Blog
Rygorystyczne ograniczenie liczby form
W artykule znajdziesz:
Dla przykładu: w jednej i tej samej matrycy można produkować płyty stropowe i ścienne oznaczone w planie liczbą 1, jak również płyty do ścian -2, do ścian -3 i do ścian -4. Nie dysponując dużą serią mieszkań do budowy staraliśmy się stworzyć dużą serię jednakowych elementów. Jak widać na rys. 2, mieszkanie trzypokojowe zestawione jest z 22 elementów, wyrabianych tylko w 6 dużych i 4 małych formach. Omawiana realizacja dotyczy małej serii 300 mieszkań rocznie, program bardziej obszerny powodowałby mniej rygorystyczne ograniczenie liczby form oraz w wyniku tego, liczby typów elementów, co w konsekwencji dawałoby większą swobodę projektowania (program uprawnienia budowlane na komputer).
W betonach na cemencie pucolanowym skurcz przebiega wolniej, prawdopodobnie dlatego, że przy słabym przewodnictwie termicznym nie są one w stanie osiągnąć w chwili wiązania odpowiednio wysokiej temperatury i wskutek swej higroskopijności wolniej wydzielają nadmiar zawartej wody.
W górnej części płyty elewacyjnej można dostrzec żłobek; gdy przekryje się go płytą stropową, powstaje bruzda podłużna, którą zapełnia się betonem; w ten sposób powstaje wieniec. Część dolna płyty elewacyjnej posiada wystającą krawędź, na której płyta będzie się opierała w chwili jej ustawiania, przy czym nastąpi dociśnięcie materiału plastycznego izolacji wodochronnej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Ściany wewnętrzne są wykonane podobnie jak stropy, ale zbrojone znacznie słabiej. Wewnętrzne ścianki działowe są z betonu żwirowego. Blotki przewodów dymowych wykonane są z betonu na cemencie pucolanowym, otaczającego rury z fibrocementu o wyjątkowo gładkim i szczelnym wnętrzu. Schody składają się z dwóch jednakowych biegów na każdej kondygnacji (uprawnienia budowlane).
Powierzchnie wewnętrzne
Powierzchnie wewnętrzne i zewnętrzne wszystkich powyższych elementów pozostawia się bez żadnej uzupełniającej wyprawy; elementy wymiarowane są z tolerancją do jednego milimetra. Dla wytwarzania tych elementów zbudowano automatyczne urządzenia bardzo precyzyjne. Płyty są naparzane, co przyśpiesza twardnienie i umożliwia wyjmowanie ich w dwie godziny po wykonaniu. Maszyny są sterowane zespołem dźwigników hydraulicznych; urządzenia pneumatyczne i elektryczne uzupełniają wyposażenie dla różnych etapów pracy (program egzamin ustny).
Nie są to deskowania mniej lub więcej udoskonalone, lecz prawdziwe maszyny, wprawiane w ruch mechanicznie i pozostawiające pracy ludzkiej udział minimalny. Ich rozmaite etapy pracy, jak obracane formy, przesuwanie lub obracanie jej ścianek bocznych i wydobywanie z niej gotowych wyrobów, obsługiwane są przez jednego pracownika, który na swym stanowisku roboczym ma przed sobą dźwignie, umożliwiające mu uruchamianie kolejnych faz produkcji (opinie o programie).
W wytwórni znajduje się: maszyna do płyt stropowych i ścian, maszyny do płyt elewacyjnych, do schodów, formy do produkcji elementów lekkich, ścian działowych, bloków przewodów dymowych; sprężarka hydrauliczna, która pod naciskiem 200 kG umożliwia automatyczne poruszanie maszyn, znajduje się po środku wytwórni, podczas gdy kocioł parowy i sprężarka powietrzna u mieszczone są w przyległym budynku. Wytwórnię obsługują dwie suwnice o udźwigu 5 T; służą one do podawania betonu i do transportu prefabrykatów (segregator aktów prawnych).
Dźwig systemu Derrick ma duży zasięg, obejmujący również teren składnicy prefabrykatów. Za pomocą tego dźwigu gotowe prefabrykaty są najpierw przenoszone do magazynu, a następnie ładowane na wózki, które je dowożą na budowę. Możliwości produkcyjne wytwórni ze względu na rozmiary zajmowanej powierzchni mogłyby być większe niż 300 mieszkań rocznie; kilka pozostawionych wolnych stanowisk stanowi rezerwę dla ewentualnego zainstalowania nowych maszyn (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32