Blog

13.07.2020

Powłoki asfaltowe

W artykule znajdziesz:

Powłoki asfaltowe

Powłoki asfaltowe

W sprzyjających warunkach asfalt może ulegać niszczącemu działaniu drobnoustrojów, zubożających w nim zawartość wodoru, przez co masa asfaltowa staje się krucha, porowata i nieodporna na działanie wody oraz czynników agresywnych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Dla zapobieżenia rozwojowi drobnoustrojów do asfaltów dodaje się środki grzybo- i bakteriobójcze.

Powłoki asfaltowe są odporne na średnio stężone kwaśne czynniki agresywne, silnie stężone roztwory soli (przy temperaturach do 30°-4-40°), naturalne wody agresywne i wody ściekowe nie zawierające substancji utleniających i rozpuszczających asfalty.
Masy asfaltowe do powłok ochronnych są mieszaninami asfaltów z kwaso- odpornymi mączkami mineralnymi.
Omówione tu zostaną obiekty dla budownictwa wiejskiego. Zbiorniki na kiszonki słodkie wymagają wykonania szczelnego betonu i szczelnych wypraw, fluatowania roztworem soli kwasu fluorokrzemowego lub powłoki z asfaltu, chlorokauczuku lub parafiny.
Kiszonki kwaśne z zawartością kwasu octowego i masłowego wymagają zastosowania wykładzin do ochrony betonu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Pulpa ziemniaczana - do ochrony ścian betonowych zbiorników konieczne są powłoki asfaltowe, chlorokauczukowe lub fluatowanie.
Środki żywnościowe - zbiorniki betonowe nie mogą mieć wykładzin wydzielających substancje trujące i niemiłe zapachy wpływające ujemnie na smak. Wykładziny tych zbiorników na kitach krzemianowych należy posmarować 10-procentowym roztworem chlorku wapniowego, azotanu wapniowego lub octanu wapniowego. Roztwory soli wapniowych powinny być lekko kwaśne (pH = 3-r-5).
Melasa i przetwory owocowe wymagają, aby powierzchnie betonu były fluatowane i jeżeli jest to możliwe powlekane asfaltem. Zbiorniki na marmoladę itp. przetwory najczęściej wykłada się płytami szklanymi.

Kapusta kiszona, mleko i ocet wymagają zbiorników betonowych z wykładzinami z płytek terakotowych lub szklanych na kitach kwasoodpornych. W okresie eksploatacji należy je często myć roztworem ługu sodowego (uprawnienia budowlane).

Zbiorniki na oleje roślinne

Zbiorniki na oleje roślinne wykłada się płytkami terakotowymi na kicie kwa- soodpornym. Powłoki bitumiczne do tego celu nie nadają się, gdyż ulegają zmiękczeniu pod wpływem olejów.
Gnojownie należy zabezpieczać powłokami przed korodującym działaniem fekalii, podobnie jak dla zbiorników na kiszonki słodkie. Warstwa ochronna wkładek stalowych powinna być zgodna z wymaganiami normy PN-56/B-03260 (program egzamin ustny).
Rurociągi na kanalizację deszczową z rur betonowych lub żelbetowych nie wymagają zabezpieczenia przed korozją, o ile grunty lub woda gruntowa nie są agresywne. Bliższe szczegóły o ochronie budowli betonowych przed korozją można znaleźć w pracach oraz w tomie I.
Prefabrykowane elementy żłobów i koryt wykonywane są z betonu marki 200 i przy użyciu’ stali zwykłej Qr = 2500 (opinie o programie).

Najmniejsza grubość otuliny żelbetowej w korytach z wykładziną kamionkową powinna wynosić 3 cm, a kamionki ok. 3 cm. Elementy prefabrykowane żłobów i koryt powinny być od wewnątrz zupełnie gładkie, łatwo zmywalne oraz odporne na kwasy i zasady o stężeniu 5-^8 pH. Zabezpieczenie krawędzi żłobów ma na celu ochronę ich przed wyszczerbieniem, mogącym powstać przy pocieraniu łańcuchem. Z tego względu wykładziny z tworzyw sztucznych powinny być trwałe, odporne na kwasy, ługi i mocz oraz na uderzenia. Poza tym powinny być nietoksyczne dla zwierząt oraz łatwe do czyszczenia. Do utwardzenia powierzchni żłobów i koryt stosuje się lakiery i emulsje z kauczuków syntetycznych, polioctanowe oraz z żywic epoksydowych i poliestrowych. W Rosji do plastobetonów stosuje się żywice furfurylowo-acetonowe. W kraju obecnie proponuje się malowanie powierzchni betonowych żłobów lakierem Polimal-110 lub stosowanie tynku poliestrowego (segregator aktów prawnych).

Lakier Polimal 110 (lakier bezrozpuszczalnikowy) stosowany jest z dodatkiem utwardzacza i przyśpieszacza. Natryskuje się go pistoletem na suchy beton. Utworzona powłoka odporna jest na kwasy nieorganiczne o stężeniu do ok. 10°/o i ługów o stężeniu 5% oraz na większość rozpuszczalników organicznych. Polimal jest odporny na temperatury od - 30 do + 80°C. Brak jest danych co do jego odporności na działanie kiszonki i moczu.

Jako utwardzacz stosuje się pastę KCH (nadtlenek cykloheksanonu we ftalanie dwubutylowym - wagowo 3-4%), a jako przyspieszacz - roztwór naftenianu kobaltu w ilości 10 cm3 na 1 kg Polimalu. Zwraca się jednak uwagę, że w miejscach zniszczonej powłoki woda i kwasy będą przedostawały się do betonu działając na niego korodująco (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami