Blog

17.08.2021

Rzędy okładziny

W artykule znajdziesz:

Rzędy okładziny

Rzędy okładziny

Jeżeli stwierdzone są błędy w wykonaniu muru, to murarz musi je usunąć przed rozpoczęciem licowania (na odbiór ściany do licowania sporządzany jest protokół) (program uprawnienia budowlane na komputer). Wzdłuż linii pionu, z dołu do góry, wyznacza się trzy lub cztery rzędy okładziny i wbija się w ścianę haki tak, aby dolna krawędź położonych na nich łat-wzorników ściśle odpowiadana górnej krawędzi płyt rzędu okładziny. Powyżej umocowuje się jeszcze po jednym haku na każde piętro w celu wyznaczenia poziomych rzędów okładziny dla całkowitej wysokości budynku.

Po wytyczeniu na ścianie rzędów poziomych wyznacza się na łatach-wzornikach położenie poszczególnych kamieni. W tym celu zakreśla się na łacie ołówkiem położenie pionowych spoin między kamieniami i oznacza się numer kamienia zgodnie z projektem.
Połączenia. Do przymocowania okładziny do ściany stosuje się rozmaite metalowe połączenia. Przestrzeń między ścianą a okładziną z granitu, wapienia, tufów i dolomitów zalewa się zaprawą cementową 1 : 3. Przy okładzinie z płyt marmurowych używa się do tego celu zaprawy wapiennocementowej 1:1:6 (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Do marmuru używane są połączenia z miedzi o średnicy 8-h 15 mm, zależnie od wielkości płyt. W braku drutu miedzianego używa się połączeń stalowych o tej samej średnicy powleczonych dwukrotnie lakierem, ocynkowanych lub miedziowanych galwanicznie.

Do innych! kamieni używa się połączeń stlalowych o średnicy 10 - 16 mm zależnie od wielkości płyt.
Do utrzymania płyt kamiennych osadzonych ha sucho i do wyrównania ich w płaszczyźnie licowania stosowane są średnicy 8 mm; przy płytach o grubości 10-^20 cm średnicę haków powiękjsza się do 12 mm (uprawnienia budowlane).
Dybel (sw»orzeń) jest to odcinek okrągłej stali* o średnicy 12 mm, długości 8 - 12 cni. Do płyt cokołowych używa się dybli ze stali kwadratowej 20 X 20 mm albo stali okrągłej o średnicy 16 mm, długości 20 - 25 cm.

Łączenie kamieni

Łączenie kamieni i płyt za pomocą dybli konieczne^ jest w celu powiązania całej okładziny i uniknięcia przesunięć poszczególnych płyt wzdłuż poziomych spoin. Zaprawa zalana za płyty wywiera całą swą’ warstwą ciśnienie na płytę stojącą na cokole i może spowodować jej wypchnięcie. Do przeciwdziałania takiemu wypchnięciu i w celu nadania płytom stateczności służą dybie umieszczone w gniazdach powierzchni wspornej płyt i zalane zaprawą.
Następnie płytki układa się według sznura naciąganego prostopadle do pochyłego pasa kierunkowego (program egzamin ustny).

Końce sznura umocowane są na krawędziach poziomych posadzki lub w linii spadku, środek zaś jego przyciska się ciężarem do pochyłego pasa kierunkowego.
Układanie posadzki z mozaiki dywanowej
W ostatnich latach płytki do ceramicznych posadzek mozaikowych wykonuje się w postaci tzw. mozaiki dywanowej.
Mozaika dywanowa jest układana z płytek kwadratowych prostokątnych lub sześciobocznych o długości boków 20 do 25 mm i grubości 6 do 7 mm. Po ułożeniu według rysunku na powierzchnię licową płytek, nakleja się papier. Powstałe w ten sposób arkusze mozaiki (dywany) mają wymiary 200 x 200 do 300 x 600 mm (opinie o programie).

Mozaikę dywanową stosuje się jedynie na masywnych stropach albo na podłożu betonowym leżącym na gruncie. Układa się ją poszczególnymi arkuszami, papierem do góry, na warstwie zaprawy cementowej grubości 1,5 H- 2,0 cm o składzie 1 :3 lub 1 :4, rozprowadzonej na podłożu z piasku grubości 2-3 om. Można też układać mozaikę dywanową bez podkładu z piasku bezpośrednio na podłożu betonowym (segregator aktów prawnych).
W papierze należy zrobić szereg niewielkich otworów, aby dać ujście spod arkuszy powietrzu.

Przy formowaniu arkuszy i późniejszym ich układaniu należy dbać o to, aby płytki mozaiki tworzyły równą powierzchnię; szlifowanie już ułożonej mozaiki dywanowej jest niemożliwe, a wystające ostre kanty lub brzegi poszczególnych płytek znacznie obniżają jakość posadzki (promocja 3 w 1).
Mozaikę dywanową wyrabia się w najrozmaitszych deseniach. W Moskwie zastosowano mozaikę dywanową dostarczoną przez fabrykę ceramiki do posadzek na stacjach metra. Płytki mozaikowe układa zespół trzech robotników.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami