Blog

23.02.2023

Roztwory żywicy metylosilikonowej

W artykule znajdziesz:

Roztwory żywicy metylosilikonowej

Aby z produktów handlowych uzyskać roztwory robocze, należy rozcieńczyć je odpowiednią ilością wody, po czym całość dokładnie wymieszać. Jeżeli otrzymany roztwór okaże się mętny, należy go przesączyć przez gęste płótno (program uprawnienia budowlane na komputer).

Podczas przygotowywania roztworu, jak również w czasie pracy przy jego stosowaniu należy używać wyłącznie naczyń emaliowanych lub szklanych. Niedopuszczalne jest używanie naczyń cynkowych, cynowych, lutowanych, aluminiowych itp. Roztwór wodny metylosilikonianu jest trwały pod warunkiem przechowywania go w szczelnie zamkniętych naczyniach. Roztwory wodne znajdujące się w otwartych naczyniach używanych przy impregnowaniu powinny być zużyte przed upływem 1 godziny. W przeciwnym razie na impregnowanych powierzchniach mogą występować plamy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przy stosowaniu do powierzchniowego impregnowania Sitaku M-11 używa się roztworów żywicy metylosilikonowej o stężeniu 3-5%. Preparaty będące na rynku zawierają 2513% żywicy Aby uzyskać z produktów handlowych roztwory robocze, należy rozcieńczyć je odpowiednią ilością rozcieńczalnika organicznego, po czym całość dokładnie wymieszać. Jako rozcieńczalniki mogą być stosowane: toluen, chlorek etylu, trójchloroetylen, benzyna lakowa oraz rozpuszczalnik nitro (uprawnienia budowlane).

W celu otrzymania 1 I roztworu należy użyć:

  1. dla 3-procentowego roztworu - 120 g Silaku i uzupełnić roztwór do objętości 1 I rozcieńczalnikiem,
  2. dla 4-procentowego roztworu - 160 g Silaku i uzupełnić roztwór do objętości 1 I rozcieńczalnikiem,
  3. dla 5-procentowego roztworu - 200 g Silaku i uzupełnić roztwór do objętości 1 I rozcieńczalnikiem.

Przy przygotowywaniu roztworu, jak również przy jego stosowaniu w czasie pracy należy używać naczyń emaliowanych, szklanych, z blachy białej lub czarnej.

Roztwory żywicy metylosilikonowej w rozcieńczalnikach organicznych są trwałe pod warunkiem przechowywania ich w szczelnie zamkniętych naczyniach. Zamknięcia powinny być metalowe, korkowe lub polietylenowe. Nie dopuszcza się zamknięć, podkładek lub uszczelek gumowych (program egzamin ustny).

Szczelne zamykanie naczyń

Roztwory mogą się znajdować w otwartych naczyniach tylko w czasie wykonywania impregnowania. Szczelne zamykanie naczyń z roztworami żywicy metylosilikonowej w rozcieńczalnikach organicznych wymagane jest również ze względów bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Dlatego też roztwory należy przechowywać w pomieszczeniach chłodnych, odpowiednio wentylowanych, z zachowaniem warunków magazynowania materiałów łatwo palnych (druga klasa palności, temperatura zapłonu ok. 20°C) (opinie o programie).

Impregnowanie roztworami hydrofobowymi. Powierzchniowe impregnowanie przeprowadza się przez dwukrotne pokrycie podłoża roztworem środka hydrofobowego Wykonuje się to za pomocą pędzla ławkowca, pistoletu natryskowego lub ogrodniczego aparatu do opryskiwania drzewek. Należy przestrzegać, aby powierzchnia została nasycona impregnowanymi roztworami możliwie dokładnie i równomiernie. Przy pracy pędzlem należy roztwór silnie wcierać w powierzchnię, tak aby umożliwić jak najgłębsze jego wniknięcie w impregnowaną warstwę. Powtórne pokrywanie powierzchni roztworem impregnującym należy wykonać nie później niż po upływie 10-15 minut (zależnie od temperatury otoczenia i porowatości podłoża), dopóki powierzchnia jest wilgotna (segregator aktów prawnych).

Pokrywanie powierzchni wodnym roztorem Ahydrosilu lub Ahydrosilu K po dłuższym czasie, gdy wykazuje ona już oznaki przeschnięcia, jest niecelowe, ponieważ wskutek uzyskiwania przez powierzchnię właściwości hydrofobowych zarówno zwilżanie jej, jak i wchłanianie przez nią roztworów żywic silikonowych jest wówczas znacznie utrudnione. Elementy metalowe, szkło, polerowane kamienie, drewno (szczególnie gdy ma być malowane) należy na okres wykonywania hydrofobizacji zabezpieczyć przed zachlapaniem środkami hydrofobowymi, gdyż powodują one matowienie lśniących powierzchni i utrudniają nałożenie, np. na drewno, powłok malarskich z farb olejnych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami