Blog
Pracochłonność montażu
W artykule znajdziesz:
Pracochłonność montażu
Przy określaniu grupy konstrukcji decyduje element najcięższy pod warunkiem, że łączna masa elementów najcięższych stanowi nie więcej niż 15% ogólnej masy konstrukcji. Gdy masa ciężkich elementów jest większa, konstrukcję zalicza się do wyższej grupy. Podział konstrukcji na grupy uwzględniony jest w cennikach służących do określania cen jednostkowych montażu (program uprawnienia budowlane na komputer).
Podane wskaźniki pracochłonności obejmują czynności związane z przygotowaniem elementów do montażu, właściwy montaż elementów wraz z regulacją konstrukcji oraz wykonanie stałych styków. Do ogólnego kosztu montażu wliczane są koszty materiałów pomocniczych zużywanych przy montowaniu konstrukcji, takich jak gazy techniczne, śruby, smary, liny itp.
Z analizy kształtowania się pracochłonności i wskaźników kosztów, zarówno robocizny jak i użytkowania sprzętu montażowego, wynikają wnioski o charakterze ogólnym. Pracochłonność montażu elementów o masie powyżej 10 t zmienia się w małym stopniu. Dla ciężkich układów ramowych o masie powyżej 20 t pracochłonność znacznie wzrasta. Przy masie elementów w granicach od 10-5 t pracochłonność montażu zwiększa się o ok. 50%. Natomiast dla elementów o masie poniżej 5 t, a szczególnie poniżej 1 t następuje znaczny wzrost pracochłonności. Z porównania wskaźników pracochłonności i kosztów ogólnych montażu wynika, że większe zróżnicowanie kosztów występuje w elementach ciężkich (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jest to wpływ kosztów użytkowania ciężkiego sprzętu montażowego. W montowanej konstrukcji mogą znajdować się elementy szczególnie wyróżniające się dużą masą w stosunku do pozostałych. Montaż takich elementów wymaga zastosowania specjalnych urządzeń dźwigowych, które ze względu na swoją charakterystykę techniczną nie mogą być wykorzystane do montażu innych zespołów konstrukcji. W takich przypadkach użytkowanie sprzętu montażowego jest wyceniane niezależnie od kosztów jednostkowych montażu (uprawnienia budowlane).
Na koszt użytkowania urządzenia montażowego składają się:
- koszt transportu urządzenia z bazy na budowę i z powrotem,
- koszt jednorazowego montażu i demontażu urządzenia,
- koszt pracy urządzenia,
- koszt ułożenia torów dla żurawi długości 70 m i ich zakotwienie lub koszt wykonania podłoża dla żurawi samojezdnych (program egzamin ustny).
Koszt pracy urządzenia montażowego
Koszt pracy urządzenia montażowego obejmuje wszystkie koszty materiałów, energii i obsługi, i dotyczy ustalonego minimum czasu pracy. Gdy czas pracy jest mniejszy od minimum, stosuje się wycenę jednostkową kosztów. Przy dłuższym okresie pracy koszt urządzenia montażowego jest wliczony w cennikowy koszt montażu konstrukcji.
Czas pracy urządzenia obejmuje efektywny czas pracy oraz przestoje spowodowane procesem technologicznym montażu, przestoje w czasie normalnej zmiany brygad montażowych i podczas warunków atmosferycznych uniemożliwających pracę urządzenia montażowego, a także inne przestoje nie z winy przedsiębiorstwa montażowego.
Metody ustawiania konstrukcji stalowej na fundamentach zależą od formy, w jakiej elementy konstrukcji zostają dostarczone na budowę (opinie o programie).
Mogą zachodzić następujące przypadki dostarczania konstrukcji do montażu:
W formie zwartych zespołów z bardzo małą ilością połączeń montażowych. Zespoły takie wykonywane są prawie całkowicie w wytwórni, jak np.: retorty, zbiorniki, maszty i kominy do średnicy 2,50 m itp.
W formie elementów i zespołów wysyłkowych, które wymagają pewnego zakresu scalania w większe zespoły montażowe, łączonych na (przygotowane w wytwórni) styki montażowe (segregator aktów prawnych). Taka forma dostawy konstrukcji jest najczęściej stosowana w budowie hal przemysłowych, w budynkach szkieletowych różnego przeznaczenia.
W formie drobnych części konstrukcji, które podlegają wstępnemu scalaniu i łączeniu w zespoły konstrukcji przed właściwym ustawieniem konstrukcji na fundamentach lub są stopniowo montowane bezpośrednio na miejscu ustawienia (promocja 3 w 1)..
Do tego rodzaju konstrukcji należą: zasobniki: i zbiorniki dużych wymiarów, przestrzenne konstrukcje nośne prętowe i siatkowe.
Tylko wyjątkowo stosuje się wykonywanie konstrukcji stalowej całkowicie na montażu, w specjalnie zorganizowanych wytwórniach polowych.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32