Blog
Robocza instrukcja konserwacji
W artykule znajdziesz:
Robocza instrukcja konserwacji i remontów m. in. ścian powinna ujmować zagadnienia konserwacji złączy specjalnych, takich jak w narożach płaskich i wklęsłych, płytach balkonowych, cokołach, gzymsach, dylatacjach, loggiach itp. Instrukcja taka powinna ponadto zawierać szkice ilustrujące zasadę działania np. złączy oraz opis sposobów wymiany materiałów uszczelniających (program uprawnienia budowlane na komputer). Duże znaczenie dla szczelności ścian zewnętrznych ma szczelność samej stolarki zamontowanej w prefabrykatach ściany. Jak dowiodły badania i obserwacje, stolarka okienna i balkonowa w budynkach wznoszonych metodami uprzemysłowionymi narażona jest na znacznie większy wpływ czynników atmosferycznych niż w budynkach tradycyjnych. Wynika to głównie z dwóch względów specyficznych dla projektów prefabrykowanej ściany zewnętrznej:
- ściany prefabrykowane są znacznie cieńsze od tradycyjnych ceglanych, co powoduje zmniejszenie głębokości zamocowania stolarki w stosunku do lica ściany. Odległość stolarki od lica w budynkach wznoszonych metodami uprzemysłowionymi wynosi 5-=-8 cm, podczas gdy w ścianach tradycyjnych ceglanych odległość ta wynosiła 12-15 cm,
- elewacje budynków prefabrykowanych projektowane są i wykonywane jako płaszczyzny pozbawione gzymsów, nadokni itp. elementów wystających z elewacji. Brak tych elementów powoduje powstawanie i przemieszczanie się wzdłuż elewacji cienkiej warstwy wody wciskanej przez wiatr we wszystkie szpary połączeń (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przyczyny powstawania usterek w stolarce i wokół niej to nieprawidłowe kształty krawędzi prefabrykatów, nieprawidłowe kształty ościeży, deformacje ościeży, wadliwe umocowanie uszczelek powodujące ich całkowite bądź częściowe wypadnięcie, starzenie się, kruszenie lub zniszczenie uszczelek, zawilgocenie uszczelnień, skruszenie i wypadnięcie kitów lub zapraw kryjących uszczelnienia (uprawnienia budowlane).
Zjawiska korozyjne
Zmiany te powodują zacieki do wnętrza mieszkań, przewiewy przez styki między stolarką a prefabrykatami, zamakanie ścian wokół stolarki szczególnie pod podokiennikiem. Nieszczelności samej stolarki spowodowana jest nieprawidłowym zaprojektowaniem stolarki, nieprawidłowym jej wykonaniem, starzeniem się stolarki, wadliwą regulacją (przepasowanie), złym stanem okuć, odpadaniem kitu i powłok ochronnych (program egzamin ustny).
Powstałe wady powodują zacieki i przewiewy przez stolarkę, nieprzyleganie skrzydeł w miejscach przylg, niedomykanie się skrzydeł, trudności w zamykaniu skrzydeł, postępujące niszczenie stolarki. Do zespołu przyczyn związanych z pracami konserwacyjno-remontowymi ścian zewnętrznych zaliczyć należy powstawanie wykropleń powierzchniowych na wewnętrznych stronach ścian, a w wyniku tego powstawanie różnych wykwitów i pleśni (opinie o programie). Przyczyn tego zjawiska należy szukać w braku ciągłości materiałów izolacji termicznej w przekroju ściany lub złączu albo w obniżeniu się właściwości izolacyjnych zastosowanych materiałów pod wpływem ich zawilgocenia. Zjawisko to powstaje również w przypadkach wytwarzania nadmiernej wilgotności względnej w pomieszczeniu, spowodowanej np. częstym praniem i suszeniem bielizny lub zasłonięciem fragmentu ściany (szczególnie szczytowej) meblami, które utrudniają dopływ ciepłego powietrza. Podobne skutki może spowodować złe działanie wentylacji (segregator aktów prawnych).
Zjawiska korozyjne w poszczególnych elementach ścian zewnętrznych, uzewnętrzniające się powstawaniem wykwitów, śladów lub nacieków rdzy, łuszczeniem się lub kruszeniem warstw betonowych, powstawaniem rys, powinny być przed podjęciem remontu ocenione przez zespół rzeczoznawców dla postawienia prawidłowej diagnozy i opracowania zakresu koniecznych prac. Jeżeli nie występują żadne patologiczne objawy, w trybie remontu planowo-zapobiegawczego pozostają prace z zakresu malowania stolarki i zabezpieczenia walorów estetycznych budynku wynikających ze stanu technicznego ścian, a więc zabezpieczenie warstwy fakturowej ewentualnie betonu elewacyjnego i rur spustowych, obróbek blacharskich, izolacji spoin, poprawki na dylatacjach i balkonach (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32