Blog
Rozpiętości teoretyczne płyt
W artykule znajdziesz:
Rozpiętości teoretyczne płyt
Rozpiętości teoretyczne płyt przy grubości 10 cm sięgają 3,0 m. Ze względu na małą przyczepność między betonem lekkim i stalą zbrojenie pracujące płyt powinno być z reguły łączone ze strzemionami przez spawanie (program uprawnienia budowlane na komputer).
Spoiny między płytami stropu wypełnia się zaprawą cementową jednocześnie z wykonaniem na stropie gładzi. Najmniejsza średnia grubość warstwy gładzi wyrównującej niedokładności samych płyt oraz płaszczyzn je podpierających powinna wynosić średnio 10 mm.
Odrębnej normy obliczeń statycznych i projektowania konstrukcji gazobetonowych i pianobetonowych u nas nie ma. Norma PN-56/B-03260 (Konstrukcje żelbetowe - obliczenia statyczne i projektowanie) obejmują wprawdzie betony lekkie, lecz o wytrzymałościach nie mniejszych niż 50 kG cm’ i wyłącza przy tym betony lekkie porowate. Doświadczenie jednak wykazało, że elementy gazo- i pianobetonowe wymiarowane według zasad obowiązujących w wyżej wymienionej normie całkowicie spełniają swe zadania.
W związku z powyższym wymiarowanie elementów z gazobetonu cementowego może być dokonywane według zasad podanych w powyższej normie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przy wymiarowaniu konstrukcji gazobetonowych mogą być wykorzystane tablice normalnie stosowane przy wymiarowaniu żelbetu.
Grubość płyty przekrycia dachowego z gazobetonu cementowego odpowiadająca współczynnikowi przenikania ciepła k = 1 wynosi 20 cm. Ponieważ ciężar tego rodzaju przekrycia wynoszący 217 kG/m2 zbyt niekorzystnie wpływa na wymiary konstrukcji dachowej, nie jest ono stosowane w praktyce. W praktyce stosowane jest przekrycie o grubości 10 cm, ocieplone dodatkowo płytami pilśniowymi. Ciężar tego przekrycia wynosi 128 kG nr. Ciężar przekrycia nieocieplonego wynosi 122 kG/nr (uprawnienia budowlane). Przy szerokościach podparcia mniejszych od 100 mm stosować należy płyty o czołach ukształtowanych. Ma to miejsce przy płatwiach stalowych dwuteowych o profilach poniżej NP 24.
Dachowe płyty gazobetonowe
Dachowe płyty gazobetonowe wykonuje się w sposób przemysłowy.
Podajemy schematycznie jedną ze stosowanych metod produkcji. Wykonuje się je w formach stalowych (program egzamin ustny). Formę stanowi skrzynia o wysokości 500 mm z 14 przedziałkami o szerokości 100 mm. Ńa dnie każdej z przedziałek przyspawane są wygięte pod kątem prostym cienkie blachy stalowe formujące wręby w płycie. Długość formy wynosi 6,0 m.
W każdej z przedziałek wykonywane są zazwyczaj 2 lub 3 płyty jednocześnie. Podział na żądane długości dokonywany jest przez zastawki stalowe zawieszane pionowo na ściankach przedziałek lub na specjalnych jarzmach stalowych stanowiących stężenie formy u góry i umieszczanych w miejscach podziału płyt. Jarzma są mocowane do formy śrubami dociskowymi. Przy zastawkach prostych 2 normalnie dotąd u nas stosowanych uzyskuje się czoła płyt w postaci prosto ściętej powierzchni. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie w zastosowaniu zastawek wygiętych 3 kształtujących płyty.
Formy są nierozbieralne. Płyty o czołach prostych mogą być wyjęte z formy każda z osobna przez podniesienie jej do góry (opinie o programie). Przy czołach wyciętych należy wyjmować wszystkie płyty jednej przedziałki jednocześnie.
Formowanie prefabrykatów odbywa się w nawie I. W nawach IV i V znajdują się autoklawy, nawy zaś II i III są magazynowe. Nawy I, II, III obsługiwane są przez suwnice o udźwigu 5 Ton sterowane z dołu.
Płynna masa gazobetonowa pobierana z działu produkcji dostarczana jest do form w zasobnikach zawieszonych na haku suwnicy (segregator aktów prawnych).
Po ułożeniu zbrojenia formy zostają zapełnione masą gazobetonową przez otwarcie klapy zasobnika. Formy wypełnia się niecałkowicie ze względu na rośnięcie betonu w czasie wytwarzania pęcherzyków gazu. Po zakończeniu procesu zwiększania objętości nadmiar gazobetonu wystający ponad formę zostaje zgarnięty stalowym równiaczem (strychulcem) przesuwanym po górnych krawędziach ścianek formy. Formy z wypełniającym je gazobetonem są uniesione suwnicą i ustawione na stalowych wózkach wąskotorowych, poruszających się na torach ustawionych na osi autoklawów (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32