Blog

Optymalne zmniejszenie hałasu zdjęcie nr 2
18.01.2021

Prostowanie, cięcie i gięcie

W artykule znajdziesz:

Prostowanie, cięcie i gięcie

Optymalne zmniejszenie hałasu zdjęcie nr 3
Prostowanie, cięcie i gięcie

Prace związane z przygotowaniem zbrojenia powinny być prowadzone na wydzielonym obszarze terenu budowy (program uprawnienia budowlane na komputer).
Pręty dostarczone w kręgach oraz druty dostarczone w szpulach powinny zostać wyprostowane przed wykonaniem zbrojenia. W przypadku prostowania prętów przez przeciąganie należy przeprowadzić badania kontrolne właściwości stali po wyprostowaniu.

Czyszczenie i prostowanie prętów powinno być wykonywane metodami niepowodującymi zmian we właściwościach technicznych stali i gabarytach użebrowania.
Minimalna wewnętrzna średnica zgięcia pręta powinna być tak dobrana, aby zapewnić uniknięcia rys na skutek jego zginania, a także aby beton wewnątrz zagięcia pręta nie uległ zniszczeniu. W celu uniknięcia uszkodzenia zbrojenia, średnica, przy której pręt jest zginany (średnica wewnętrznego zgięcia) nie powinna być mniejsza niż podana, natomiast minimalne średnice trzpienia giętarki dla zbrojenia spawanego i wytwarzanego fabrycznie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Bardziej ujednolicone podejście do kształtowania odgięć prętów zbrojeniowych zawiera Eurokod 2. Według tej normy wielkość średnicy trzpieni, przy której wykonuje się formowanie elementów zbrojeniowych nie zależy od średnicy. Sposoby kształtowania haków i pętli. Średnice zagięcia prętów określa się zgodnie z warunkami. Haków prostych nie należy stosować w przypadku prętów gładkich o średnic powyżej 8 mm, a prętów żebrowanych o średnicy powyżej 32 mm nie należy zaginać (uprawnienia budowlane).

Gięcie powinno być wykonywane w równomiernym tempie. Tam, gdzie jest to dozwolone przez normy państwowe lub zapisy w specyfikacji technicznej, gięcie stali w temperaturze poniżej - 5°C jest dozwolone przy zastosowaniu procedur zgodnych z podanymi dodatkowymi środkami ostrożności.
Wszystkie klasy stali o średnicy do 16 mm mogą być dostarczane do zakładów produkcji elementów zbrojeniowych w kręgach. Zakłady chętniej korzystają z dostaw siali w kręgach niż z dostaw w prętach, ponieważ wykonywanie elementów zbrojeniowych ze stali w kręgach zapewnia minimalną ilość odpadów.
W przeszłości wszystkie te trzy operacje (prostowanie, cięcie, gięcie) były wykonywane na oddzielnych maszynach - najczęściej ręcznie (program egzamin ustny).

Cięcie prętów zbrojenia

Na budowach o niewielkiej ilości robót zbrojarskich nadal stosuje się urządzenia do ręcznego prostowania, cięcia i gięcia prętów zbrojeniowych. Obecnie, na budowach, gdzie realizowane są duże, a także średniej wielkości obiekty, stosuje się do prac zbrojarskich wysoko wydajne maszyny. Wykonują one pojedyncze lub kilka operacji jednocześnie, np. prostują i tną.

Prostowanie stali zbrojeniowej może być wykonywane ręcznie - za pomocą prostych przyrządów oraz mechanicznie (opinie o programie). Ręcznie prostuje się pręty o niewielkiej średnicy - do 20 mm. Urządzenie do ręcznego prostowania stali składa się z płytki z osadzonymi na niej sworzniami oraz z kompletu odpowiednich kluczy.
Mechaniczne prostowanie stali odbywa się na maszynach zwanych prościarkami. Schemat działania urządzenia - pręt podlega parokrotnym przeginaniom pomiędzy rolkami. Przegięcia są coraz mniejsze, a pręt po przejściu przez zespół rolek staje się prosty (segregator aktów prawnych). Prostowanie stali zbrojeniowej w prościarkach połączone jest zazwyczaj z cięciem.

Cięcie prętów zbrojenia wykonuje się przeważnie mechanicznie, a tylko przy małych ilościach stali jest wykonywane za pomocą urządzeń napędzanych ręcznie.

Do cięcia stali zbrojeniowej stosowane są najczęściej następujące urządzenia:
• nożyce ręczne,
• nożyce mechaniczne,
• nożyce o napędzie hydraulicznym.

Nożyce ręczne służą do cięcia prętów zbrojeniowych o średnicy do 20 mm, Stosuje się je przy niewielkiej ilości robót zbrojarskich. Nożyce mechaniczne składają się z silnika elektrycznego, przekładni oraz noży: ruchomego i nieruchomego osadzonego w korpusie (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Optymalne zmniejszenie hałasu zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Optymalne zmniejszenie hałasu zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Optymalne zmniejszenie hałasu zdjęcie nr 8 Optymalne zmniejszenie hałasu zdjęcie nr 9 Optymalne zmniejszenie hałasu zdjęcie nr 10
Optymalne zmniejszenie hałasu zdjęcie nr 11
Optymalne zmniejszenie hałasu zdjęcie nr 12 Optymalne zmniejszenie hałasu zdjęcie nr 13 Optymalne zmniejszenie hałasu zdjęcie nr 14
Optymalne zmniejszenie hałasu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Optymalne zmniejszenie hałasu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Optymalne zmniejszenie hałasu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami