Blog

Rusztowanie wiszące zdjęcie nr 2
12.05.2022

Wodoszczelność betonu

W artykule znajdziesz:

Rusztowanie wiszące zdjęcie nr 3
Wodoszczelność betonu

Wodoszczelność betonu można zwiększyć przez wprowadzenie do mieszanki betonowej specjalnych dodatków. Dodatki powierzchniowo-czynne o działaniu hydrofobizującym, zatykając poszczególne kapilary, zmniejszają nieco przepuszczalność betonów. Skutecznymi dodatkami są: glinian sodowy (1,5% ciężaru cementu), chlorek żelazowy (l,5H-2,5% ciężaru cementu), wodorotlenek żelazowy (0,5-2,0% ciężaru cementu), chlorki wapniowy i sodowy łącznie z dodatkami substancji powierzchniowo-czynnych i in., a także dodatki pęczniejące w wodzie. Na przykład zarobienie mieszanki betonowej na zawiesinie bentonitowej o stężeniu 1,5-2,5-procentowym czyni beton praktycznie wodoszczelnym (program uprawnienia budowlane na komputer).

Charakterystyki cieplne betonów. Ważnymi cechami betonów są ich przewodność cieplna, pojemność cieplna i współczynnik rozszerzalności cieplnej. Przewodność cieplna betonu zależy od jego struktury, szczelności i wilgotności i jest oceniana wielkością współczynnika przewodności cieplnej /, wyrażanego w kcal/m°Ch. Ponieważ szczelność i porowatość betonu są ściśle związane z jego masą objętościową, wniesiono szereg propozycji odnośnie do powiązania współczynnika przewodności cieplnej z wartością mv (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Współczynnik przewodności cieplnej uwzględnia się przy obliczeniach termotechnicznych konstrukcji osłonowych budynków wymagających ogrzewania. Wartości tych współczynników przyjmowane do obliczeń cieplnych przytoczone są według SNiP II-A.7-62. Pojemność cieplna betonu, którą charakteryzuje właściwa pojemność cieplna c, zmienia się mało dla betonów różnych rodzajów. Według norm- właściwa pojemność cieplna c = 0,20, a faktycznie waha się od 0,18 do 0,22 kcal/kg°C. Współczynnik rozszerzalności liniowej a dla betonu zwykłego ogrzewanego od 0 do 100UC przyjęto zgodnie z obowiązującymi normami jako równy 10-10-6 stopni (uprawnienia budowlane).

Zdolność pochłaniania dźwięków

Dla keramzytobetonów współczynnik rozszerzalności liniowej waha się w granicach od 5-10“° do 15 •10~8 stopni -1. Dla tego betonu do obliczeń można przyjąć wartość współczynnika taką samą jak dla betonów zwykłych. Właściwości akustyczne betonów. Właściwości akustyczne materiałów charakteryzują się dwoma wskaźnikami - współczynnikiem pochłaniania dźwięków a i izolacyjnością akustyczną, która zależy nie tylko od struktury materiałów, ale także od rodzaju konstrukcji przegrody (program egzamin ustny).

Zdolność pochłaniania dźwięków przez materiał wykorzystuje się do regulowania akustycznych charakterystyk pomieszczeń, polepszając w nich warunki słyszalności lub osłabiając hałas powstający w pomieszczeniach. Tę cechę materiału ocenia się wielkością współczynnika pochłaniania dźwięków. Współczynnik ten wyraża różnicę między ilością dźwięków pochłanianych przez 1 m2 otwartego okna, przyjętą jako 1 (przez otwarte okno dźwięki przechodzą nie odbijając się), a tą częścią energii akustycznej, która odbija się od powierzchni przegrody (opinie o programie).

Dla betonu zwykłego (ciężkiego) a = 0,015 (przy częstotliwości dźwięku ok. 500 Hz). A zatem, beton lepiej przewodzi dźwięki niż tynk (a = 0,025), poszycie drewniane (0,061) lub linoleum (0,120), nie mówiąc już o specjalnych materiałach dźwiękochłonnych. Konstrukcje osłonowe z materiałów szczelnych są mało przepuszczalne dla dźwięków, przy czym tym mniej, im są one bardziej masywne (wskutek zwiększenia ciężaru objętościowego lub grubości przegrody) i mniej sprężyste. Izolacyjność akustyczną konstrukcji osłonowych ocenia się z różnicy poziomów energii akustycznej: padającej na powierzchnię przegrody i przenikającej przez nią. Tę różnicę w poziomach energii mierzy się w decybelach (db) (segregator aktów prawnych).

osłonowych rozróżniają dźwięki (szumy), które trafiają na przegrody poprzez powietrze (dźwięki powietrzne) i dźwięki przenikające do pomieszczenia niżej położonego piętra poprzez stropy między piętrowe (dźwięki uderzeniowe). O izolacyjności akustycznej konstrukcji betonowych i żelbetowych można wnioskować z danych przytoczonych obliczonych dla częstotliwości dźwięku 1250 Hz. Przy częstotliwościach mniejszych izolacyjność akustyczna konstrukcji będzie dla dźwięków powietrznych mniejsza, a dla dźwięków uderzeniowych - większa (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Rusztowanie wiszące zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Rusztowanie wiszące zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Rusztowanie wiszące zdjęcie nr 8 Rusztowanie wiszące zdjęcie nr 9 Rusztowanie wiszące zdjęcie nr 10
Rusztowanie wiszące zdjęcie nr 11
Rusztowanie wiszące zdjęcie nr 12 Rusztowanie wiszące zdjęcie nr 13 Rusztowanie wiszące zdjęcie nr 14
Rusztowanie wiszące zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Rusztowanie wiszące zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Rusztowanie wiszące zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami