Blog
Powiększenie siły
W artykule znajdziesz:
Powiększenie siły
Powiększenie siły (np. dwukrotnie) powinno zgodnie z prawem superpozycji spowodować proporcjonalne zwiększenie mierzonych wielkości statycznych. Wstępne pomiary pozwalają na wyeliminowanie nieprawidłowo działających czujników pomiarowych (program uprawnienia budowlane na komputer). Do czynności wstępnych zaliczyć trzeba również wykonanie pomiarów rektyfikacyjnych na pomocniczych modelikach o prostych schematach statycznych i pomiary, których celem jest wyznaczenie współczynników E i v materiału modelu.
Próbne elementy, na których wyznacza się te stałe, powinny mieć charakterystyczne wymiary (np. grubość płyty i powłoki) podobne do odpowiednich wymiarów modelu. Pomiary można przeprowadzać w dwojaki sposób. Przy zastosowaniu pierwszego z nich, model obciąża się całym zadanym obciążeniem, a następnie mierzy się poszukiwane wielkości statyczne w poszczególnych punktach konstrukcji (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Drugi sposób polega na mierzeniu wpływu jaki na szukaną wielkość statyczną wywiera jednostkowa siła obciążającą przestawiana kolejno do punktów węzłowych siatki narysowanej na powierzchni modelu.
Otrzymuje się w ten sposób powierzchnię wpływu wielkości statycznej w wybranym punkcie pomiarowym. Sporządzenie powierzchni wpływu jest pracochłonne lecz pozwala rozeznać, w jaki sposób przenoszone jest na podpory obciążenie działające na poszczególne punkty konstrukcji.
Odczyty wykonuje się metodą różnicową lub też metodą określenia wielkości bezwzględnych (uprawnienia budowlane). Druga metoda okazała się bardziej praktyczna, gdyż nie wymaga zerowania przyrządów w stanie nieobciążonym. Pomiary zaleca się rozpoczynać od przekrojów, dla których możliwe jest sprawdzenie warunku równowagi momentów od sił zewnętrznych (obciążających) i momentu od sił wewnętrznych. Sprawdzenie tego rodzaju weryfikuje ustalone wstępnie wartości E i v materiału modelu. Często będą to przekroje, w których występują naprężenia o największych wartościach, pozwala to na zorientowanie od razu na początku pomiarów czy założone wymiary konstrukcji są prawidłowe ze względu na naprężenia dopuszczalne (program egzamin ustny).
Wielkość statyczna
Przy wykonywaniu pomiarów obowiązuje zasada, że nie należy przechodzić do badania następnego przekroju nie będąc pewnym pomiarów w przekroju poprzednim. Sporządzanie wstępnych wykresów mierzonych wielkości statycznych i stwierdzanie ciągłości tych wykresów eliminuje błędnie wykonane pomiary. Wielkości mierzone na krzywiznometrem, przyrosty oporu elektrycznego - przy pracy tensometrami elektrycznymi) wymagają opracowania rachunkowego; wielkości statyczne dla modelu transponuje się następnie na obiekt rzeczywisty (opinie o programie).
Działania te przeprowadza się najczęściej tabelarycznie posiłkując się nomogramami, przyrządami mechanicznymi a nawet maszynami elektronicznymi. Przykładem może być przyrząd Schleichera do opracowania wyników pomiarów wydłużeń i krzywizn. Na podstawie opracowanych wyników sporządza się wykresy wielkości statycznych lub ich powierzchni (lub linii) wpływu. Wykres sił normalnych powstających w pilastym przekryciu powłokowym w przekryciu powłoką walcową symetryczną (segregator aktów prawnych).
Przykład powierzchni wpływu momentów zginających i skręcającego dla wybranego punktu jednoprzęsłowej płyty skośnej. W celu zobrazowania zmienności określonej wielkości statycznej na obszarze płyty lub powłoki można sporządzać wykresy linii izometrycznych łączących punkty, w których dana wielkość statyczna ma jednakowe wartości.
Linie izometryczne momentu zginającego w dwuprzęsłowej powłoce walcowej niesymetrycznej, której badania opisali Mitzel i Suwalskiv (promocja 3 w 1). Zgodnie z definicją, do badań modelowych pośrednich zaliczamy metody polegające na wywoływaniu w modelach podobnych (w zasadzie) geometrycznie do obiektu, takich stanów, które nie mają odpowiednika w obiekcie.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32