Blog

Komora robocza zdjęcie nr 2
15.02.2022

Rozwój konstrukcji maszyn

W artykule znajdziesz:

Komora robocza zdjęcie nr 3
Rozwój konstrukcji maszyn

Dalszy rozwój konstrukcji maszyn powinien pójść w kierunku:

  1. tworzenia kompletnych zestawów maszyn do wykonania znormalizowanych budowlanych procesów technologicznych,
  2. doskonalenia jakości maszyn (zmniejszenie ich awaryjności),
  3. lepszego przystosowania maszyn do warunków budowlanych, w szczególności do pracy wielozmianowej,
  4. zwiększenia zakresu oraz dokładności wykonywania robót (wyeliminowanie uzupełniających prac ręcznych) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Dobierając maszyny do mechanizacji produkcji budowlanej trzeba uwzględnić ich charakterystykę techniczno-eksploatacyjną, w szczególności sposób ich pracy, rodzaj podwozia, rodzaj napędu oraz parametry charakteryzujące te maszyny. Z punktu widzenia sposobu pracy rozróżnia się maszyny o pracy cyklicznej i o pracy ciągłej: strumieniowej, porcjowej lub tłokowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Z punktu widzenia osadzenia rozróżnia się maszyny:

  • stacjonarne - osadzone na fundamencie,
  • przestawne lub przewoźne - bez własnego podwozia,
  • przesuwne - z własnym podwoziem, ale bez napędu jezdnego,
  • przejezdne - z podwoziem z napędem jezdnym, umożliwiającym przejazd na nowe miejsce pracy w granicach placu budowy,
  • samojezdne - z podwoziem z napędem jezdnym, umożliwiającym przejazd po drogach publicznych, tj. przejazd z jednego placu budowy na inny (uprawnienia budowlane).

Oznaczenie maszyny

W dziedzinie oznaczania rodzajów i typów maszyn nie było do niedawna ujednoliconych sposobów. Od 1979 r. zgodnie z ZN-79/B/08-00006 „Wytyczne oznaczania wyrobów” wprowadzono ujednolicony sposób oznaczania nowo wyprodukowanych maszyn budowlanych. Oznaczenie maszyny powinno składać się z nazwy maszyny i symbolu (program egzamin ustny). Nazwa maszyny powinna składać się z 1-3 głównych wyrazów (pisanych małymi literami) określających jej rodzaj, przeznaczenie lub konstrukcję. Symbol maszyny powinien składać się z:

  • oznaczenia literowego tworzonego z pierwszych liter (dużych) nazwy maszyny,
  • oznaczenia cyfrowego (po myślniku) określającego parametr podstawowy maszyny (maks. 3 cyfry) i jego wersję konstrukcyjną lub parametr uzupełniający - cyfra ostatnia (pierwsza wersja oznaczana jest symbolem 0).
  • Na przykład oznaczenie betonowni zasobnikowej przestawnej o wydajności 15 m3/h w pierwszej wersji konstrukcyjnej brzmi: betonownia BZP-150, a oznaczenie agregatu tynkarskiego z pompą śrubową o wydajności 4 m3/h w piątej wersji konstrukcyjnej agregat tynkarski ATS-44.

Jednym z podstawowych zagadnień w problematyce technologicznej nowoczesnej, wysoko zmechanizowanej produkcji budowlanej jest odpowiednie wyposażenie procesów technologicznych w narzędzia pracy (maszyny, urządzenia, maszyny transportu technologicznego, narzędzia zmechanizowane i proste). Jako punkt wyjścia do właściwego zaprojektowania mechanizacji procesów produkcyjnych przyjmuje się analizę przebiegu procesów technologicznych w poszczególnych rodzajach budownictwa w rozwiązaniach przewidzianych do powszechnego stosowania w aspekcie możliwości ich jak najpełniejszego zmechanizowania (opinie o programie). W analizach tych dokonywana jest również ocena technologiczności rozwiązań konstrukcji budowlanych dla lepszego przystosowania rozwiązań technicznych do możliwości ich wykonania (segregator aktów prawnych).     

Równocześnie na podstawie tych analiz formułowane są wymagania technologiczne (techniczno-eksploatacyjne) dla nowych lub zmodernizowanych maszyn niezbędnych do wykonania procesów sposobem w pełni zmechanizowanym. Wymagania te stanowią podstawę przygotowania w zapleczu badawczo-rozwojowym przemysłu maszyn budowlanych seryjnej produkcji tych maszyn (opracowanie założeń konstrukcyjnych i dokumentacji dla prototypu, wykonanie i wszechstronne zbadanie prototypu i ewentualnie serii informacyjnej, wreszcie sporządzenie dokumentacji technicznej do produkcji seryjnej)(promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Komora robocza zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Komora robocza zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Komora robocza zdjęcie nr 8 Komora robocza zdjęcie nr 9 Komora robocza zdjęcie nr 10
Komora robocza zdjęcie nr 11
Komora robocza zdjęcie nr 12 Komora robocza zdjęcie nr 13 Komora robocza zdjęcie nr 14
Komora robocza zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Komora robocza zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Komora robocza zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami