Blog

23.11.2022

Produkty smołowe

W artykule znajdziesz:

Produkty smołowe

Powłoki wykonuje się przeważnie z produktów asfaltowych. Produkty smołowe są stosowane do obiektów tymczasowych lub o drugorzędnym znaczeniu. Zaletą izolacji lekkiej bez wkładek jest łatwość i szybkość jej wykonania, mały stosunkowo koszt i możliwość zmechanizowania robót. Wadą tej izolacji jest szybkie zużycie (zwłaszcza cienkiej warstwy) oraz stosunkowo duża łatwość uszkodzenia przy odkształceniach konstrukcji (program uprawnienia budowlane na komputer). Izolacja ta nie wytrzymuje ciśnienia wody naporowej. Przy zetknięciu z gruntem izolacja lekka może ulec uszkodzeniu wskutek działania czynników mechanicznych lub biologicznych. Aby zapobiec zmianom biologicznym, należy do materiałów asfaltowych dodawać środki przeciwgnilne. W celu zwiększenia wytrzymałości wskazane jest używanie mas zawierających wypełniacze włókniste, jak azbest lub wełny mineralne.

Porównując izolacje z mas powłokowych układane na gorąco i na zimno, należy zauważyć, że na powłoki układane na zimno zużywa się mniej robocizny niż przy wykonywaniu ich na gorąco, robota nie wymaga pośpiechu i może być wykonywana przy niższych temperaturach powietrza (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Izolacje nakładane na zimno ustępują jednak izolacjom nakładanym na gorąco, ponieważ wolniej tężeją i tworzą błonę bardziej wrażliwą na uszkodzenia mechaniczne w okresie wysychania. Zaletą powłok wykonywanych na zimno jest ich duża elastyczność oraz mniejsza wrażliwość na niedokładności i błędy wykonawstwa.

Powłoki układane na gorąco. Materiał izolacyjny roztapia się w specjalnym kotle do zupełnej płynności. Kocioł powinien być ustawiony możliwie blisko miejsca układania izolacji, aby uniknąć stygnięcia materiału przy przenoszeniu (uprawnienia budowlane). W czasie roztapiania należy masę w kotle starannie mieszać i podgrzewać, lecz tylko do całkowitego upłynnienia, unikając przegrzewania, które charakteryzuje wydzielanie się dymów. Materiały asfaltowe należy podgrzewać do temperatury 180°C, a materiały smołowe do temperatury 120°C.

Jeżeli nie zastosowano powłoki gruntującej, to warstwę izolacyjną nanosić można tylko na powierzchnię należycie suchą i czystą. Materiał izolacyjny nakłada się za pomocą pędzli ławkowych warstwą grubości około 1 mm, unikając tworzenia się pęcherzy i zacieków. Podczas stygnięcia i krzepnięcia nałożoną powłokę należy chronić od wody i kurzu (program egzamin ustny).

Zużycie materiału

Zużycie materiału w powłoce jednowarstwowej wynosi ok. 1 kg/m2. Przy wykonywaniu powłoki dwuwarstwowej drugą warstwę nakłada się po całkowitym skrzepnięciu i wyschnięciu warstwy spodniej; należy przy tym zwracać uwagę, żeby pierwsza warstwa nie była pokryta wodą lub skroploną parą wodną. Grubość jednej warstwy wynosi ok. 1,5 mm, a powłoki dwuwarstwowej ok. 2,5 - 3,5 mm (opinie o programie).

W celu uzyskania gładkiej, równej powierzchni bez zgrubień i zacieków należy powłokę asfaltową wygładzić packą metalową, nadtapiając jej powierzchnię muskającym płomieniem lampy lutowniczej lub palnika gazowego. Przez taki zabieg powłoka uzyskuje lepszą jakość, gdyż pozostawienie na niej zgrubień czyniłoby ją bardziej podatną na pękanie (segregator aktów prawnych).

Powłoki układane na zimno. Powłoki wykonywane na zimno mogą być cieńsze od powłok wykonywanych na gorąco i dlatego należy je nakładać szczególnie równomiernie i starannie. Masy powłokowe na zimno rozpościera się pędzlem lub szczotką. Na izolacje składające się z powłoki gruntującej i dwóch warstw masy powłokowej zużywa się ok. 2-3 kg materiału izolacyjnego na 1 m2 izolowanej powierzchni.

Lekkie powłoki izolacyjne na zimno można też wykonywać z emulsji asfaltowych, nakładanych szczotką lub aparatem natryskowym, emulsji kationowych lub amonowych. Mogą tu być stosowane również pasty emulsyjne asfaltowe. Pierwsza warstwa powłoki z emulsji asfaltowej stanowi w tym przypadku warstwę gruntującą.

Przy izolowaniu dużych powierzchni szczególnie godne zalecenia jest natryskiwanie. Odbywa się to pasami szerokości 1,5-2,0 m, przy czym nie powinno się nakładać jednorazowo zbyt grubych warstw. Każdą następną warstwę emulsji nakłada się po koagulacji asfaltu w poprzedniej warstwie, następującej po odparowaniu wody. Trwa to zwykle 1-4 godzin (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami