Blog

28.10.2022

Przekroczenie granicznej wydajności

W artykule znajdziesz:

Przekroczenie granicznej wydajności

Po wprowadzeniu ewentualnych poprawek zostaje zatwierdzony plan tygodniowo-dobowy wykonawstwa oraz zaopatrzenia robót w środki produkcji. Tegoż dnia, między godziną 9 a 11, dział produkcji dostarcza zatwierdzone zadania tygodniowo-dobowe kierownikom budów oraz wszystkim zainteresowanym komórkom (program uprawnienia budowlane na komputer).

Kierownicy budów rozdzielają zadania robocze dla poszczególnych brygad i wręczają je brygadzistom w sobotę przed zakończeniem pracy. Bardzo ważną rzeczą jest, by zadania stawiane brygadom i robotnikom pracującym w konkretnych warunkach nie przekraczały granicy optymalnej wydajności. Przekroczenie bowiem granicznej wydajności przy nie zmienionych warunkach pracy staje się zazwyczaj przyczyną zakłóceń na budowie i wpływa przeważnie na naruszenie rytmicznego przebiegu robót (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Zatwierdzone tygodniowo-dobowe zadania produkcyjne są obowiązujące dla budów, zakładów produkcji pomocniczej, bazy sprzętu, zaopatrzenia i wszystkich innych komórek przedsiębiorstwa. Z chwilą zatwierdzenia stają się one jedynym obowiązującym planem budowy, w stosunku do którego ocenia się pracę każdego obiektu i komórki przedsiębiorstwa. Jakiekolwiek odchylenia od zatwierdzonych planów produkcyjnych w celu ich zmniejszenia nie są dopuszczalne bez uprzedniej zgody kierownictwa przedsiębiorstwa (uprawnienia budowlane).

Zasadniczym warunkiem osiągnięcia pełnych korzyści z wprowadzenia planowania tygodniowo-dobowego jest stosowanie na budowie takiej organizacji robót, przy której zarówno rozstawienie siły roboczej na dzień następny, jak i organizacja miejsca roboczego i dostaw materiałów do stanowisk pracy są w całości przygotowane i zakończone w przeddzień dnia planowego.

Wszelkie wyłaniające się w czasie robót konieczne korekty zadań tygodniowo-dobowych, dotyczące dostaw betonu i zapraw, środków transportowych itp., kierownik budowy powinien uzgadniać poprzedniego dnia z zainteresowanymi jednostkami lub z głównym dyspozytorem (program egzamin ustny).

Od planowania operatywnego miesięczno-tygodniowego, jak i tygodniowo-dobowego można oczekiwać konkretnych korzyści dla produkcji jedynie w przypadku należytego zorganizowania stałej, systematycznej, szczegółowej i prawidłowej kontroli ich wykonania.

Dyspozytorski system zarządzania budową

Prowadzenie bieżącej kontroli wykonania planów operatywnych jest podstawowym obowiązkiem kierownika budowy. Dobra znajomość stanu robót na budowie każdego dnia i tygodnia, stwierdzenie we właściwym czasie powstałych odchyleń od harmonogramu i natychmiastowe przeanalizowanie przyczyn tych odchyleń umożliwia kierownikowi budowy podjęcie kroków w celu usunięcia niedociągnięć i nadrobienia opóźnień (opinie o programie).

Podstawą do rzeczowej kontroli wykonania zadań miesięczno-tygodniowych jest cotygodniowy obmiar robót, przeprowadzany przez majstra i wyznaczonego przez kierownika budowy technika lub inżyniera. Dane dotyczące wykonania planów miesięczno-tygodniowych wpisane do odpowiednich rubryk formularzy, na których umieszczone są zadania na bieżący tydzień, porównane z liczbami planu, dają obraz postępu prac na budowie. Kontrolą wykonania zadań produkcyjnych poszczególnych obiektów, budów i całości przedsiębiorstwa zajmuje się służba dyspozytorska (segregator aktów prawnych).

Dyspozytorski system zarządzania budową oparty na planie operatywnym jest wyższą, doskonalszą formą kierowania procesem produkcji przebiegającej wg projektu organizacji robót. Dyspozytorski system zarządzania stosuje się przede wszystkim w przedsiębiorstwach realizujących swe zadania na jednym placu budowy lub w przedsiębiorstwach o nielicznych placach budowy, położonych w niewielkiej od siebie odległości.

Schemat organizacyjny służby dyspozytorskiej zależy od wielkości budowy i szczebla organizacyjnego, na którym znajduje się jednostka kierująca budową. Służba dyspozytorska wyposażona jest w specjalne środki łączności dyspozytorskiej. Zastępca kierownika budowy d/s technicznych (dyspozytor) spełnia swe obowiązki bezpośrednio lub przez dyspozytorów odcinkowych, zależnie od wielkości i charakteru budowy (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami