Blog

20.07.2020

Przygotowanie mieszaniny

W artykule znajdziesz:

Przygotowanie mieszaniny

Przygotowanie mieszaniny

Obejmuje ono czynności dozowania składników i wymieszania ich ze sobą. Dozowanie składników produkcyjnych ma na celu otrzymanie mieszaniny o jednakowym stosunku zmieszania, a tym samym o jednakowych właściwościach. Może być wykonywane w jednostkach objętościowych bądź też w jednostkach ciężaru (program uprawnienia budowlane na komputer).
Dla produkowanego w kraju strużkobetonu stosunki składników, w zależności od rodzaju strużkobetonu i używanego środka mineralizującego.

Dla Turanolu dozowanie przyjęto w jednostkach ciężaru, a stosunki zmieszania strużki do cementu wynoszą jak 1 : 2,4 przy założonym stosunku C/W = 0,66 (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Mieszanie. Niski ciężar objętościowy strużki powoduje, że do przygotowania mieszaniny strużkobetonu przydatna jest jedynie mieszarka przeciwbieżna. Duże wytwórnie strużkobetonowych elementów budowlanych są wyposażone zwykle w mieszarki typu stacjonarnego o pojemności bębna 1000 1. Odmierzone w dozownikach składniki wsypywane są do będącej w ruchu mieszarki, gdzie w okresie 3-r-5 minut są dokładnie przemieszane ze sobą.

Dodatek wody zarobowej jest uzależniony od konsystencji mieszaniny, która powinna być gęstoplastyczna. Prawidłowość konsystencji sprawdzana jest w ten sposób, że ściśnięta w dłoni mieszanina powinna formować nierozpadającą się bryłkę, lecz nie powinna wypływać ciecz mleczka cementowego (uprawnienia budowlane). Przygotowana mieszanina strużkobetonu podawana jest na stanowiska robocze, gdzie formowane są elementy.
Formowanie. Składa się ono z następujących czynności: zasypywanie mieszaniny do form, zagęszczanie mieszaniny i rozformowanie.
Do produkcji strużkobetonowych elementów budowlanych stosowane są formy rozbieralne wykonane z drewna lub stali, pojedyncze lub zespolone.
Do produkcji pustaków stropowych stosuje się rozbieralną, stalową formę zespoloną podwójną, do produkcji zaś elementów płytowych - formy płaskie, pojedyncze, a do produkcji pustaków i bloków - formy pionowe (program egzamin ustny).

Zagęszczanie

Pomimo dużej plastyczności mieszaniny i jej dobrej urabialności nie należy projektować i wykonywać elementów o skomplikowanych kształtach lub o zbyt cienkich (poniżej 3-M cm grubości) ściankach.
Napełnianie form mieszaniną strużkobetonową wykonywane jest z reguły ręcznie przy jednoczesnym „sztychowaniu” prętem lub łatą.

Zagęszczanie zasypanej w formy mieszaniny może być wykonywane w dowolny sposób, ręcznie lub mechanicznie. Zagęszczanie ręczne, jakkolwiek wystarczające, jest jednakże niezalecane, gdyż może dawać w efekcie niejednorodną strukturę wewnętrzną strużkobetonu (opinie o programie).
Najbardziej właściwą metodą zagęszczania mieszaniny strużkobetonowej w formach pionowych jest utrząsanie.

Do tego celu służą specjalne urządzenia tzw. wibroprasy. Taką metodę stosuje wytwórnia Durisol. Do zagęszczania mieszaniny przy produkcji strużkobetonowych elementów budowlanych Arbolit stosowane są pneumatyczne lub elektryczne ubijaki. W warunkach krajowych przy produkcji pustaków stosowane są stoły wibracyjne, przy czym zasypywana mieszanina jest jednocześnie wibrowana i „sztychowana” (segregator aktów prawnych). Siła prasowania przy zagęszczaniu mieszaniny strużkobetonu jest niewielka (rzędu kilku kG/cm2), a okres prasowania krótki - nie przekraczający 1 minuty. Przy produkcji płyt w formach płaskich - zagęszczanie strużkobetonu wykonywane jest ręcznie, przy użyciu ubijaków lub pacek drewnianych, a ubitą mieszaninę zaciska się na okres kilku minut w ręcznej prasie dźwigniowej. Wytwórnia Durisol stosuje do tego celu specjalne stoły formujące, gdzie jeden robotnik obsługuje dwa stanowiska robocze. W tym przypadku po ubiciu mieszaniny w formie płyty, robotnik nakłada wieko formy, zaciska je dźwignią i pozostawia na czas niezbędny do uformowania płyty na drugim stanowisku (promocja 3 w 1).

Czynność rozformowywania wykonywanych elementów jest ułatwiona przez stosowanie form rozbieralnych. Przy produkcji ręcznej bezpośrednio po uformowaniu elementów odwraca się formy i ustawia na podkładce lub wyrównanym podłożu, wyciąga trzpienie formujące otwory elementów oraz zdejmuje się płaszcz formy.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami