Blog
Potrzeby czasowe
W artykule znajdziesz:
Najrozsądniejszą chyba metodą jest szukanie części najmniej pewnych, zbudowanie i sprawdzenie ich w pierwszej kolejności, a potem przejście do następnych elementów, najbardziej wątpliwych spośród pozostałych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Podobnie jak inżynier z zasady nie przejdzie wprost od radykalnie nowej koncepcji do budowy obiektu przemysłowego na wielką skalę bez uprzednio wypróbowania tej koncepcji na poziomie małego zakładu pilotującego, tak samo badaczowi opłaci się zazwyczaj sprawdzenie podstawowych koncepcji w wersji wstępnej, zanim zaangażuje środki w konstruowanie aparatury w postaci ostatecznej. Warto jednakże pamiętać, że „szybkie" sprawdzenie pewnego pomysłu często trwa wielokrotnie dłużej, niż się przypuszczało, i niekiedy okazuje się, że byłoby lepiej budować, jak należy, od samego początku. Najcenniejszą umiejętnością przy decydowaniu się na wybór takiego czy innego rozwiązania jest umiejętność oceny czasu potrzebnego na wykonanie pewnej pracy. Niestety umiejętność ta jest zjawiskiem naprawdę bardzo rzadkim i nawet wielki zasób doświadczenia zdaje się nie korygować powszedniej skłonności do niedoceniania potrzeb czasowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Decydując się na rozwiązanie prowizoryczne należy zadać sobie następujące pytanie: czy rzeczywiście wykonalność i użyteczność przyrządu w jego wersji ostatecznej nie jest pewna, czy budowa takiego przyrządu pochłonęłaby znacznie więcej pieniędzy lub czasu niż budowa układu próbnego; czy model próbny wystarczy do rozstrzygnięcia punktów niepewnych; czy można byłoby zaprojektować układ kompromisowy, wart ryzyka bezpośredniej budowy, a przy tym praktycznie dorównujący jakością układowi bardziej wypracowanemu; czy można skonstruować szybko model próbny, który w razie powodzenia mógłby służyć jako podstawa układu ostatecznego, przy czym wymagałby jedynie pewnych uzupełnień o charakterze wykończeniowym (uprawnienia budowlane)?
Program elastyczny
Ostatnie pytanie w wielu przypadkach wskazuje sposób rozwiązania. Program elastyczny, realizowany krok po kroku, jest najbardziej dostosowany do niepewności postępowania eksperymentalnego. Plany należy opracowywać jak najlepiej, ale nie trwać uparcie przy nich w całym toku działania. Plan trzeba realizować w logicznym porządku etapów, nie angażując się zbytnio w pewnym kierunku, dopóki nie wyłonią się trudności lub lepsze pomysły. Doświadczenie wskazuje, że niezmiernie rzadko plan początkowy bywa wykonany bez żadnych zmian (program egzamin ustny).
Nasuwa się jeszcze jedno trudne do rozstrzygnięcia zagadnienie: kiedy należy zaniechać budowy przyrządu dlatego, że wyłoniła się koncepcja wyraźnie lepsza? Nie ulega wątpliwości, że gdyby coraz lepsze pomysły następowały po sobie dostatecznie szybko, to mogłoby się zdarzyć, że żaden przyrząd nigdy nie zostałby skończony (opinie o programie). Oczywiście nie można podać tu żadnych reguł, ale zwykle pożądane jest ukończenie dobrego przyrządu nawet wówczas, gdy nie można kosztem prostych przeróbek przystosować go do nowej koncepcji. Zresztą często okazuje się, że ten nowy pomysł nie był jednak naprawdę taki dobry (segregator aktów prawnych).
Wiele można także powiedzieć o potrzebie pilnego baczenia na właściwy przedmiot badań. Dość łatwo bowiem zabłądzić w rozległą dziedzinę zagadnień ubocznych. Dygresje, jeżeli są rzeczywiście dobre, mogą wzbogacić świat, trzeba jednakże zważyć ich ewentualne walory, przeciwstawiając je zwłoce w uzyskaniu owoców głównej pracy badawczej. Chociaż wyprodukowano już dziesiątki milionów silników samochodowych, ciągle jeszcze zdarza się potrzeba naprawy silnika niekiedy nawet zupełnie nowego (promocja 3 w 1). Jeżeli tak ma się sprawa z wyrobem typowym, to nic dziwnego, że niejednokrotnie może powstać konieczność sięgnięcia do wewnętrznych części urządzenia doświadczalnego. Nie zawsze będzie to związane z potrzebą naprawy również sama konstrukcja rzadko bywa tak doskonała, ażeby nie wymagała późniejszych zmian. Większość układów eksperymentalnych demontuje się i buduje od nowa dwa lub trzy razy.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32