Blog

Imitacje diamentów zdjęcie nr 2
03.11.2022

Przedmioty nietrwałe

W artykule znajdziesz:

Imitacje diamentów zdjęcie nr 3
Przedmioty nietrwałe

Odmienne potraktowanie w Ramowym Planie Kont przedmiotów nietrwałych wymaga specjalnego prowadzenia ewidencji tych przedmiotów na budowie, innego niż sposób prowadzenia ewidencji materiałów lub przedmiotów trwałych (maszyn, sprzętu budowlanego, środków transportowych itp.) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Gospodarkę przedmiotami nietrwałymi w użytkowaniu organizuje się w ramach wypożyczalni przedmiotów nietrwałych, urządzonej w pomieszczeniach ściśle oddzielonych od miejsc składowania zapasów magazynowych Pobranie z zapasów magazynu materiałów nietrwałych, które przeznaczone są do wielokrotnego użytkowania, następuje na podstawie dowodu „Pobranie materiałów Rw” wystawionego przez kierownika budowy, przy której prowadzona jest wypożyczalnia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przedmioty nietrwałe mogą być wydawane z wypożyczalni do długotrwałego lub też krótkotrwałego (na okres jednej zmiany roboczej) użytkowania. Narzędzia przydzielone pracownikowi, a zużyte w przepisanym czasokresie, powinny być wymienione na zdatne, na podstawie zlecenia kierownika budowy. W przypadku przedwczesnego zużycia, zniszczenia lub zagubienia przedmiotu nietrwałego, konieczne jest sporządzenie protokołu przy współudziale czynnika społecznego, z podaniem okoliczności, w których powstała strata oraz wniosków dotyczących sposobu pokrycia tej straty (uprawnienia budowlane).

Protokół sporządza się wg wzoru „Protokół różnic”. Kierownik jednostki zatwierdza protokół i wydaje decyzję, czy stratami należy obciążyć koszty przedsiębiorstwa, czy też zażądać zwrotu od pracownika.

Zwrócone do wypożyczalni przedmioty nietrwałe, nie nadające się do użytkowania, powinny być poddane komisyjnej ocenie. Komisja, powołana przynajmniej raz w miesiącu przez dyrektora przedsiębiorstwa na wniosek prowadzącego wypożyczalnię, składa się z przedstawiciela pionu produkcyjno- -technicznego, jako przewodniczącego, przedstawiciela czynnika społecznego i prowadzącego wypożyczalnię. Komisja dokonuje oceny i. kwalifikacji przedmiotów nietrwałych na:

  1. nie nadające się do użytkowania, naprawy lub regeneracji, lecz wyłącznie na złom i odpady;
  2. nadające się do regeneracji lub naprawy (program egzamin ustny).

Przedmioty nietrwałe

Przedmioty nietrwałe, nie nadające się do użytkowania, naprawy lub regeneracji i zakwalifikowane do zniszczenia, likwiduje się komisyjnie, przy czym komisja sporządza „Dowód likwidacji przedmiotów nietrwałych LN”. Określa się w nim liczbę i rodzaj zlikwidowanych przedmiotów nietrwałych, przyczyny likwidacji i wnioski odnośnie do rozliczenia kosztów zużycia, jak również podaje się ilość uzyskanego złomu lub odpadów użytkowych. „Dowód likwidacji przedmiotów nietrwałych LN” stanowi podstawę do spisania z ewidencji ilościowej i ilościowo-wartościowej przedmiotów zlikwidowanych oraz do wystawienia dowodu „Zwrot materiałów Zw” na uzyskane w wyniku likwidacji ilości złomu lub odpadów użytkowych, a także do rozliczenia kosztów zużycia przedmiotów nietrwałych (opinie o programie).

Przedmioty nietrwałe nadające się do naprawy lub regeneracji należy kierować do remontu do własnycłi lub obcych punktów usługowych.

„Dowód likwidacji przedmiotów nietrwałych LN” sporządza się w 3 egzemplarzach, z których pierwszy przekazuje się do rachuby materiałowej, drugi otrzymuje kierownik budowy, a trzeci pozostaje w wypożyczalni dla celów ewidencji ilościowej i kontroli; egzemplarz ten stanowi podstawę do wystawienia dowodu „Zwrot materiałów Zw” na pozyskane odpady i złom (segregator aktów prawnych).

W przypadku przemieszczania przedmiotów nietrwałych do użytkowania w obrębie tej samej jednostki organizacyjnej między budowami obsługiwanymi przez różne wypożyczalnie, należy wystawić dyspozycję na formularzu „Przesunięcie międzymagazynowe Mm” z dodatkowym napisem lub pieczątką „Zmiana miejsca użytkowania przedmiotów nietrwałych”.

Wypożyczalnie obowiązane .są prowadzić ewidencję ilościową wszystkich przedmiotów nietrwałych wydanych do użytkowania, niezależnie od ich ceny i warunków użytkowania. Ewidencję prowadzi się:

  1. indywidualnie dla poszczególnych użytkowników lub miejsc użytkowania i oddzielnie w stosunku do każdego przedmiotu,
  2. dla całej wypożyczalni jako ewidencję przychodu, rozchodu i stanu ilościowego (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Imitacje diamentów zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Imitacje diamentów zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Imitacje diamentów zdjęcie nr 8 Imitacje diamentów zdjęcie nr 9 Imitacje diamentów zdjęcie nr 10
Imitacje diamentów zdjęcie nr 11
Imitacje diamentów zdjęcie nr 12 Imitacje diamentów zdjęcie nr 13 Imitacje diamentów zdjęcie nr 14
Imitacje diamentów zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Imitacje diamentów zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Imitacje diamentów zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami