Blog
Przekroje zbliżone do prostokąta
W artykule znajdziesz:
Przekroje zbliżone do prostokąta
Przekroje zbliżone do prostokąta oraz przekroje o ostrych łukach są niezbyt korzystne, gdyż wywołują nierównomierny rozkład naprężeń i silną ich koncentrację w narożach (program uprawnienia budowlane na komputer).
Na kształt profilu sztolni wpływają również jej wymiary. Sztolnie o dużych rozmiarach mają z reguły kształt kołowy lub zbliżony do kołowego. Wynika to z faktu, że naprężenia rosną wraz z wielkością przekroju.
Z uwagi na wykonawstwo, organizację robót i koszt budowy bardziej ekonomiczne są sztolnie o przekroju zbliżonym do prostokątnego, natomiast ostre łuki są trudne do zrealizowania.
Ponadto system wykonywania robót może narzucać albo minimalną wysokość albo też minimalną szerokość sztolni. Sztolnie o wysokości mniejszej od 2,0 m są na ogół uciążliwe w budowie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W przypadku prowadzenia sztolni przez skały bardzo zwarte i bez spękań, zwłaszcza gdy sztolnia jest bezciśnieniowa, można nie wykonywać obudowy. Takie sztolnie w energetyce spotyka się rzadko, głównie dlatego, że straty hydrauliczne są w nich znaczne. Jest prawie regułą, że w energetycznych sztolniach ciśnieniowych wykonuje się obudowę, pomimo że koszt jej wynosi przeciętnie 30°/o całego kosztu budowy sztolni.
W praktyce stosuje się obecnie następujące typy obudowy: torkretową, betonową, żelbetową, torkretowo-żelbetową, betonową opancerzoną, tubingową oraz betonową sprężoną.
O wyborze typu obudowy decyduje wiele czynników (uprawnienia budowlane).
Straty hydrauliczne. Jeżeli nawet charakter i wytrzymałość skał nie wymaga obudowy, to o jej zastosowaniu może zdecydować wartość strat hydraulicznych. W ostatecznej postaci decydują o tym badania ekonomiczne. Należy tu jednak dodać, że straty hydrauliczne pociągają za sobą stałe straty w produkcji energii elektrycznej, wobec czego powszechnie dąży się do obniżenia ich przez wykonanie gładkich ścian sztolni.
Szczelność masywu skalnego. Skały są zawsze poprzecinane siecią mniej lub bardziej zwartych mikroszczelin, szczelin i pęknięć (program egzamin ustny).
Strata wody
Różnorodność tych szczelin i skomplikowany układ sieci powodują w konsekwencji, iż skały - nawet pozornie zwarte i ciągłe - są jednak przepuszczalne. Ponadto strata wody wzrasta proporcjonalnie do ciśnienia hydrostatycznego panującego w sztolni. Tak więc ze względu li tylko na szczelność sztolnie ciśnieniowe muszą być obudowane, a niekiedy jeszcze dodatkowo uszczelnione zastrzykami cementowymi (opinie o programie).
Ochrona skał przed chemicznym działaniem wody. Jak wykazuje praktyka budowy i eksploatacji sztolni, w pewnych przypadkach skała mimo znacznej wytrzymałości ulega rozkładowi pod działaniem chemicznym wody.
W przypadku skał krystalicznych woda może wywoływać dwojakiego rodzaju procesy:
1) przekształcenie się skały w masę plastyczną,
2) powolny rozkład skał i wyługowanie jej składników.
Ten drugi proces jest równie niebezpieczny jak pierwszy i co gorsze trudny do szczegółowego zbadania. Tak na przykład łupki anhydrytowe, mające doskonałe właściwości mechaniczne w stanie suchym, ulegają pęcznieniu pod wpływem wilgoci i tracą wytrzymałość (segregator aktów prawnych). Skały te wymagają specjalnej ochrony wodoszczelnej.
Właściwości mechaniczne skał. Decydujący wpływ na wybór typu obudowy ma wartość ciśnienia wody w sztolni i właściwości mechaniczne górotworu. W każdym przypadku o doborze powinna decydować analiza wytrzymałościowa. Orientacyjne wskazówki w tym względzie są następujące: w skale bardzo zwartej i bez pęknięć, odpornej na działanie wody, można wykonać obudowę torkretową lub betonową; w skale średniej jakości z pęknięciami obudowa sztolni niskociśnieniowych i niewielkich rozmiarów może być betonowa lub żelbetowa; w skale średniej jakości, gdy obciążenie jest znaczne, stosuje się obudowę żelbetową, opancerzoną lub z betonu sprężonego; jeżeli sztolnia znajduje się w skale złej jakości lub gdy przykrycie skałą jest zbyt małe, konieczne jest zakładanie obudowy tubingowej (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32