Blog
Postęp gospodarczy
W artykule znajdziesz:
Postęp gospodarczy
Postęp gospodarczy polega na produkowaniu coraz większej ilości dóbr materialnych, dla coraz pełniejszego zaspokojenia potrzeb społeczeństwa. Jest to możliwe tylko wówczas, gdy wydajność pracy systematycznie wzrasta. Postęp realizuje się przez zmniejszanie nakładów pracy ludzkiej i pracy maszyn, przez zmniejszanie zużycia materiałów na jednostkę produkcji. Aby stwierdzić czy przedsiębiorstwo pracuje ekonomicznie i zgodnie z postępem technicznym, bada się jego działalność za pomocą różnych wskaźników (program uprawnienia budowlane na komputer). Wszystkie nakłady, zarówno praca ludzka, praca maszyn i urządzeń, jak i nakłady materiałowe, mają swój ostateczny wyraz w kosztach.
Jeśli koszty produkcji zmniejszają się, znaczy to, że przedsiębiorstwo pracuje coraz oszczędniej, coraz lepiej. Wzrastająca rentowność przedsiębiorstwa jest więc najlepszym wskaźnikiem należytej organizacji pracy, najlepszym wskaźnikiem postępu.
Odrębnym zagadnieniem jest problem akumulacji (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W krajach kapitalistycznych władza państwowa nie zajmuje się akumulacją. Odbywa się ona spontanicznie tylko w prywatnych przedsiębiorstwach, które po wygospodarowaniu odpowiednich środków wykonują swe inwestycje. W krajach socjalistycznych akumulacja odbywa się planowo zarówno na szczeblu centralnym (uwidoczniona w budżecie państwowym), jak i na szczeblu poszczególnych przedsiębiorstw.
Przedsiębiorstwa z części wygospodarowanego zysku wydzielają pewne sumy, które stanowią ich własne środki inwestycyjne (na inwestycje zdecentralizowane). Za pieniądze te mogą budować sobie potrzebne obiekty, zakupywać maszyny, sprzęt itp. Szczegółowe przepisy finansowe określają, jakie inwestycje powinno wykonywać przedsiębiorstwo ze środków przydzielonych mu przez państwo, a jakie ze środków własnych. Mimo więc, że głównym źródłem akumulacji są u nas dochody państwa, jednak rola przedsiębiorstw jest tutaj również dość znaczna (uprawnienia budowlane). Możliwość tworzenia funduszu inwestycyjnego we własnym zakresie jest również istotnym elementem samodzielności przedsiębiorstwa.
Nowe przedsiębiorstwa budowlane tworzy minister budownictwa (lub innego resortu) w porozumieniu z ministrem finansów. Niezbędne jest również uzgodnienie z właściwym terytorialnie prezydium rady narodowej. Uzgodnienia te są również niezbędne przy zmianie nazwy oraz przy połączeniu lub likwidacji przedsiębiorstw (program egzamin ustny).
Zjednoczenie budowlane
Każde nowe przedsiębiorstwo otrzymuje statut, w którym podane są: nazwa, siedziba, przedmiot, teren i zakres działania oraz wielkość funduszu statutowego, jaki otrzymuje przedsiębiorstwo w chwili utworzenia go.
W okresie trwania działalności przedsiębiorstwa może ono uzupełniać swój fundusz z następujących źródeł.
- Z własnych funduszów, które przedsiębiorstwo tworzy z powstających nadwyżek, wynikłych z jego działalności gospodarczej.
- Z kredytów bankowych, przedsiębiorstwo może bowiem pożyczać pieniądze w banku, płacąc za nie ustalony procent (opinie o programie).
- Przedsiębiorstwo może otrzymać również pewne środki od jednostki nadrzędnej (zjednoczenia).
- Przedsiębiorstwo może również przejąć bezpłatnie część środków od innych przedsiębiorstw, które ulegają likwidacji lub są zorganizowane.
Na podstawie otrzymanych zleceń na wykonanie robót oraz własnego doświadczenia, przedsiębiorstwo samodzielnie opracowuje swój własny plan techniczno-ekonomiczny, obejmujący całokształt działalności. Plan ten musi być zgodny ze wskaźnikami, które przedsiębiorstwo otrzymuje od zarządu budowlanego. Wskaźniki te zawierają następujące dane.
1) Procent zysku, który przedsiębiorstwo ma przekazać do skarbu państwa (segregator aktów prawnych).
2) Procent zysku, który wpłaca do zarządu budowlanego na jego utrzymanie oraz na tworzenie rezerw wspólnych.
3) Wysokość dotacji, którą otrzymuje przedsiębiorstwo na inwestycje własne.
4) Wysokość dotacji na inne cele, np. na poprawę warunków bhp.
Zjednoczenie budowlane ma prawo dokonywać zmiany w planie przedsiębiorstwa, jeżeli stwierdzi, że plan został sporządzony nieprawidłowo (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32