Blog

14.02.2022

Różnokierunkowe ruchy nawierzchni

W artykule znajdziesz:

Różnokierunkowe ruchy nawierzchni

Różnokierunkowe ruchy nawierzchni i podkładu wywołują naprężenia ścinające w kierunku równoległym do powierzchni podłogi oraz naprężenia rozciągające w kierunku prostopadłym do tej powierzchni (program uprawnienia budowlane na komputer). W wyniku tego zjawiska następuje rozwarstwienie nie dość wytrzymałego podkładu. Podkłady asfaltowe umożliwiają układanie nawierzchni podłogowej po upływie 24 godzin od ułożenia podkładu. Wykonuje się je z asfaltu lanego z dodaniem piasku lub piasku i żwirku. Grubość podkładu wynosi zwykle 2 cm. Podkład powinien mieć dostateczną twardość. Wadą podkładów asfaltowych jest kłopotliwe przygotowanie mieszaniny asfaltowej, nanoszonej w stanie gorącym. Z tego względu podkładów asfaltowych w Polsce nie stosuje się (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W niektórych przypadkach układa się nawierzchnię z tworzyw sztucznych na podkładach elastycznych składających się z dolnej warstwy z płyt pilśniowych porowatych lub paździerzowych i z warstwy górnej z płyt pilśniowych twardych o grubości 5 mm. Obie warstwy skleja się lepikiem asfaltowym bez wypełniaczy, dolną warstwę przykleja się również lepikiem do podłoża. Powierzchnia płyt nie powinna być zbyt duża (na ogół do 1,5 m2). W przypadku cienkiej nawierzchni podłogowej, styki płyt górnej warstwy podkładu wymagają obróbki (zestrugania), aby uniknąć widocznych nierówności podłogi (uprawnienia budowlane).

Najczęściej występującą przyczyną usterek nawierzchni podłogowych z tworzyw sztucznych jest nadmierna wilgotność podkładu. Materiały z tworzyw sztucznych połączone z podkładem spoiną klejową stanowią ekran paroszczelny, uniemożliwiający odparowanie wody zawartej w podkładzie (program egzamin ustny). Para wodna skrapla się na spodzie spoiny klejowej lub nawierzchni (zależnie od stopnia szczelności warstwy kleju), osłabia przyczepność między łączonymi materiałami i zmniejsza wytrzymałość spoiny. Następuje pęcznienie nawierzchni podłogowej, tworzą się miejscowe pęcherze lub nawierzchnia oddziela się od podłoża.

Działanie aparatu karbidowego

Z tych względów należy ściśle przestrzegać warunku maksymalnej wilgotności podkładu, którą można uznać za dopuszczalną. Wilgotność podkładu sprawdza się za pomocą aparatu elektrycznego lub karbidowego metodą suszarkowo-wagową lub przy użyciu specjalnych papierków wskaźnikowych zmieniających barwę zależnie od stopnia zawilgocenia podkładu. Sprawdzanie wilgotności aparatem elektrycznym oparte jest na pomiarze oporu elektrycznego zależnego od stopnia zawilgocenia podkładu (opinie o programie).

Działanie aparatu karbidowego polega na zmieszaniu karbidu z rozdrobnioną próbką wyciętą z podkładu; zawartość wilgoci w próbce mierzy się ciśnieniem wytworzonego gazu. Metodą suszarkowo-wagową ustała się wilgotność podkładu przez ważenie próbki wilgotnej i po wysuszeniu do stałego ciężaru. Papierki wskaźnikowe opracowane w Instytucie Techniki Budowlanej składają się z podkładu tektury, na którym są naklejone 3 poletka o różnych odcieniach barwy. Na podkładzie o wilgotności ok. 2% traci barwę poletko najjaśniejsze, na podkładach o wilgotności ok. 3% ulegają odbarwieniu 2 poletka, a przy wilgotności 4% wszystkie trzy poletka stają się białe.

Orientacyjnie można oznaczyć wilgotność podkładu układając na podkładzie kawałek gazety i przykrywając go wykładziną o powierzchni ok. 1 m2 (segregator aktów prawnych). Podkład uważa się za dostatecznie suchy, jeżeli gazeta po 24 godz nie jest ani wilgotna, ani miękka. Dostateczną gładkość powierzchni podkładu cementowego, gipsowego lub trocinobetonowego można uzyskać przez ułożenie warstwy gładzi z zaprawy cementowej wykonanej z piasku o wielkości ziarn do 0,5 mm i zatarcie powierzchni gładzi z ewentualnym posypywaniem przy zacieraniu cementem. Przygotowaną powierzchnię należy zabezpieczyć przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Stosuje się również specjalne masy wygładzające o dostatecznej przyczepności do podłoża, odporne na miejscowe naciski, nie zawierające składników działających szkodliwie na podkład, klej i spód nawierzchni podłogowej, nie wydzielające przykrego zapachu i nie zawierające składników toksycznych(promocja 3 w 1). Masy wygładzające wykonywane są najczęściej na spoiwie cementowym lub gipsowym i zawierają dodatki polichloroprenowe lub polioctanowinylowe.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami