Blog

09.01.2021

Przekrycia płaskie

W artykule znajdziesz:

Przekrycia płaskie

Przekrycia płaskie

Ponieważ budownictwo wiejskie odczuwa przede wszystkim brak elementów konstrukcyjnych dla przekryć płaskich i więźby dachowej, elementy te w pierwszej kolejności powinny być przedmiotem typizacji, a pozostałe elementy budowlane powinny być im podporządkowane (program uprawnienia budowlane na komputer).
W następnej kolejności należy typizować elementy konstrukcyjne nośne, a później wypełniające, wykończeniowe itp.

W każdej jednak grupie elementów charakteryzujących się swoją rolą lub przeznaczeniem należy dążyć do ograniczonej liczby typów, możliwie optymalnie najmniejszej, co pozwoliłoby na podjęcie masowej produkcji na skład, a nie na konkretne zamówienia, jak to jest obecnie praktykowane. Tego rodzaju organizacja prefabrykacji może zapewnić masową realizację budynków wiejskich niezależnie od ich dużego rozproszenia w terenie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Ograniczenie liczby typów elementów wpłynie na pewno pozytywnie na wykonawstwo budownictwa wiejskiego.

Osobnym zagadnieniem, związanym jednak ściśle ze specyfiką budownictwa wiejskiego i występującym w nim jako jeden z czynników, jest możliwie prosty kształt elementów budowlano-konstrukcyjnych, bowiem prostota formy elementów ma wpływ na technologiczne procesy ich wytwarzania, przyczyniające się w znacznym stopniu do ekonomiki rozwiązania.
Powiązanie typizacji z uprzemysłowieniem (uprawnienia budowlane).

Przemysłowa produkcja konkretnych elementów i wyrobów budowlanych wymaga dostarczenia odpowiednich wzorów przemysłowych, nadających się do masowej reprodukcji. Zadanie to spełnia typizacja.
Komplet elementów typowych i znormalizowanych, przeznaczonych do produkcji towarowej, spełniać powinien rolę użytkową, ważną z punktu widzenia odbiorców, dla których ostatecznym wymaganiem jest uzyskanie budynków odpowiednich pod względem jakości technicznej i funkcjonalnej (program egzamin ustny).

Objawy samorzutnej typizacji

Odbiorca nie jest więc zainteresowany bliżej poszczególnymi elementami będącymi przedmiotem produkcji przemysłowej, a raczej prawie wyłącznie gotowym produktem, jakim jest budynek. Producent znów oprócz zainteresowania w spełnieniu wymagań odbiorcy - użytkownika jest szczególnie zainteresowany asortymentem poszczególnych produkowanych wzorców, wielkością produkcji, jej rytmicznością, opłacalnością itp.

Na tym tle występuje niekiedy konflikt pomiędzy odbiorcą a producentem wynikający z braku porozumienia podczas procesu typizacji, polegający na tym, że odbiorca żąda przystosowania produkcji budowlanej do każdorazowych, częstokroć zmiennych wymagań, co podraża i komplikuje, a czasami wręcz dezorganizuje produkcję przemysłową nastawioną z kolei na wielkoseryjne wytwarzanie (opinie o programie). Zainwestowanie w produkcję przemysłową odpowiednio wielkich nakładów inwestycyjnych wymaga ich pełnej amortyzacji i wykorzystania, co nie pozwala na zbyt częstą modernizację urządzeń przemysłowych dostosowanych do żądań odbiorcy. Dlatego też przed uruchomieniem masowej prefabrykacji określonych typów wyrobów należy dokładnie zbadać powszechność ich zastosowania w praktyce jak również wielkość popytu i zapotrzebowania wśród odbiorców.

Typizacja jako świadomy akt kierowania produkcją przemysłową i czynnik jej organizacji odnosić się powinna zasadniczo do elementów - wzorców będących przedmiotem masowego wytwarzania przemysłowego i stanowić powinna pomost łączący interesy użytkownika i producenta.
Dotychczasowe wyniki stosowania typizacji w budownictwie wiejskim (segregator aktów prawnych).

Objawy samorzutnej typizacji znane są w budownictwie wiejskim od wielu stuleci. Można stwierdzić, że właściwie typowość jest podstawową cechą budownictwa wiejskiego (ludowego). Typizacja organizowana jako świadomy akt kierowania budownictwem występuje jednak dopiero w okresie absolutyzmu i rozwija się potem w pełni w okresie oświecenia (promocja 3 w 1).

Natomiast odkrycie możliwości ekonomicznych i technicznych tkwiących w pojęciu typizacji nastąpiło dopiero w epoce wczesnego kapitalizmu przemysłowego. W okresie międzywojennym trwały w Polsce próby i poszukiwania typizacyjne, lecz ze względu na brak powiązania ich z przemysłem budowlanym (nieistniejącym) upadły bez osiągnięcia rezultatów.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami