Blog

22.02.2023

Roboty przygotowawcze

W artykule znajdziesz:

Roboty przygotowawcze

Przed przy stąpieniem do robót z zastosowania taśm dylatacyjnych z PCW należy wyko nać następujące roboty przygotowawcze:

1) taśmy dylatacyjne magazynowane w temperaturze niższej niż 15°C umieścić przynajmniej na 24 godziny w dobrze ogrzanym pomieszczeniu (ok. 20°C) a następnie rozwinąć je z krążków, ułożyć na płaskim podłożu i pozostawić tak na dalsze 24 godziny, aby się rozprostowały (program uprawnienia budowlane na komputer);

2) przygotować odpowiednie materiały pomocnicze i narzędzia potrzebne do spawania taśm, a mianowicie:

  1. dmuchawkę do spawania PCW za pomocą gorącego powietrza, linię metalową, nóż szewski, osełkę do ostrzenia noża, rolkę dociskającą, rolkę do prowadzenia pręta spawalniczego.
  2. pręty (sznury) spawalnicze z plastyfikowanego PCW średnicy 4-5 mm,
  3. gips budowlany i naczynie do wymieszania go z wodą oraz kawałki sklejki lub twardej płyty pilśniowej (w celu przygotowania gipsowych form do spawania) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Dla ułatwienia spawania taśm i uniknięcia deformowania ich przy spawaniu wskazane jest sporządzenie odpowiednich form gipsowych (uprawnienia budowlane). Przygotowuje się je następująco: Gips techniczny miesza się z wodą (orientacyjnie na 1 kg gipsu daje się ok. 0,7 I wody), po czym otrzymaną masę gipsową układa się na kawałku płyty pilśniowej twardej lub sklejki, formując z niej „placek” grubości ok. 5 cm. W placku tym odciska się taśmę z PCW lub jej odpowiednio przycięte odcinki dla uformowania naroża lub skrzyżowania. Po stwardnieniu masy gipsowej taśmę się zdejmuje. Po wyschnięciu gipsu forma jest gotowa. Stanowisko robocze do spawania taśm z PCW powinno być wyposażone w stół roboczy, sprzęt do przycinania i spawania taśm, formy gipsowe oraz źródło poboru energii elektrycznej (program egzamin ustny).

Gorące powietrze

Jeśli na budowie nie ma warsztatu przystosowanego do spawania taśm, należy przygotować do tego celu prowizoryczne stanowisko robocze. Łączenie taśm. Krajowe taśmy dylatacyjne z PCW należy łączyć przez spawanie gorącym powietrzem za pomocą pręta spawalniczego ze zmiękczonego PCW. Nie należy stosować prętów spawalniczych winidurowych (opinie o programie).

Liczba połączeń taśm powinna być ograniczona do koniecznego minimum. W tym celu należy odpowiednio dopasować, wymierzyć i poprzycinać odcinki 122 taśm. Bezpośrednio na budowie, po zamocowaniu taśmy do prętów montażowych w obiekcie, wykonuje się łączenie tylko prostych odcinków taśmy. Jeżeli szczeliny dylatacyjne krzyżują się, tworzą kąt prosty w narożach itp.; elementy takich łączeń taśm należy przygotować w warunkach warsztatowych na stanowisku roboczym. Przy łączeniu odcinków należy zwrócić uwagę, aby profil taśmy nie został przy tym zdeformowany. Niedopuszczalne jest łączenie odcinków taśm przez spawanie ich na zakładkę (segregator aktów prawnych).

Gorące powietrze stosowane przy spawaniu PCW powinno być czyste i sprężone do ciśnienia 0,06-0,4 at. Temperatura powietrza bezpośrednio przy ustni- ku palnika (dmuchawy) powinna wynosić 250-350°C. Temperatury powietrza w praktyce ustala się na podstawie następującej próby: papieros trzymany bezpośrednio w pobliżu końca palnika powinien po upływie 6-7 sekund rozżalę się, a trzymany w tym miejscu papier powinien po upływie 5 sekund zabarwić się w strumieniu gorącego powietrza na brązowo.

Prawidłowe rozprowadzenie ciepła przy spawaniu uzyskuje się przez nastawienie końcówki palnika pod odpowiednim kątem oraz wykonywanie nim ruchów wahadłowych. Przy dobrze wykonanym spawie nie powinna wystąpić zmiana barwy tworzywa na brunatną. Właściwą jakość spawu uzyskuje się przez odpowiednie ogrzanie tworzywa oraz przez nacisk za pomocą narzędzi pomocniczych: rolki prowadzącej pręt spawalniczy, wałeczka, a w pewnych przypadkach - płaskiego dłuta. Taśmę należy przyciąć nożem przy linii, tak aby dociśnięte końce dokładnie pasowały, do siebie (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami