Blog

24.05.2022

Produkcja

W artykule znajdziesz:

Produkcja

Dla otrzymania rdzenia o strukturze przypominającej plaster miodowy nadaje się postać sześciobocznych pustek paskom materiału impregnowanego żywicą. Badano różne materiały i stwierdzono, że najodpowiedniejsze do otrzymywania tego rodzaju płyt są: tkanina bawełniana, tkanina z włókien szklannych, azbest, papier z celulozy siarczanowej. Do impregnowania używano żywic fenolowych lub żywic do tkaniny z włókien szklanych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Najlepszy rdzeń o strukturze plastra miodowego uzyskano impregnując tkaninę szklaną o grubości 0,075 mm żywicą poliestrową w ilości co najmniej 20% (wagowo). Po zaimpregnowaniu tkaniny szklanej cięto ją na taśmy o wymiarach 45 x 47,5 cm, układano na płycie w kształcie rusztu. Górna część formy składała się z szeregu okrągłych prętów, które pod wpływem nacisku wywieranego przez walec wtłaczały materiał w przestrzenie między żebra rusztu dolnej płyty. Nacisk walca wynosił 7 kG/cm2, a utwardzanie trwało pół minuty. Po utwardzeniu usuwano z formy płyty i przycinano nożem gilotynowym a wzdłuż krawędzi płyt wiercono otwory. Otwory te miały za zadanie umożliwić dokładne ustawienie płyt w zespole konstrukcyjnym (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Stwierdzono, że przy produkcji na większą skalę bardziej ekonomiczne jest użycie papieru nasyconego żywicą fenolową, któremu nadano kształt sześciobocznych pustek tworzących układ o strukturze plastra miodu. Pustki wypełniono dodatkowo specjalnym materiałem termoizolacyjnym oraz posiadającym własności izolacji dźwiękowej (uprawnienia budowlane).

Znormalizowana grubość rdzenia

Znormalizowana grubość rdzenia o strukturze plastra miodu wynosi od 6,25 do 25 mm. Trudno jest określić najwłaściwsze wymiary pustek. Związek Producentów Sklejek w USA stosuje płyty o pustkach o wymiarach od 9,25 do 11 mm. Płyty te kombinowano z różnymi płytami okładzinowymi, jak cienkie płyty stalowe lub aluminiowe, w tych przypadkach, w których wymagana jest duża wytrzymałość, natomiast dla celów dekoracyjnych używano laminatu z nośnikiem papierowym lub sklejką z oklein. W przypadku gdy wymagana jest duża odporność na żar, stosuje się laminaty z nośnikiem włókna szklanego lub płyty azbestowe (program egzamin ustny).

Laminaty z tworzyw sztucznych stwarzają duże możliwości stosowania ich jako płyt okładzinowych do celów dekoracyjnych. Ważne jest użycie takiej samej płyty okładzinowej z obu stron rdzenia w celu uniknięcia naprężeń spowodowanych różnymi współczynnikami rozszerzalności, co mogłoby wywołać spaczenie użytego materiału.

Dobór odpowiedniego spoiwa do sklejania rdzenia o strukturze przypominającej plaster miodu z płytami okładzinowymi jest bardzo ważny ze względu na małą powierzchnię styku i wymaganą dużą wytrzymałość oraz trwałość struktury płyt. Wyprodukowano klej termoutwardzalny o dużej wytrzymałości na rozciąganie i ścinanie (opinie o programie). Przeprowadzono szereg badań dla ustalenia trwałości, konsystencji, wytrzymałości na zmęczenie laminatów poddanych działaniu czynników atmosferycznych. Próbki poddano również badaniom wpływu, jaki wywierają zmienne warunki atmosferyczne na zmiany objętościowe i na zmianę ciężaru (starzenie się materiału) oraz na wytrzymałość na zginanie; powyższe badania wykazały całkowitą przydatność takiego kleju (segregator aktów prawnych).

Zastosowanie. Płyty mogą być użyte do budowy ścianek działowych lub między dźwigarami stropowymi zamiast lekkiego, ślepego pułapu. W pierwszym wypadku płyty można obciążyć, a dopuszczalne obciążenie zależne jest od grubości płyt okładzinowych z aluminium oraz od rodzaju rdzenia. Wybrzuszenie i ścinanie wystąpi w taki sam sposób jak przy ściskaniu elementów konstrukcyjnych z innych materiałów. Z uwagi na lekkość płyt i ich mały przekrój nie można ich poddawać znaczniejszemu obciążeniu w kierunku prostopadłym do ich płaszczyzn, należy je raczej uważać jako ścianki wypełniające. Przy zastosowaniu płyt o strukturze plastra miodu jako lekkiego ślepego pułapu wystąpi strzałka ugięcia, którą można obliczyć przyjmując za podstawę płytę obciążoną prostopadle do płaszczyzny  (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami