Blog

11.01.2021

Rozwiązanie obory bezsłupowej

W artykule znajdziesz:

Rozwiązanie obory bezsłupowej

Rozwiązanie obory bezsłupowej

Rozwiązanie obory bezsłupowej jest z punktu widzenia technologii i organizacji pracy w oborach bardzo wygodne i pożądane. Wydawać się może, iż w tym konkretnym przypadku nastąpiło podważenie ustalonych, a omówionych uprzednio zasad koordynacji modularnej, bowiem pojawił się nagle wymiar aż 12-metrowy, który może mieć później wpływ na rozwiązania elementów konstrukcji przekryć (program uprawnienia budowlane na komputer).

Tak jednak nie jest, co zostanie wyjaśnione przy okazji omawiania rozwiązań konstrukcyjnych. Przypadek ten jedynie dowodzi, że przyjęta siatka konstrukcyjna nie zawsze musi w swych punktach przecięcia się wyznaczać bezwzględne usytuowanie słupów nośnych - do czego w zasadzie dąży się - lecz może także wyznaczać węzły innych połączeń konstrukcyjnych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Różne układy funkcjonalne segmentów obór czterorzędowych. Rozwiązania te różnią się pomiędzy sobą układem korytarzy paszowych i gnojowych, które mogą w zależności od przyjętej technologii występować w różnym usytuowaniu, jak również wielkością zastosowanych wymiarów siatki modularnej. W tym przypadku przecięcia osi modularnych wyznaczają usytuowanie słupów na tle poszczególnych rozwiązań funkcjonalnych.

Różnice w wymiarach siatki modularnej wynikają z możliwości występowania większych lub mniejszych ras krów (powoduje to konieczność stworzenia możliwości uzyskania zróżnicowanych szerokości stanowisk od 1,125 m do 1,20 m) oraz z różnych koncepcji mechanizacji prac w budynkach (przejazd wozem lub żłoby ruchome) (uprawnienia budowlane).

Wnętrz bezsłupowych w oborach czterorzędowych (o rozpiętości od 18,0 do 24,0 m) w zasadzie nie opłaca się wykonywać ze względu na duże zróżnicowanie elementów konstrukcyjnych i zwiększenie przedziału ich ciężarów, co w sposób bardzo niekorzystny wpływa na całokształt działalności unifikacyjnej i powoduje zakłócenia bądź utrudnienia w masywnej prefabrykacji, transporcie i montażu. Jak wynika ze schematów, usytuowanie słupów nie zakłóca prawidłowości rozwiązań funkcjonalnych. Należy zaznaczyć, iż budowa obór czterorzędowych jest ekonomicznie uzasadniona i celowa wówczas, gdy podstawowe stado krów w jednym gospodarstwie wynosi około 200 sztuk i gdy budowa dwóch obór dwurzędowych jest ekonomicznie nieuzasadniona z innych powodów (program egzamin ustny).

Funkcjonalne rozwiązanie

Przedstawiono oborę bezsłupową o szerokości 9,0 m i wymiarach podłużnych poszczególnych segmentów po 4,50 m każdy. Tego rodzaju szerokość budynku wydatnie przyczynia się do uzyskania korzystnych wskaźników techniczno-ekonomicznych zarówno powierzchniowych jak i kubaturowych oraz bilansu cieplnego, lecz uwarunkowana jest specjalnym rozwiązaniem technologiczno-mechanicznym w postaci mechanicznych ruchomych koryt paszowych działających na zasadzie przenośnika taśmowego. Rozwiązanie to ma szereg zarówno wad jak i zalet, spośród których główną zaletą jest wyeliminowanie transportu wewnętrznego w budynku (opinie o programie).

Również przy tego rodzaju rozwiązaniach konieczne jest zainstalowanie mechanicznego lub samoczynnego urządzenia do usuwania odchodów zwierzęcych bądź w postaci przenośnika zgarniakowego lub mechanicznej łopaty, bądź też w postaci rusztów gnojowicowych zainstalowanych na stanowiskach krów. Ten ostatni sposób nadaje się do zastosowania w oborach bezściółkowych, czyli jest wskazany w gospodarstwach, w których występuje deficyt ściółki. Należy zaznaczyć, że bezsłupową obora o rozpiętości 9,0 m jest lekkim rozwiązaniem konstrukcyjnym bez poddasza użytkowego (segregator aktów prawnych).

Nie należy wnioskować na postawie rozpiętości, iż nastąpiło tu zakłócenie w ustalonej siatce konstrukcyjnej, podobnie jak przy oborze bez- słupowej o szerokości 12,0 m, gdyż przecięcie osi siatki konstrukcyjnej należy odnieść do węzłów konstrukcji dachowej - ściślej mówiąc - stropodachowej.

Funkcjonalne rozwiązanie jednorzędowej porodówki dla krów, wraz z profilaktorium i dyżurką lekarza weterynarii. Przebieg osi siatki konstrukcyjnej pokazany na rysunku nie zakłóca rozwiązania funkcjonalnego (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami