośność jego posadowienia. Sprawdza się zatem położenie osi, poziomość stropu oraz zagłębienie kesonu, a także pionowość i centryczność muru fundamentowego. Dla sprawdzenia nośności posadowienia przeprowadza się w kesonie badanie gruntu oraz określa się wielkość sił tarcia z pomiarów dokonanych w ostatniej fazie głębienia (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W przypadku stwierdzenia niedostatecznej nośności posadowienia wykonuje się jego wzmocnienie.
Badanie gruntu w kesonie. Badanie gruntu w kesonie ma na celu ustalenie nośności gruntu na poziomie posadowienia oraz zbadanie pokładów zalegających poniżej podstawy fundamentu.
Nośność gruntu określa się zazwyczaj na podstawie oględzin zewnętrznych, a w przypadkach wątpliwych ustala się za pomocą próbnego obciążenia. Używa się do tego celu dźwigników hydraulicznych, które ustawia się na grubej płycie i opiera o strop kesonu za pośrednictwem słupka. Wielkość obciążenia działającego na grunt określa się z odczytów na manometrach dźwigników, a wielkość osiadania mierzy się za pomocą czułych wskaźników opierających się o głęboko wbite repery (uprawnienia budowlane).
W celu zbadania gruntu poniżej poziomu posadowienia wykonuje się zazwyczaj w kesonie dwa kontrolne otwory wiertnicze, które wierci się pod otworami rur szybowych. Takie rozmieszczenie otworów wiertniczych umożliwia umieszczenie żerdzi wiertniczych.
Jeżeli wyniki wierceń są takie same, jak otrzymane na podstawie wierceń badawczych wykonanych przed przystąpieniem do budowy, wówczas poprzestaje się na wywierceniu otworów do 2-3 m poniżej półki kesonu. Jeżeli zaś na tych głębokościach natrafi się na grunty słabsze niż to było rozeznane poprzednio, wówczas wierci się otwory głębiej dla ustalenia odpowiedniego poziomu posadowienia kesonu (program egzamin ustny).
Wzmocnienie posadowienia kesonu
Jeżeli okaże się, że grunt w poziomie posadowienia fundamentu jest słabszy niż to było przyjęte w projekcie, wówczas fundament zagłębia się zazwyczaj dalej, aż do warstw o odpowiedniej nośności. W niektórych jednak przypadkach dalsze zagłębianie kesonu jest niemożliwe. Zachodzi to wówczas gdy:
a) keson zatrze się w otaczających gruntach,
b) wykonana już część budowli z odsadzką fundamentową znajduje się na przewidzianym poziomie lub w przypadku budowli zwężających się ku górze, gdy wymiary jej nie pozwalają na dodatkowe zwężenie przekroju poprzecznego,
c) na fundament działają siły poziome, które mogą wywołać znaczny wzrost naprężeń na krawędzi fundamentu przy większym zagłębieniu stopy fundamentowej,
d) keson jest przechylony i dalsze jego opuszczanie spowodować może większe przechylenie lub przesunięcie poziome (opinie o programie).
We wszystkich tych przypadkach zachodzi konieczność wzmocnienia posadowienia kesonu przez poszerzenie jego podstawy lub pogłębienie ścian.
Poszerzenie podstawy kesonu może być również zastosowane w celu zmniejszenia powierzchni kesonu, zwłaszcza gdy na poziomie posadowienia zalegają grunty nieprzepuszczalne.
Poszerzenie to polega na wykonaniu pod kesonem płyty betonowej o wymiarach większych od powierzchni jego rzutu. Wymiary płyty ustala się w zależności od zmniejszonej wytrzymałości gruntu. Niekiedy wymiary płyty otrzymuje się tak duże, że krawędzie jej wychodzą po parę metrów poza nóż kesonu (segregator aktów prawnych).
Pogłębianie ścian kesonu stosuje się w dość rzadkich przypadkach, gdy nie można za pomocą poszerzenia wzmocnić posadowienia kesonu. Zdarza się to na przykład wówczas, gdy keson zatrze się w gruncie na poziomie wyższym od poziomu ustalonego ze względu na rozmycie dna.
Pogłębianie ścian kesonu ma również zastosowanie przy posadowieniu kesonu na gruncie skalistym o nierównej powierzchni. Wówczas ściany kesonu pogłębia się do skały na odcinkach spoczywających na miękkim gruncie (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32