Blog

11.01.2021

Rozwiązania techniczne

W artykule znajdziesz:

Rozwiązania techniczne

Rozwiązania techniczne

Rozpatrując istniejące rozwiązania techniczne zbliżone do koncepcji elementów uniwersalnych stwierdzono, że praktycznie wszystkie dotychczasowe rozwiązania w większym lub mniejszym stopniu są odległe od tej koncepcji bądź opierają się na odmiennych założeniach (program uprawnienia budowlane na komputer).

Uprzemysłowienie budownictwa wiejskiego w postaci realizacji budynków z ciężkich elementów prefabrykowanych, rozumiane jako rozwiązanie kompleksowe do masowego zastosowania, jest nie do przyjęcia. Wiązałaby się z tym konieczność zainwestowania olbrzymich nakładów finansowych i materiałowych na środki transportowe, urządzenia montażowe i zaplecze techniczno-remontowe. Prowadziłoby to do dalszego wzrostu kosztów budownictwa wiejskiego, nie polepszając jego efektywności użytkowej i eksploatacyjnej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wydaje się więc, że dla uzyskania w budownictwie wiejskim dodatnich efektów ekonomiczno-gospodarczych powinny być spełnione następujące warunki:
a) Budynki wiejskie powinny być realizowane na podstawie zestawów projektów, uwzględniających w sposób kompleksowy ograniczoną, możliwie jak najmniejszą liczbę typów elementów prefabrykowanych.
b) Określone zestawami lub sekcjami projektów elementy prefabrykowane powinny być produkowane w wystarczających ilościach w wytwórniach rejonowych (wojewódzkich lub powiatowych).
c) W początkowym okresie uprzemysłowienia budownictwa wiejskiego prefabrykaty powinny być lekkie dla umożliwienia ręcznego ich montażu.
d) Z uwagi na to, że ściany budynków pochłaniają najwięcej materiałów, należy poszukiwać odpowiednich rozwiązań projektowych dla zastąpienia ścian murowanych lekkimi prefabrykatami wykonywanymi na miejscu lub w niewielkiej odległości od placu budowy, uwzględniając w maksymalnym stopniu materiały miejscowe, dla zmniejszenia ilości transportu.
e) Należy wypracować najbardziej efektywne formy organizacji robót budowlanych oraz nadać im stopniowo charakter kompleksowy.
W oparciu o dotychczasowe doświadczenia i przeprowadzone badania podjęto pierwszą w kraju poważniejszą próbę kompleksowego rozwiązania budynków wiejskich przy zastosowaniu konstrukcyjnych elementów drobnowymiarowych z betonu sprężonego (uprawnienia budowlane).

Wymagania zoohigieny

Rozwiązanie to charakteryzuje się:
a) zastosowaniem lekkich elementów belkowych i słupowych ze strunobetonu o ciężarze od 54 do 310 kG, przy czym liczba typów elementów konstrukcyjnych umożliwiających różnorodne i dowolne zestawy budynków została sprowadzona tylko do 4 typów (program egzamin ustny).

Przykłady zestawów konstrukcyjnych z tych elementów:
a) możliwością tworzenia z tych elementów lekkiego szkieletu konstrukcji nośnej za pomocą prostych złączy stalowych rozbieralnych;
b) możliwością wypełniania szkieletu nośnego lekkimi niekonstrukcyjnymi płytami, pustakami lub dylami prefabrykowanymi z materiałów miejscowych lub wypełniania szkieletu sposobami tradycyjnymi (na okres przejściowy) przy użyciu materiałów miejscowych lub odpadowych. Przykład wypełnienia szkieletu nośnego (opinie o programie).

Przedstawione powyżej rozwiązanie zmienia w sposób zasadniczy dotychczasowe tradycyjne metody realizacji budynków wiejskich, tj. stosowania grubych ścian, które przenosiły obciążenia od stropów i dachów oraz z racji swej grubości wykorzystane były dla stworzenia odpowiednich warunków cieplno-wilgotnościowych wewnątrz pomieszczeń. Przez wprowadzenie lekkiego szkieletu umożliwiono przeniesienie wszelkich obciążeń bezpośrednio na fundament, przez co ściany mogą stanowić tylko wypełnienie niekonstrukcyjne, o znacznie zmniejszonej grubości i masie materiałowej (segregator aktów prawnych).

Z uwagi na konieczność zachowania wymaganych warunków środowiskowych w pomieszczeniu, ściany te muszą być wykonane z odpowiednich materiałów izolacyjnych pochodzenia miejscowego względnie przemysłowego.

Zastosowana zasada wymienności ścian uniezależnionych zupełnie od konstrukcji nośnej ma jeszcze tę zaletę, że pozwala na zmiany funkcjonalne budynku oraz ewentualną zamianę materiału ścian w zależności od warunków miejscowych, potrzeb gospodarczych lub wymagań zoohigieny (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami