Blog

Rozdrobnienie budynków zdjęcie nr 2
20.12.2022

Różnica nakładów robocizny

W artykule znajdziesz:

Rozdrobnienie budynków zdjęcie nr 3
Różnica nakładów robocizny

Zarejestrowana różnica nakładów robocizny dla technologii monolitycznej, wynosząca w tym przypadku około 20%, może być wynikiem przyjęcia do analizy tylko jednego budynku indywidualnego o niezbyt korzystnym rozwiązaniu, uszczupleniem powierzchni użytkowej na rzecz loggii i mniejszej średniej powierzchni mieszkań. Wykazane nakłady robocizny dotyczą tylko robót budowlanych na placu budowy. Nie uwzględniony w obliczeniu nakład robocizny na roboty instalacyjne wynosi orientacyjnie około 3,0-3,5 roboczogodzin na 1 m2 p. u (program uprawnienia budowlane na komputer).

Ceny robót budowlanych analizowanych budynków w kosztorysach zawierały różne rodzaje podłóg, jak również różny zakres wyposażenia w meble wbudowane. W celu sprowadzenia do porównywalności wyeliminowano koszty tych elementów i doliczono jednakowy koszt podłóg przypadający na 1 m2 p. u (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Dla uzyskania pełnej porównywalnej ceny 1 m2 p. u. doliczono cenę robót instalacyjnych przy przyjęciu jednakowego wyposażenia instalacyjnego z uwzględnieniem różnic wynikających z wielkości mieszkań.

Ceny budynków tradycyjnych i wielkoblokowych są niższe w budynkach nietypowych. Odwrotny wynik uzyskano dla budynków monolitycznych - 1730 zł/m2 p. u. dla budynków typowych i 1790 zł/m2 p. u. dla budynku powtarzalnego. Wytłumaczyć to można znacznie mniejszą średnią powierzchnią mieszkań w budynku powtarzalnym, a także być może przypadkowym doborem jedynego w tym przypadku budynku (uprawnienia budowlane).

Inaczej kształtują się ceny budynków, których realizację rozpoczęto w 1963 r. Zarówno w odniesieniu do budynków 4- jak i 5-kondygnacyjnych ceny budynków typowych są niższe od cen budynków powtarzalnych i indywidualnych.

W analizowanym okresie, tj. w latach 1961-1963, główny nacisk został położony na stosowanie projektów obiektów typowych. W okresie tym nastąpiła w bardzo dużym zakresie wymiana projektów typowych wielorodzinnych budynków mieszkalnych i zwiększenie liczby projektów stojących do dyspozycji inwestorów. To jest przyczyną, że stosowane w tym okresie projekty typowe nie wykazują stwierdzonych w badaniach, od’ noszących się do poprzedniego okresu, niekorzystnych różnic w rozwiązaniach projektowych i w konsekwencji wyższych cen budynków. Przeprowadzone badania pozwalają na stwierdzenie, że stosowane w latach 1961-1963 projekty typowe wielorodzinnych budynków mieszkalnych są w swojej masie bardziej ekonomiczne od projektów indywidualnych (program egzamin ustny).

Cennik elementów

Można stwierdzić, że zarówno w projektach typowych, jak i indywidualnych następuje zwiększenie udziału zastosowanych elementów typowych (katalogowych). Nie znajduje to dostatecznego odzwierciedlenia w cenie budynku (opinie o programie).

Cennik elementów w tej chwili wchodzą w grę głównie elementy betonowe i stolarka okienna jest zbudowany w ten sposób, że przy zamówieniu przekraczającym 80 sztuk nietypowych elementów betonowych (o tych samych rozmiarach) i 50 sztuk okien nie ma żadnej różnicy w cenie między elementami typowymi i nietypowymi.

Wymienione ilości są stosunkowo niewielkie i szczególnie przy jednoczesnym zamówieniu tych elementów dla więcej niż jednego budynku (co może się zdarzyć dość często) znika jakikolwiek wpływ stosowania nietypowych elementów na cenę budynku. W przypadku mniejszej ilości zamówionych elementów (w stosunku do liczb wyżej podanych) ewentualne dopłaty za nietypowe elementy są stosunkowo niewielkie i mogą tylko bardzo nieznacznie zwiększyć końcową cenę budynku (segregator aktów prawnych).

Należy stwierdzić, że stosowanie projektów typowych skraca okres przygotowania dokumentacji średnio o połowę. Gotowość dokumentacji posiada na ogół inny walor dla „mocnego” inwestora, o dobrze zorganizowanej służbie inwestycyjnej, a inny dla „słabego” inwestora, którego zainteresowania leżą poza sferą budownictwa mieszkaniowego i który realizuje pojedynczy budynek mieszkalny (promocja 3 w 1). Dla takiego inwestora efekt skrócenia procesu inwestycyjnego jest niewątpliwie znacznie większy, poza tym w grę wchodzi jego nieprzystosowanie do działań związanych z zamówieniem i zatwierdzeniem dokumentacji.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Rozdrobnienie budynków zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Rozdrobnienie budynków zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Rozdrobnienie budynków zdjęcie nr 8 Rozdrobnienie budynków zdjęcie nr 9 Rozdrobnienie budynków zdjęcie nr 10
Rozdrobnienie budynków zdjęcie nr 11
Rozdrobnienie budynków zdjęcie nr 12 Rozdrobnienie budynków zdjęcie nr 13 Rozdrobnienie budynków zdjęcie nr 14
Rozdrobnienie budynków zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Rozdrobnienie budynków zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Rozdrobnienie budynków zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami