Blog

09.03.2020

Przekrój betonu

W artykule znajdziesz:

Przekrój betonu

Przekrój betonu

W węźle tym powiększamy przekrój betonu, dając odpowiednie zaokrąglenie w przejściu od żebra do słupa i zgrubiając pachy od góry między łupinami; nadto dajemy silne zbrojenie przenoszące rozciąganie ze słupa na łupinę (program uprawnienia budowlane na komputer).

W powyższej konstrukcji wykonana została w 1939 r. hala targowa na Żoliborzu w Warszawie. Sklepienia beczułkowe ceglane. Sklepienia beczułkowe typu łupinowego wykonane w 1952 r. w Skolimowie nad pomieszczeniem o kształcie prostokąta i o wymiarach 22,8 X 25,0 m obejmują 10 złączonych ze sobą beczułek, tzw. fal, o rozpiętości 22,8 m i szerokości 2,5 m każda (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Krawędź przecięcia podniebienia przylegających beczułek, zwana krawędzią podniebienną, jest krzywą łańcuchową o strzałce 8,10 m, a obwodnica w kierunku poprzecznym jest parabolą drugiego stopnia o strzałce 0,70 m (licząc w każdym miejscu w kierunku normalnym do krawędzi podniebiennej).

Obwodnice są celowo parabolami, a nie łukami koła, aby cegły układane nad krawędzią podniebienną z 2 sąsiednich beczułek przecinały się pod kątem zbliżonym do prostego, co zapewnia dobre przewiązanie i nie wymaga przycinania cegieł. Stała grubość sklepienia wynosi V2 cegły, tj. 12 cm (uprawnienia budowlane).
Beczułki opierają się na ciągłej betonowej ławie fundamentowej spoczywającej na piasku różnoziarnistym.

Sklepienia zaprojektowano i wykonano bez ściągów. Rozpór beczułek przy pełnym obciążeniu pokonywany jest przez tarcie fundamentów o grunt, przy czym stosunek siły poziomej do pionowej wynosi ok. 0,25. W porównaniu do prawdopodobnego współczynnika tarcia f = 0,40, współczynnik pewności na przesunięcie n = 1,6.
Do obliczenia konstrukcji zastosowano teorię luku dwuprzegubowego z uwzględnieniem jednostronnego obciążenia ruchomego oraz wpływów temperatury i wiatru wg PN/B-02011.
Do wykonania robót zastosowano rusztowanie przesuwne w kierunku osi hali, służące do jednoczesnego murowania 2 beczułek (program egzamin ustny). Rusztowanie składało się z 3 równoległych ustrojów słupowo-kratowych, rozstawionych w odstępach osiowych 2,5 m i stężonych w obydwóch kierunkach.

Słupy rusztowania

Słupy rusztowania oparto na 21 dźwignikach śrubowych typu skróconych rozpór kanalizacyjnych.
Przesuwanie odbywało się na wałkach z rur 2″, po balach ułożonych równolegle do osi hali, przy czym w części środkowej bale te zostały położone na podłożu betonowym wykorzystanym później na podłogę hali, zaś z bloków bale oparto na ruszcie drewnianym. Siłę pociągową stanowiła wciągarka kozłowa ręczna (opinie o programie).

Na górze rusztowania osadzono na słupach oczepy, na których postawiono deski krążynowe o powierzchni identycznej z krawędzią podniebienną. Na kleszczach obchwytujących słupy ustawiono pomosty murarskie.
Na deskach krążynowych umocowane były poprzeczki z bali w odległościach ok. 1 m, a na nich w miejscach krawędzi podniebiennych korytka z desek i łat z wklęsłym żłobkiem do oparcia cegieł i przyjęcia rozporu fal skrajnych do czasu usunięcia krążyn spod gotowej beczułki.

Prócz tego w granicach każdej fali układano przy każdym korytku na poprzeczkach tor z deski na płask wygiętej łukowo (segregator aktów prawnych). Na torach jednej fali umieszczano za pośrednictwem klinów wzornik (szablon) w postaci skrzynki o szerokości ck. 25 cm z górną powierzchnią taką jak podniebienie fali.
Wzornik był unieruchamiany przez przywiązanie sznurem do poprzeczek.

Na ustawionym wzorniku murowano 4 kolejne warstwy cegieł na rąb. Po ich wymurowaniu wyjmowano kliny, przestawiano wzornik i zaraz murowano następne 4 warstwy cegieł itd. Do murowania stosowano zaprawę cementową 1:3 z dodatkiem mleka wapiennego.

Po przesunięciu wzornika wymurowane przy jego pomocy warstwy cegieł utrzymywały się już same, przy czym rozpory na skrajnych wezgłowiach przenoszone były na poprzeczki przez korytka. Murowanie dwóch beczułek na rusztowaniu rozpoczynano jednocześnie od obydwóch fundamentów i prowadzono równomiernie aż do szczytu sklepienia, gdzie następowało jego zamknięcie. Każdą beczułkę murowało od każdego końca 2 murarzy. Po wymurowaniu każdych dwóch beczułek na skrajnej krawędzi podniebiennej pozostawało strzępie z cegłami sterczącymi do góry (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami