Blog

Afazja zdjęcie nr 2
30.05.2022

Przepływ wody

W artykule znajdziesz:

Afazja zdjęcie nr 3
Przepływ wody

Przepuszczalność zaczynu cementowego zmienia się wraz z rozwojem hydratacji. Przepływ wody w świeżym zaczynie jest uwarunkowany wielkością, kształtem i koncentracją pierwotnych ziaren cementu. W miarę postępu hydratacji przepuszczalność gwałtownie spada, ponieważ całkowita objętość gelu z porami gelowymi włącznie jest w przybliżeniu większa 2,1 razy od objętości cementu nie zhydratyzowanego. W ten sposób gel zajmuje stopniowo niektóre obszary wypełnione pierwotnie wodą (program uprawnienia budowlane na komputer).

W zaczynach zhydratyzowanych w tym samym stopniu przepuszczalność jest tym niższa, im wyższa jest zawartość cementu w zaczynie, tj. im niższy jest stosunek W/C. Wartości otrzymane dla zaczynów, w których 93% cementu uległo hydratacji. Nachylenie linii na wykresie jest wyraźnie niższe w zaczynach, w których stosunek W/C nie przekracza 0,6, tj. zaczynach, w których kapilary uległy segmentacji (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Zmniejszenie stosunku wodno-cementowego z 0,7 do 0,3 obniża współczynnik przepuszczalności tysiąckrotnie. Takie samo zmniejszenie przepuszczalności następuje w zaczynie o stosunku W/C = 0,7, przy zwiększeniu wieku zaczynu z 7 dni do jednego roku. W przypadku dużej masy chudego betonu na przepuszczalność w większym stopniu wpływa wiek niż zawartość cementu (uprawnienia budowlane).

Przepuszczalność kruszywa

Przepuszczalność betonu zależy także od właściwości cementu. Bardziej gruby cement będzie dawał przy tym samym stosunku wodno-cementowym zaczyn o porowatości większej w porównaniu z zaczynem wykonanym z cementu drobniejszego. Zawartość składników cementu wpływa na przepuszczalność o tyle, o ile wpływa ona na prędkość hydratacji, jednak ostateczna porowatość i przepuszczalność pozostają nie zmienione. Ogólnie, im większa jest wytrzymałość zaczynu, tym niższa jego przepuszczalność (program egzamin ustny). Należało się tego zresztą spodziewać, ponieważ wytrzymałość jest funkcją względnej objętości gelu w przestrzeni, w jakiej może się on formować. Jest tu jednak jeden wyjątek, a mianowicie wysychanie zaczynu cementowego zwiększa jego przepuszczalność prawdopodobnie dlatego, że skurcz może zrywać pewne połączenia gelowe między kapilarami, otwierając w ten sposób nowe przejścia dla wody.

Ponieważ przepuszczalność kruszywa wpływa na odpowiednią właściwość betonu przeto należy zdawać sobie sprawę z różnicy między przepuszczalnością zaczynu cementowego i betonu zawierającego zaczyn o takim samym stosunku wodno-cementowym. Jeśli kruszywo ma bardzo niską przepuszczalność, wówczas obecność jego wpływa na zmniejszenie efektywnego pola powierzchni, przez którą może następować przepływ (opinie o programie). Ponadto ponieważ strumień cząstek musi ominąć ziarna kruszywa, przeto efektywna droga wilgoci znacznie się wydłuża, tak że wpływ kruszywa na zmniejszenie przepuszczalności może być bardzo istotny. Na ogół jednak wpływ zawartości kruszywa w mieszance jest niewielki i ponieważ cząstki kruszywa otulone są zaczynem w betonie w pełni zagęszczonym największy wpływ na przepuszczalność ma przepuszczalność zaczynu (segregator aktów prawnych).

Typowe wartości przepuszczalności betonów, gatunków używanych na niektórych zaporach w USA, podano w tablicy 7-4. W tego rodzaju konstrukcjach przepuszczalność jest szczególnie ważna, ponieważ może wpływać na ciśnienie w porach lub ciśnienie wody infiltracyjnej, a w niektórych przypadkach może umożliwiać wypłukiwanie betonu wodami zakwaszonymi. Oczywiście przepuszczalność zapory jako całości bardzo zależy od obecności rys i innych dróg przejścia wody. Warto jednak zauważyć, że przepuszczalność dobrze zaprojektowanego betonu masywnego, nawet betonu zawierającego jedynie 112 kg cementu na 1 m*, jest tak niska, że równowaga ciśnienia w porach nie ustali się prawdopodobnie podczas całego przewidywanego trwania konstrukcji (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Afazja zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Afazja zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Afazja zdjęcie nr 8 Afazja zdjęcie nr 9 Afazja zdjęcie nr 10
Afazja zdjęcie nr 11
Afazja zdjęcie nr 12 Afazja zdjęcie nr 13 Afazja zdjęcie nr 14
Afazja zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Afazja zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Afazja zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami