Blog

10.11.2021

Racjonalny dobór materiałów wodoszczelnych

W artykule znajdziesz:

Racjonalny dobór materiałów wodoszczelnych

Racjonalny dobór materiałów wodoszczelnych

Zastosowanie większej liczby wkładek papowych lub zastąpienie ich wkładkami z tkanin, folii z tworzyw sztucznych (poliizobutylen, polichlorek winylu) lub folii metalowych zależy:
- od wrażliwości lepiku na zmiany temperatury,
- od gatunku i grubości zastosowanej papy,
- od rodzaju, grubości i ciężaru warstwy ochronnej (wraz z warstwą posadzkową),
- od możliwości szybkiego odprowadzenia wody z opadów atmosferycznych po warstwie wodoszczelnej, co z kolei zależne jest od spadku powłoki izolacyjnej, liczby, rozmieszczenia i typu otworów spustowych oraz od ilości wód opadowych, spływających po tarasie (program uprawnienia budowlane na komputer).

Racjonalny dobór materiałów wodoszczelnych oraz innych materiałów wchodzących w skład konstrukcji stropodachu, jak też rozwiązanie konstrukcyjne mają istotne znaczenie dla późniejszego zachowania się i pracy konstrukcji tarasu lub stropodachu. Doświadczenia dotychczasowe wykazały, że zarówno tarasy, jak i stropodachy są najmniej doskonałymi elementami budynku i często sprawiają kłopoty podczas ich użytkowania. Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca przylegania tarasów do wyżej wznoszących się ścian i attyk oraz na szczeliny dylatacyjne, urządzenia balustrad, połączenia z rurami spustowymi itp.
Warunki pracy izolacji wodoszczelnej stropodachów są takie same jak warunki pracy dachów żelbetowych, krytych papą (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Na stropodachach nie układa się warstwy ochronnej, izolacja zatem jest dostępna i może być konserwowana. Określenie jednak miejsca uszkodzenia pokrycia na podstawie występujących przecieków od spodu stropu jest trudne, ponieważ nie zawsze występują one bezpośrednio pod miejscem nieszczelności. Woda bowiem rozprzestrzenia się wewnątrz konstrukcji stropu i przecieka przez elementy stropu w tym miejscu, gdzie przepuszczają one wodę najłatwiej (uprawnienia budowlane). Przeciekający stropodach sprawia większe kłopoty w czasie użytkowania budynku niż dach nieszczelny, ponieważ woda bezpośrednio dostaje się do pomieszczeń użytkowych. Dlatego też należy zwracać baczną uwagę zarówno na dobór poprawnego rozwiązania stropodachu, jak i na jego staranne wykonanie (program egzamin ustny).

Izolacja wodoszczelna

Na tarasach warstwa wierzchnia, zabezpieczająca izolację wodoszczelną przed uszkodzeniami mechanicznymi i przeznaczona do chodzenia, a więc posadzkowa, może być wykonana w różny sposób. Najprościej można ją wykonać z desek lub łat na legarach, swobodnie położonych na izolacji wodoszczelnej w kierunku spadku tarasu. Tego rodzaju taras jest właściwie stropodachem z ułożonym nań pomostem drewnianym.
Jako posadzki na stropodachach najczęściej układa się płyty betonowe chodnikowe lub podobne na warstwie piasku (opinie o programie).

Można również wykonać posadzkę jako płytę betonową o grubości 4 cm, betonowaną bezpośrednio na miejscu, dzieląc ją szczelinami dylatacyjnymi na pola o powierzchni 1 do 2 m2 o kształtach zbliżonych do kwadratów. Szczeliny wypełnia się masą zalewową asfaltową. Posadzki wykonuje się też z płytek lastrykowych, terakotowych lub płyt z kamienia naturalnego i temu podobnych materiałów odpornych na ścieranie i wpływy atmosferyczne, układanych na zaprawie cementowej na warstwie ochronnej betonowej zbrojonej. Zarówno warstwa ochronna, jak i posadzka z płytek powinny być tak ukształtowane, aby nie stanowiły przeszkody przy spływaniu wody opadowej, gromadzącej się na warstwie izolacyjnej (segregator aktów prawnych).

Spełnienie obu tych postulatów nie jest takie proste. Szczeliny w warstwie ochronnej betonu powinny być wypełnione plastyczną masą zalewową asfaltową. Ta jednak powstrzymuje odprowadzanie przesączającej się wody. To pociąga za sobą zawilgocenie i gromadzenie się w betonie wilgoci, która w zimie jest przyczyną uszkodzenia posadzki pod wpływem mrozu (promocja 3 w 1).

Aby temu zapobiec, wykonuje się warstwę ochronną bez podziału szczelinami dylatacyjnymi. Jednak taka warstwa ochronna pęka i następuje uszkodzenie izolacji. Istnieje opatentowana niemiecka masa asfaltowa zalewowa do spoin, która jest przepuszczalna dla wody i nie tamuje jej odpływu. Zastosowanie masy zalewowej o takich właściwościach daje najlepsze wyniki.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami