Blog

Ściskanie i zginanie zdjęcie nr 2
13.10.2020

Zakres stosowania fundamentów kesonowych

W artykule znajdziesz:

Zakres stosowania fundamentów kesonowych

Ściskanie i zginanie zdjęcie nr 3
Zakres stosowania fundamentów kesonowych

W tym ostatnim przypadku stosuje się je, gdy napływ wody lub płynnych gruntów jest tak duży, że nie daje się opanować zwykłymi metodami (program uprawnienia budowlane na komputer).
Za pomocą kesonu można zagłębić fundamenty do 30-35 m poniżej poziomu wody. Przy takim zagłębieniu kesonu ciśnienie robocze dochodzi w nim do granicznej wartości 3-3,5 at n, gdy praca w kesonie jest jeszcze możliwa. Jest to jedyny warunek ograniczający zakres stosowania kesonów przy robotach fundamentowych.

Chociaż kesonowy sposób fundamentowania jest uniwersalny, należy go stosować dość oględnie ze względu na duże koszty instalacyjne. Na ogół można przyjąć, że przy głębokości posadowienia ok. 15-P25 m fundamenty kesonowe są w wielu przypadkach najbardziej odpowiednim rozwiązaniem pod każdym względem (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Kesony mają również zastosowanie jako środek interwencyjny przy opuszczaniu studni, gdy przestaje się ona zagłębiać wskutek zatarcia się w otaczających gruntach lub natrafienia na przeszkodę albo przy dużym napływie płynnych mas gruntu, którego nie da się opanować zwykłym metodami.

W tym przypadku wykonuje się w studni strop kesonowy i instaluje rury szybowe oraz śluzy i dalsze zagłębianie wykonuje się przy użyciu sprężonego powietrza.
Fundamenty kesonowe mogą być pełne, pierścieniowe, ramowe i słupowe (uprawnienia budowlane).
Fundamenty pełne stanowią masywne bloki wykonane pod całą powierzchnią posadowionej budowli. Ten typ fundamentów na kesonach najczęściej spotykany ma zastosowanie przy posadowieniu silnie obciążonych zwartych budowli, jak np. podpór mostowych, zapór wodnych, murów oporowych itp.

Fundamenty pierścieniowe

Fundamenty pierścieniowe wykonane są w kształcie muru podpierającego krawędzie budowli. Uzyskuje się w ten sposób oszczędność na objętości betonu i robót ziemnych. Ten typ fundamentów jest stosowany przy posadawianiu mało obciążonych budowli o dużych rozmiarach w planie, tj. wówczas, gdy obciążenie gruntu jest małe i nie potrzebna jest duża powierzchnia posadowienia (program egzamin ustny). Zajść to może przy budowie podpór mostów obrotowych, w przypadku gdy wymiary ich wyznacza się z uwagi na rozmieszczenie mechanizmów, a nie ze względu na dopuszczalne naciski na grunt. Ten typ fundamentów może mieć również zastosowanie przy wzmacnianiu istniejących filarów mostowych.

Wykonuje się je wówczas wokół istniejącego fundamentu, jako okalający pierścień. Na pierścieniu opiera się konstrukcję, za pomocą której obciążenie przenosi się równomiernie na stare i nowe fundamenty.
Fundamenty ramowe stanowią konstrukcję złożoną z dwóch słupów związanych ze sobą i opartych na wspólnej podstawie. Mają one zastosowanie przy posadowieniu filarów ramowych. Uzyskuje się tu oszczędność na materiale.

Fundamenty słupowe są to oddzielne kolumny podpierające posadowioną budowlę (opinie o programie). Ten typ fundamentów może mieć zastosowanie przy posadowianiu budynków oraz wykonywaniu pomostów na głębokiej wodzie.
Fundamenty pierścieniowe i ramowe są oszczędniejsze od pełnych, ale są trudniejsze i kłopotliwsze w wykonaniu.
Fundamenty na kesonach mogą mieć kształt pionowy lub ukośny w zależności od kierunku działania sił przenoszonych przez fundament.
Fundamenty pionowe są łatwiejsze w wykonaniu, jednak mniej są oszczędne od ukośnych przy występowaniu większych sił poziomych (segregator aktów prawnych).

Zastosowanie w tych przypadkach fundamentów ukośnych umożliwia nadanie im racjonalnych kształtów, co pozwala znacznie zmniejszyć objętość fundamentu i robót ziemnych. Wykonując np. ukośne fundamenty pod mury oporowe, można kształt ich dostosować do krzywej ciśnień i znacznie zmniejszyć objętość fundamentu i powierzchnię posadowienia w porównaniu z fundamentami pionowymi. Oszczędności w tych przypadkach dochodzą do 37% na objętości fundamentu i do 45% na robotach ziemnych.

Fundamenty ukośne stosuje się przy budowie przyczółków mostowych, podpór pod mosty łukowe i wiszące oraz zapór wodnych i nabrzeży (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

11.10.2024
Ściskanie i zginanie zdjęcie nr 4
Kierownik praktyk a patron praktyki zawodowej

W odniesieniu do uprawnień budowlanych, kluczowy wpływ na działanie kontrolera oraz praktyki patronackie pełnią różne funkcje. Kierownik praktyk to osoba,…

10.10.2024
Ściskanie i zginanie zdjęcie nr 5
Praktyka zawodowa w spółdzielni mieszkaniowej

Praktyka zawodowa w spółdzielni mieszkaniowej może być przydatna dla osób uzyskujących uprawnienia budowlane, w tym elektryczne, ale ważne jest, aby…

Ściskanie i zginanie zdjęcie nr 8 Ściskanie i zginanie zdjęcie nr 9 Ściskanie i zginanie zdjęcie nr 10
Ściskanie i zginanie zdjęcie nr 11
Ściskanie i zginanie zdjęcie nr 12 Ściskanie i zginanie zdjęcie nr 13 Ściskanie i zginanie zdjęcie nr 14
Ściskanie i zginanie zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ściskanie i zginanie zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ściskanie i zginanie zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami