Blog

Naprawy pokryć dachowych zdjęcie nr 2
22.04.2020

Ramy okienne

W artykule znajdziesz:

Ramy okienne

Naprawy pokryć dachowych zdjęcie nr 3
Ramy okienne

Ramy okienne składające się na długości rozstawu poprzecznego słupów z kilku odcinków opierane są swobodnie na podciągach na warstwie zaprawy cementowej z połączeniem na czopy wpuszczane w odpowiednie otwory w górnej powierzchni podciągów.

Do czasu ustawienia na ramach płyt dachowych okna są stężane montażowo ukośnymi drewnianymi zastrzałami. Płyty szedowe o wymiarach 3,0 X 6,0 m układane są swobodnie na wycięciach podciągów i na nadprożach ram okiennych (program uprawnienia budowlane na komputer). Pionowy luz o szerokości 4 cm w oparciu dolnym zalewany jest zaprawą cementową. Górą płyty opierają się tylko w miejscach żeber, które trafiają na słupki ram okiennych. Dla stateczności oparcia żebra są podcięte na głębokość 7 cm i dla wyrównania tego osłabienia są one wzmocnione skosami poziomymi na szerokości 38 cm. W kierunku poprzecznym do osi naw poszczególne płyty szedowe nie mają ze sobą żadnych połączeń. Powstałe między nimi przerwy stykowe o szerokości około 2 cm zostały zalane zaprawą i w czasie eksploatacji nie wykazały żadnych rys świadczących o niejednakowych ugięciach płyt dachowych.
Płaszczyzny dolnego oparcia płyt szedowych wyłożone są papą, górne oparcia żeber wzmocnione są płytkami z blach stalowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Siły poziome w płaszczyznach podparcia płyt szedowych występują tylko przy działaniu wiatru. Ponieważ jednak siły tarcia od obciążenia pionowego i pionowej składowej sił parcia wiatru są znacznie większe od powyższych sił poziomych, swobodne oparcie płyt szedowych może być traktowane jako przegubowe nieprzesuwne jest więc teoretycznie prawidłowe i z punktu widzenia bezpieczeństwa konstrukcji wystarczające (uprawnienia budowlane). W danym przypadku bezwzględna wielkość sił tarcia nie jest duża i z tego względu połączenie to może budzić większe wątpliwości, aniżeli takie same połączenie podciągu kratowego ze słupem. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie zwiększeniu stopnia bezpieczeństwa powyższej konstrukcji przez dodanie w połączeniach płyt szedowych i ram okiennych ze sobą i z podciągami odpowiednio mocnych trzpieni zalewanych zaprawą cementową i stanowiących jedno z najprostszych i jednocześnie najskuteczniejszych połączeń konstrukcji prefabrykowanych (program egzamin ustny).

Grubość płyty

Grubość płyty wynosi 6 cm; zbrojona jest ona stalą o średnicy 6 mm, układaną górą i dołem w obydwóch kierunkach co 10 cm. Żebra górne i dolne zbrojone są konstrukcyjnie 3 wkładkami średnicy 12 mm, zbrojenie dolne żeber łukowych składa się z 2 0 16 i 1 0 18 mm.
W halach, lekkiego typu często mamy do czynienia, jak i w danym przypadku, z koniecznością przymocowania do prefabrykatów torów transportu podwieszonego (opinie o programie).

Prosty sposób tego przymocowania zastosowany w omawianej konstrukcji. W podciągu zostają zabetonowane 2 rury stalowe. Szyny jezdne zostają przymocowane do kątowników obramujących z 2 stron podciąg i podwieszonych do niego za pomocą śrub. Otwory w kątownikach na śruby są wydłużone w kierunku poziomym, co pozwala na zgubienie w nich niedokładności usytuowania otworów na śruby w prefabrykatach. Przed wyrwaniem rur z betonu zabezpieczają strzemiona odpowiednio zakotwione w betonie (segregator aktów prawnych).
Płyty szedowe wykonane zostały na pomocniczym placu prefabrykacji na 3 matrycach betonowych z zastosowaniem hartowania parą niskiego ciśnienia.

Wszystkie powierzchnie płyty z wyjątkiem pionowych obiegających po jej obwodzie formowane były przez beton matrycy, te ostatnie zaś przez dostawiane blaty drewniane. Już po upływie 8 godzin od zabetonowania płyty szedowe mogły być zdejmowane z matryc i odwożone ną składowisko z ułożeniem w stosy. Przy odspajaniu z matrycy, transporcie i montażu stosowano trawers stalowy w kształcie poziomej ramy prostokątnej usztywnionej poprzeczką i krzyżulcami w narożnikach (promocja 3 w 1). Pozostałe elementy wykonano w formach drewnianych obok miejsca wbudowania w konstrukcję bez hartowania betonu.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Naprawy pokryć dachowych zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Naprawy pokryć dachowych zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Naprawy pokryć dachowych zdjęcie nr 8 Naprawy pokryć dachowych zdjęcie nr 9 Naprawy pokryć dachowych zdjęcie nr 10
Naprawy pokryć dachowych zdjęcie nr 11
Naprawy pokryć dachowych zdjęcie nr 12 Naprawy pokryć dachowych zdjęcie nr 13 Naprawy pokryć dachowych zdjęcie nr 14
Naprawy pokryć dachowych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Naprawy pokryć dachowych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Naprawy pokryć dachowych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami