Blog

Charakterystyka obiektów zdjęcie nr 2
18.11.2022

Projekt budowlany

W artykule znajdziesz:

Charakterystyka obiektów zdjęcie nr 3
Projekt budowlany

Projekt musi być sporządzony przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane, co powinno być uwidocznione w metryczce poprzez wpisywanie numeru posiadanych uprawnień (program uprawnienia budowlane na komputer).

Projekt budowlany opracowuje się w formie graficznej i opisowej. Powinien zawierać:

  1. Projekt zagospodarowania działki lub terenu, sporządzony na aktualnej mapie, obejmującej określenie granic działki lub terenu. usytuowanie, obrys i układy istniejących i projektowanych obiektów budowlanych, sieci uzbrojenia terenu, sposób odprowadzenia lub oczyszczenia ścieków, układ komunikacyjny i układ zieleni, ze wskazaniem charakterystycznych elementów, wymiarów, rzędnych i wzajemnych odległości obiektów, w nawiązaniu do istniejącej i projektowanej zabudowy terenów sąsiednich (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
  2. Projekt architektoniczno-budowlany, określający funkcję, formę i konstrukcję obiektu budowlanego, jego charakterystykę energetyczną i ekologiczną oraz proponowane niezbędne rozwiązania techniczne, a także materiałowe, ukazujące zasady nawiązania do otoczenia, a w stosunku do obiektów budownictwa wielorodzinnego i użyteczności publicznej opis dostępności dla osób niepełnosprawnych (uprawnienia budowlane).
  3. Stosownie do potrzeb, oświadczenia właściwych jednostek organizacyjnych o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła i gazu. odbioru ścieków oraz o warunkach przyłączenia obiektu do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych oraz dróg lądowych.
  4. Wyniki badań geologiczno-inżynierskich oraz geotechniczne warunki posadowienia obiektów budowlanych (program egzamin ustny).

Mając w ręku:

  1. decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu określającą zgodność planowanego zamieszczenia z miejscowym planem zagospodarowania terenu,
  2. tytuł prawny do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
  3. cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz ze wszystkimi koniecznymi uzgodnieniami
  4. można złożyć do właściwego organu administracji architektoniczno- budowlanej wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę (opinie o programie).

Wybór kierownika budowy

Organem właściwym do wydania decyzji o pozwoleniu na budowę jest właściwy miejscu starosta. Do wykonania robót budowlanych objętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę można przystąpić jedynie wtedy, gdy decyzja o pozwoleniu stanie się ostateczna. Decyzją ostateczną, w rozumieniu Kodeksu Postępowania administracyjnego, jest decyzja organu pierwszej instancji, do której żadna ze stron nie wniosła odwołania przez organ drugiej instancji (segregator aktów prawnych).

Orzecznictwo przyjmuje, że stroną w postępowaniu są sąsiedzi bezpośrednio graniczący z nieruchomością, na której ma być realizowany budynek. Jeżeli od decyzji nikt ze stron się nie odwoła, to decyzja staje się ostateczną. Organy administracji architektoniczno- budowlanej potwierdzają ten fakt poprzez przystawienie na decyzji pieczątki potwierdzającej, że decyzja stała się ostateczną.

Decyzja ważna jest przez okres dwóch lat. Określa ona warunki zabezpieczenia terenu budowy, prowadzenia robót budów lanych oraz czas użytkowania tymczasowych obiektów budowlanych i terminy ich rozbiórki. Na koniec należy kupić i opieczętować dziennik budowy (w sekretariacie Wydziału Architektury).

Gdy decyzja, tj. pozwolenie na budowę, stanie się ostateczną, inwestor ma prawo przystąpić do realizacji budynku. Przed rozpoczęciem robót budowlanych należy zawiadomić powiatowego inspektora nadzoru budów lanego o terminie rozpoczęcia robót i wyborze kierownika budowy (promocja 3 w 1).

Najważniejszym dokumentem, który musi znajdować się na każdej budowie, jest dziennik budowy. Zapiski w urzędowym dokumencie opisują przebieg całej inwestycji, wykonanie poszczególnych robót, kto je wykonał i w jaki sposób. Ma to ogromne znaczenie przy wadliwym wykonawstwie i niekiedy stanowi jedyny dowód w sprawie. Dziennik budowy to dokument formatu „A4’\ Poszczególne strony dziennika są ponumerowane i opieczętowane, tak aby nie można było z niego usunąć lub zamienić żadnych kartek.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Charakterystyka obiektów zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Charakterystyka obiektów zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Charakterystyka obiektów zdjęcie nr 8 Charakterystyka obiektów zdjęcie nr 9 Charakterystyka obiektów zdjęcie nr 10
Charakterystyka obiektów zdjęcie nr 11
Charakterystyka obiektów zdjęcie nr 12 Charakterystyka obiektów zdjęcie nr 13 Charakterystyka obiektów zdjęcie nr 14
Charakterystyka obiektów zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Charakterystyka obiektów zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Charakterystyka obiektów zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami