Blog

06.07.2020

Pręty poziome

W artykule znajdziesz:

Pręty poziome

Pręty poziome

Mimo braku teoretycznego uzasadnienia tego zabiegu pręty poziome (dolna warstwa zbrojenia obu płyt) układa się - aczkolwiek w nieco większych odstępach - również i na partii uskokowej lub na pochyłej części fundamentu (program uprawnienia budowlane na komputer). Można jednak przypuszczać, iż na tej partii dużo większą rolę odgrywają pręty ułożone wzdłuż fundamentu, gdyż zabezpieczają one monolit siłowni od pęknięcia mniej więcej w środku jego długości, a ponadto w miejscu, gdzie przy istnieniu uskoku mogą powstać różne warunki osiadania obu partii.

Dlatego też zaleca się na tej partii pręty rozdzielcze pogrubić i zagęścić ich rozstaw, a ponadto dodać pręty ukośne, wzmacniające narożniki i załamania profilu betonowego.
Specjalne problemy wykonawstwa bloku siłowni. Opisane wyżej sposoby projektowania lub obliczania zbrojenia fundamentu bloku siłowni, rury ssawnej, wlotu i spirali nie pretendują do wyczerpania wszelkich zagadnień natury konstrukcyjnej i statycznej (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Jest rzeczą pewną, że istotny przebieg naprężeń (i odkształceń) w masywie bloku kształtuje się inaczej niż przyjęto w powyższych obliczeniach - tym więcej, że dochodzą naprężenia skurczowe, termiczne i z pewnością muszą występować w różnych miejscach budowli spiętrzenia naprężeń, wywołane nagłymi zmianami kształtów. Wreszcie mogą działać czynniki dynamiczne związane z ruchem turbozespołów.

Jednakże zawiłość kształtów występująca w blokach siłowni wodnych nie usposabia do wiary, aby było rzeczą celową poszukiwanie rozwiązań bardziej precyzyjnych, teoretycznie może nawet uzasadnionych, lecz w praktyce zawierających prawdopodobnie nie mniejszy udział błędu na skutek dowolności założeń i niepewności elementów, o których była mowa wyżej (uprawnienia budowlane).

Projekt podziału betonu

Dlatego też przy projektowaniu betonów i zbrojeń siłowni wodnych zaleca się stosować zasady ugruntowane praktyką, które ogólnie ująć można jak następuje:
1) Wartości obciążeń użytecznych i ciężarów własnych obliczać w sposób przybliżony z rozsądnym nadmiarem (w granicach do 5-MO%).
2) W szkicowym projekcie siłowni (rzuty poziome w 2-3 poziomach, przekroje podłużne i poprzeczne) przeanalizować sposoby przekazywania obciążeń z części górnej na blok siłowni i dalej, poprzez elementy bloku na fundament (program egzamin ustny).
3) Po ustaleniu obciążeń i dobraniu najprostszych przybliżonych schematów statycznych obliczyć pożądane przekroje i rozstawy zbrojeń poszczególnych elementów bloku.
4) Zaprojektować zbrojenia również tych partii, które ze względów czysto statycznych nie wymagają zbrojenia, lecz które chce się zabezpieczyć przed zarysowaniem i pęknięciami (lica filarów, ściana tylna bloku za spiralą, wnęk - zasuw i zamknięć awaryjnych, galerie komunikacyjne i wszelkie wydrążenia (opinie o programie).
Ze względu na powiązania i wzajemne przenikania elementów zbrojenia zweryfikować średnice prętów (dobrać niewielką liczbę średnic wyraźnie się od siebie różniących) i ich rozstawę.
Przygotować projekt podziału betonu na fazy wykonawstwa, zwracając uwagę na dopuszczalne tempo transportu i układanie masy betonowej tak, aby okres betonowania każdej fazy nie przekraczał 7-8 godzin pracy (segregator aktów prawnych).
Przy wyodrębnianiu faz rozdzielić wyraźnie betony masowe od drobnych robót wykończeniowych, wykonywanych w formie zalewania masą betonową (lub zaprawą) wnęk, w których osadza się konstrukcje stalowe, montowane po wykonaniu betonów masowych.
Przy zmianach profilów betonowych unikać ostrych załamań i kątów prostych, chyba że są specjalnie opancerzone. Stosować zukosowania i łuki przejściowe.
Dla każdej fazy przygotować oddzielny rysunek i specyfikację zbrojenia, zwracając uwagę na prawidłowość przewiązań międzyfazowych, rozkład styków możliwości montażowe zbrojenia; uwzględnić w projekcie także wszystkie pręty rozdzielcze i montażowe (promocja 3 w 1).
Sprawdzić, czy w trakcie wykonawstwa poszczególnych faz nie występują po ich rozdeskowaniu okoliczności, uzasadniające specjalne wzmocnienie owych faz zbrojeniem (np. obciążenia przejściowe w czasie montażu turbozespołów).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami