Blog

15.05.2021

Rodzaje wyrobów

W artykule znajdziesz:

Rodzaje wyrobów

Rodzaje wyrobów

Technologia produkcji tego rodzaju płytek obejmuje: przygotowanie spoiwa, zmieszanie z wypełniaczami, walcowanie i dwukrotne kalandrowanie, dzięki czemu uzyskuje się taśmę zagęszczoną o ciężarze objętościowym masy 2,0. Po wywoskowaniu taśmy następuje cięcie jej na płytki (program uprawnienia budowlane na komputer).
Na zakończenie należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden rodzaj wyrobów o znaczeniu budowlanym, a mianowicie na rury kanalizacyjne f kwasoodporne z betonu bitumicznego o lepiszczu pakowym.
Rury te są produkowane z mieszanki żwiru, piasku i wypełniacza, a jako lepiszcze stosowana jest mieszanka paku ze smoły powęglowej i asfaltu ponaftowego.

Proces produkcyjny jest następujący. Żwir lub grysik i piasek oraz wypełniacz miesza się w proporcji umożliwiającej uzyskanie największej szczelności masy po ubiciu. Kruszywo mineralne po wysuszeniu i podgrzaniu miesza się z lepiszczem w kotłach
lub mieszarkach (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Masą gorącą wypełnia się formy o odpowiedniej średnicy i ubija gorącymi ubijakami (w temp. 150°C). Gdy temperatura masy w formach osiąga 50-60°C, przystępuje się do rozbiórki form. Po wyjęciu rur z form poddaje się je przeglądowi i wyrównuje skazy i nierówności.

Rury z betonu o lepiszczu pakowym powinny wytrzymywać zależnie od średnicy, wewnętrzne ciśnienie hydrauliczne. 1,5-2,0 at n. W Polsce próbna produkcja tego rodzaju rur została również przeprowadzona. Materiał w postaci betonu pakowego nazwano „twardolitem“.
Słowo ceramika pochodzi od greckiego wyrazu „keramos“ oznaczającego naczynie kuchenne (uprawnienia budowlane).

W dziedzinie ceramiki budowlanej można wyodrębnić trzy podstawowe rodzaje wyrobów:
a. ceramikę czerwoną,
b. materiały ogniotrwałe,
c. ceramikę półszlachetną i szlachetną.

Ze względu na rodzaj czerepu wyroby ceramiczne dzielimy na:
1) wyroby o czerepie porowatym lub słabo spieczonym o porowatości 5-20%, wypalane w stosunkowo niewysokich temperaturach 800-1100°C;
2) wyroby o czerepie spieczonym, zwartym, o porowatości poniżej 5%, wypalane w temperaturze powyżej 1100°C.
Ze względu na surowiec i sposób przerobu wyroby ceramiczne mogą być zaliczone bądź do tzw. zwykłej ceramiki czerwonej o czerepie kolorowym, bądź do ceramiki cienkościennej o czerepie białym.

Ceramika cienkościenna

Ceramika cienkościenna o czerepie porowatym nosi nazwę fajansu. Wyroby ceramiczne, a więc i ceramika budowlana (niezależnie od rodzaju jej czerepu) mogą być szkliwione (glazurowane) lub bez szkliwa (glazury) (program egzamin ustny).
Zasadniczymi ceramicznymi materiałami budowlanymi są:
1. cegła, bloki, pustaki ceramiczne i elementy drążone,
2. różnego rodzaju dachówki do krycia dachów,
3. płyty i płytki okładzinowe,
4. sączki (dreny) i rury kanalizacyjne (opinie o programie).

Ponieważ skały wybuchowe i metamorficzne, np. gnejsy, prócz skaleni zawierają szereg innych minerałów, jak kwarc, mikę, składniki ciemne, to przy wietrzeniu powstaje mieszanina minerałów gliniastych z ziarnami kwarcu (piasku), z blaszkami miki, mieszanina ziaren nierozłożonego skalenia i różnych domieszek. Tego rodzaju mieszanina nosi nazwę gliny pierwotnej. W szczególnym przypadku, gdy glina pierwotna powstała jako produkt wietrzenia skaleni, czystych pegmatytów lub skał jasnych o bardzo małej zawartości domieszek żelazistych i bez zanieczyszczeń tytanem (Ti02), wówczas barwa jej będzie czysto biała lub biała o lekkim żółtawym odcieniu; glina taka nosi nazwę kaolinu (segregator aktów prawnych).

Jeśli glina pierwotna zostanie wymyta i uniesiona przez wodę, a następnie osadzona wtórnie na nowym złożu, to taka „odszlamowana“ sposobem naturalnym wtórna glina kaolinowa (jeżeli nie zostanie zanieczyszczona domieszkami ubocznymi) posiada lepsze własności (wysoką ogniotrwałość) i zachowuje kolor biały. Przy procesie przenoszenia gliny przez wodę zazwyczaj jednak substancja gliniasta zostaje zanieczyszczona różnymi domieszkami, np. piaskiem, domieszkami wapiennymi, żelazistymi, blaszkami miki, przez co uzyskuje inne własności fizyko-chemiczne oraz zabarwienie szare, brunatne, żółte, zielonkawe lub czerwonawe.

Do glin wtórnych należy zaliczyć również gliny pochodzenia polodowcowego występujące bardzo obficie na terenie Polski północnej i środkowej (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami