Blog
Rozmieszczenie zacisków
W artykule znajdziesz:
Dla torów o wiązkach odcinkowych wiązki zbrojenia o wymaganej długości przygotowuje się na rozwijarce umieszczonej poza pasem formującym, równolegle do niego. Przygotowanie wiązek odbywa się jednocześnie z operacjami technologicznymi na liniach formujących toru i nie wpływa na czas trwania produkcji elementów na torze. Zbrojenie z drutu podaje się na tor w gotowych wiązkach z umocowanymi na końcach zaciskami lub z kotwami (program uprawnienia budowlane na komputer).
Na torach o wiązkach przeciąganych zbrojenie przygotowuje się na pasie formującym, przeciągając z kołowrotów (wzdłuż toru bezpośrednio z kręgów) kolejno grupę drutów lub pojedyncze sploty z siedmiu drutów i zamocowując je za pomocą zacisków szczękowych między oporami w płytach kotwiących. Przeciąganie zbrojenia wzdłuż toru zajętego przez formy jest pracochłonne i w tym czasie wszystkie inne prace na pasie formującym są wstrzymane (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Rozmieszczenie zacisków na każdej płycie kotwiącej i odstęp między zaciskami są o wiele większe od zaprojektowanych odstępów między drutami lub splotami w produkowanych elementach. Przy zamocowaniu zbrojenia wywołuje to wachlarzowe jego rozmieszczenie i nierównomierność naciągu. Dlatego dla dowolnych torów długich celowe jest wstępne przygotowanie poza nimi wiązek zbrojenia o wymaganej długości, z klinowymi zaciskami kotwiącymi na końcach, zapewniającymi zamocowanie zbrojenia w projektowanej jego pozycji w elemencie (uprawnienia budowlane).
Podstawowymi elementami toru dla wytwarzania elementów sprężonych są opory metalowe, a niekiedy żelbetowe; schematy opór do naciągu różnie rozmieszczonego zbrojenia. Opory w postaci dwóch stojaków z belką poprzeczną, wzdłuż której ustawia się urządzenia uchwytowe, pozwalają dobrze wykorzystać szerokość toru, ale przydatne są jedynie do wytwarzania wysokich elementów, w tym również z naciąganym zbrojeniem w górnym pasie. Na niektórych torach opory mają urządzenia do mocowania i zwalniania naciągu zbrojenia (program egzamin ustny).
Siła naciągu zbrojenia
Siła naciągu zbrojenia przenoszona jest przez stojaki na masywne fundamenty lub przyczółki, a płyta stanowiąca pomost toru jest oddzielona od przyczółków lub połączona z nimi przegubowo. W drugim przypadku przeciwdziała ona rozporowi od naciągu zbrojenia. Na torze pokazano nagrzewanie wyrobów w formach z trzech stron z kolejnym włączaniem komór parowych, co zapewnia szybsze nagrzewanie i równomierne rozdzielenie ciepła na powierzchni wyrobów. Doprowadzenie pary i odprowadzanie kondensatu odbywa się wzdłuż matrycy. Siła naciągu zbrojenia jest przejmowana przez opory zamocowane w blokach żelbetowych. Takie tory są efektywne jedynie przy masowej produkcji wyrobów jednego typu (opinie o programie).
Przy sztywnym zamocowaniu formy do pomostu toru 25-P30% mocy wibratorów zużywa się na wibrowanie podstawy formy. Aby temu zapobiec, zaleca się ustawienie między formami a podłogą toru gumowych przekładek, na których montuje się formy w całości, lub stosowanie podkładów, ze zdejmowanymi bokami (segregator aktów prawnych). W tym ostatnim przypadku schemat pracy całego układu zbliżony jest do schematu pracy stołu wibracyjnego i mieszanka betonowa zagęszcza się bardziej intensywnie. We Francji pod podkłady układa się niekiedy zamiast przekładek gumowe worki powietrzne. W dolnej części wyrobu sztywne podkłady można zastąpić 4-5-mili- metrowym arkuszem metalowym, przyspawanym do metalowej konstrukcji toru. Na dolnej części takiej płyty ustawia się co 3-4 m wibratory, które polepszają zapełnianie formy i zagęszczanie mieszanki betonowej w dolnej jej części (promocja 3 w 1).
Optymalna długość torów długich (uwzględniając lepsze wykorzystanie urządzenia) wynosi 75-100 m, ale może ona osiągać 220 m, a szerokość od 1,3 do 16-18 m (najbardziej rozpowszechniona 4,1 m). Szerokość pasa potrzebna do formowania belki w pozycji poziomej lub płyty wynosi 3,5-4,1 m, a w nawie szerokości 18 m mieszczą się 2 pasy toru. Na takich torach produkuje się wyroby w ilości 44-8 szt. rozmieszczone kolejno na jednej linii technologicznej; cykl produkcji na poszczególnych pasach torów nie powinien według norm być dłuższy niż 2 doby, ale faktycznie jest on nieco krótszy.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32