Blog

25.08.2022

Przyspieszenie modernizacji struktur gospodarczych

W artykule znajdziesz:

Przyspieszenie modernizacji struktur gospodarczych

Kolejnym charakterystycznym elementem obrazu struktury zatrudnienia ludności anglojęzycznej Ameryki jest względnie wysoki poziom aktywności zawodowej kobiet. Reprezentują tu one przeciętnie 45% ogółu czynnych zawodowo, wykazując zarazem wyraźną strukturalną przewagę w takich działach gospodarki, jak usługi (ponad 60%) oraz finanse i ubezpieczenia (ok. 60%)  (program uprawnienia budowlane na komputer).

Państwa latynoskiej części Ameryki Północnej, zaliczane ogólnie rzecz biorąc do kategorii krajów rozwijających się, charakteryzuje wysoka ranga sektora rolniczego. Aż w 13 z nich w rolnictwie pracuje ponad 25% czynnej zawodowo ludności, przy czym w Haiti i Hondurasie, należących do najuboższych krajów tego regionu, pracownicy sektora I stanowią odpowiednio 66% i 62% ogółu zatrudnionych. 2. poł. XX w., szczególnie zaś pocz. lat 70., przyniosły znaczące przyspieszenie modernizacji struktur gospodarczych, polegające na znaczącym spadku zatrudnienia w sektorze I, gł. na rzecz sektora III - usługowego. W większości państw pracownicy sektora usługowego stanowią ponad połowę czynnych zawodowo, niekiedy ich odsetek sięga 70-80% (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W przypadku państw takich, jak Antigua i Barbuda, Bahamy, Barbados czy Portoryko, tak znacząca dominacja zatrudnienia w sektorze III koresponduje z nowoczesnością struktur gospodarczych oraz wysokim poziomem dochodu narodowego przypadającego na 1 mieszkańca, o czym w przeważającej mierze decydują wpływy z turystyki zagranicznej oraz obsługi transakcji finansowych. Najczęściej jednak wysoki odsetek zatrudnionych w usługach nie idzie w parze z nowoczesnością gospodarki (uprawnienia budowlane).

Aktywność zawodowa kobiet

Wiele gospodarek tego regionu stawia na rozwój sektora przemysłowego, w którym systematycznie, choć stosunkowo powoli notuje się wzrost zatrudnienia (np. w Gwatemali z 15% do 18%, a w Salwadorze z 20% do 26% w okresie 1970-1996). W warunkach słabości ekonomicznej państw i niskiego poziomu edukacji, największe nadzieje na zasadnicze zmiany w tym zakresie wiąże się z uruchomieniem produkcji przemysłowej przez zagraniczne koncerny, dające szansę zatrudnienia rzeszy pracowników niewykwalifikowanych czy też ludzi o bardzo niskich kwalifikacjach zawodowych (program egzamin ustny).

Reasumując, podkreślić: trzeba jeszcze kilka charakterystycznych dla państw tego regionu problemów. Należy do nich przede wszystkim bardzo niska aktywność zawodowa kobiet. Ich udział w ogólnej liczbie czynnych zawodowo wynosił np. w Dominikanie 16%, Gwatemali 16%, Hondurasie 20%, Salwadorze 25%, natomiast w Meksyku - największym demograficznie i najważniejszym ekonomicznie kraju tego regionu - 27%. Niezwykle ważny jest też fakt bardzo wysokiego tempa wzrostu liczby ludności w wieku produkcyjnym, co w warunkach relatywnie niższej dynamiki rozwoju gospodarczego prowadzi do utrzymywania się wysokiej stopy bezrobocia (opinie o programie).

Szczególnie wysoka stopa bezrobocia, będąca pochodną głębokiego kryzysu ekonomicznego, z bardzo odległymi w czasie perspektywami pozytywnych zmian, cechuje gospodarkę Nikaragui (66%), Haiti (55%) oraz Hondurasu (40%). Są to, jak wiadomo, najuboższe na kontynencie państwa, legitymujące się najwyższymi wskaźnikami ruchu naturalnego ludności oraz analfabetyzmu (segregator aktów prawnych). Wzorem dla państw tego regionu jest Meksyk, gdzie bezrobotni stanowią jedynie 5,5% ludności w wieku produkcyjnym. Meksyk prezentuje się bardzo korzystnie także na tle najbogatszych państw Ameryki Północnej, gdyż w Stanach Zjednoczonych stopa bezrobocia utrzymuje się na poziomie 5,4%, a w Kanadzie - 9,7% (1996). Zasiedlają przeważnie pd. i środk. część kraju, a wśród bogatej mozaiki plemiennej najliczniejsze grupy tworzą Majowie, Zapotekowie, Otomi, Mistekowie, Totonakowie i Nahua. Indianie, pośród których przeważają Majowie, legitymują się względnie wysokim udziałom w ogólno) liczbie mieszkańców Belize (11 %) (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami