Blog

Skurcz plastyczny zdjęcie nr 2
29.01.2020

Przykłady średniowymiarowych elementów prętowych

W artykule znajdziesz:

Przekrój prostokątny

Skurcz plastyczny zdjęcie nr 3
Przekrój prostokątny

Z wielu zastosowań elementów średniowymiarowych do najbardziej charakterystycznych i równocześnie bardzo rozpowszechnionych należą:

a) słupy i maszty linii napowietrznych oświetleniowych, energetycznych, telekomunikacyjnych i innych,
b) belki i podciągi w obiektach budownictwa miejskiego mieszkaniowego, budownictwa użyteczności publicznej, w niektórych budynkach budownictwa przemysłowego i budownictwa wiejskiego,
c) słupy w różnego rodzaju mniejszych budynkach parterowych i kilku- kondygnacjowych o konstrukcji szkieletowej i półszkieletowej,
d) brusy do ścianek szczelnych oraz pale żelbetowe i pale z betonu sprężonego oraz elementy okładzinowe w różnego rodzaju obiektach budownictwa wodnego (program uprawnienia budowlane na komputer).

Słup typu a jest lekko zbieżny, o poprzecznym przekroju rurowym, z nasadzonymi od góry żelbetowymi wysięgnikami; słupy typu b i c mają przekroje poprzeczne sześcio- i ośmioboczne, przy czym słup typu b stosowany jest w liniach telegraficznych, a słup  w liniach oświetleniowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Słup typu d o przekroju dwuteowym i słup typu e o przekroju zbliżonym do trójkątnego znalazły zastosowanie przy budowie linii energetycznych niskiego napięcia. Słup typu j ma przekrój kwadratowy z kanałem kołowym w środku.
W ściance słupa typu d znajdują się otwory, które - poza zmniejszeniem ciężaru słupa - umożliwiają wejście na słup dla zakładania przewodów.

Słupy takie są produkowane również i obecnie, uległy tylko pewnemu przeprojektowaniu i dostosowaniu do nowoczesnych, fabrycznych metod produkcyjnych. Inne typy i rodzaje słupów i masztów do linii napowietrznych.
Zamiast słupów prefabrykowanych z żelbetu wprowadza się coraz częściej słupy z betonu sprężonego, strunowego i kablowego (uprawnienia budowlane). Belki i podciągi prefabrykowane mają różne przekroje poprzeczne: prostokątne, teowe, korytkowe, dwuteowe, rurowe itp. Prefabrykaty wykonuje się z żelbetu, z betonu sprężonego - strunowego i kablowego oraz z betonu zbrojonego wkładkami strunowymi (typu deskowego).

Przekrój prostokątny

Przekrój prostokątny jest nieekonomiczny pod względem zużycia betonu, jest jednak bardzo prosty i łatwy w wykonaniu; stosuje się go w produkcji belek o małych rozpiętościach i małych obciążeniach (program egzamin ustny). Belki o tych przekroją (analogicznych do przekrojów żeber i belek wykonywanych w deskowaniach na budowie) są ekonomiczne w zużyciu materiałów i łatwe do wykonania. Belki i podciągi o przekrojach  są stosowane do stropów płaskich o małych rozpiętościach lub w specjalnych przypadkach, gdy takie przekroje uznaje się za korzystne, mimo większego zwykle zużycia materiałów niż przy normalnych przekrojach (opinie o programie).

Najkorzystniejszymi przekrojami belek są przekroje dwuteowe i rurowe. Zużycie materiałów, a zwłaszcza betonu, w belce o przekroju dwuteowym przy odpowiedniej grubości środnika może być nawet dwa razy mniejsze niż w belce o przekroju prostokątnym i tej samej wysokości.

o przekrojach dwuteowych są trudne do wykonania, więc tym samym koszty ich produkcji są często wyższe, mimo mniejszego zużycia materiałów.
Po zmontowaniu prefabrykatu i ułożeniu opierających się na jego ściankach bocznych belek czy żeber zabetonowuje się w nim korytko i układa warstwę do wymaganej projektem wysokości.

Prefabrykat o przekroju dwudzielnym składa się z dwóch beleczek o przekroju trapezowym, połączonych na końcach betonem w przekrój trapezowy o dużej szerokości. Elementy o tym przekroju są niekiedy stosowane jako belki stropowe.
Przekroje dwuteowe i rurowe stosowane są powszechnie w prefabrykatach sprężonych z betonu strunowego i kablowego jako najbardziej ekonomiczne (segregator aktów prawnych).

o przekroju pełnym prostokątnym, zaprojektowany jest jako oparcie dla belek podświetlikowych i dachowych przy osiowym odstępie słupów 6 m. Dla umożliwienia oparcia na tym podciągu belek dachowych, bez konieczności zwiększania wysokości ustrojowej konstrukcji dachowej, zaprojektowano w podciągu dwa prostokątne otwory poprzeczne, w których przed montażem belek ustawia się specjalne elementy wspornikowe. Na tych wspornikach opiera się belki dachowe. W podciągu dla dachu o dwustronnym spadku są trzy takie otwory poprzeczne. Otwór środkowy umieszczony jest nieco wyżej niż pozostałe, a to w celu otrzymania dwustronnego spadku dachu.

Podciąg jest przystosowany do połączenia ze sobą sąsiednich prefabrykatów podciągowych w ustrój ciągły, monolityczny (promocja 3 w 1). W tym celu element ma na obyci w. końcach pętle, które po zabetonowaniu złącza nad słupem zapewniają przeniesienie momentów ujemnych.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Skurcz plastyczny zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Skurcz plastyczny zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Skurcz plastyczny zdjęcie nr 8 Skurcz plastyczny zdjęcie nr 9 Skurcz plastyczny zdjęcie nr 10
Skurcz plastyczny zdjęcie nr 11
Skurcz plastyczny zdjęcie nr 12 Skurcz plastyczny zdjęcie nr 13 Skurcz plastyczny zdjęcie nr 14
Skurcz plastyczny zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Skurcz plastyczny zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Skurcz plastyczny zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami