Blog

Zabudowa budynku gospodarczego zdjęcie nr 2
17.08.2021

Rzędy okładziny

W artykule znajdziesz:

Rzędy okładziny

Zabudowa budynku gospodarczego zdjęcie nr 3
Rzędy okładziny

Jeżeli stwierdzone są błędy w wykonaniu muru, to murarz musi je usunąć przed rozpoczęciem licowania (na odbiór ściany do licowania sporządzany jest protokół) (program uprawnienia budowlane na komputer). Wzdłuż linii pionu, z dołu do góry, wyznacza się trzy lub cztery rzędy okładziny i wbija się w ścianę haki tak, aby dolna krawędź położonych na nich łat-wzorników ściśle odpowiadana górnej krawędzi płyt rzędu okładziny. Powyżej umocowuje się jeszcze po jednym haku na każde piętro w celu wyznaczenia poziomych rzędów okładziny dla całkowitej wysokości budynku.

Po wytyczeniu na ścianie rzędów poziomych wyznacza się na łatach-wzornikach położenie poszczególnych kamieni. W tym celu zakreśla się na łacie ołówkiem położenie pionowych spoin między kamieniami i oznacza się numer kamienia zgodnie z projektem.
Połączenia. Do przymocowania okładziny do ściany stosuje się rozmaite metalowe połączenia. Przestrzeń między ścianą a okładziną z granitu, wapienia, tufów i dolomitów zalewa się zaprawą cementową 1 : 3. Przy okładzinie z płyt marmurowych używa się do tego celu zaprawy wapiennocementowej 1:1:6 (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Do marmuru używane są połączenia z miedzi o średnicy 8-h 15 mm, zależnie od wielkości płyt. W braku drutu miedzianego używa się połączeń stalowych o tej samej średnicy powleczonych dwukrotnie lakierem, ocynkowanych lub miedziowanych galwanicznie.

Do innych! kamieni używa się połączeń stlalowych o średnicy 10 - 16 mm zależnie od wielkości płyt.
Do utrzymania płyt kamiennych osadzonych ha sucho i do wyrównania ich w płaszczyźnie licowania stosowane są średnicy 8 mm; przy płytach o grubości 10-^20 cm średnicę haków powiękjsza się do 12 mm (uprawnienia budowlane).
Dybel (sw»orzeń) jest to odcinek okrągłej stali* o średnicy 12 mm, długości 8 - 12 cni. Do płyt cokołowych używa się dybli ze stali kwadratowej 20 X 20 mm albo stali okrągłej o średnicy 16 mm, długości 20 - 25 cm.

Łączenie kamieni

Łączenie kamieni i płyt za pomocą dybli konieczne^ jest w celu powiązania całej okładziny i uniknięcia przesunięć poszczególnych płyt wzdłuż poziomych spoin. Zaprawa zalana za płyty wywiera całą swą’ warstwą ciśnienie na płytę stojącą na cokole i może spowodować jej wypchnięcie. Do przeciwdziałania takiemu wypchnięciu i w celu nadania płytom stateczności służą dybie umieszczone w gniazdach powierzchni wspornej płyt i zalane zaprawą.
Następnie płytki układa się według sznura naciąganego prostopadle do pochyłego pasa kierunkowego (program egzamin ustny).

Końce sznura umocowane są na krawędziach poziomych posadzki lub w linii spadku, środek zaś jego przyciska się ciężarem do pochyłego pasa kierunkowego.
Układanie posadzki z mozaiki dywanowej
W ostatnich latach płytki do ceramicznych posadzek mozaikowych wykonuje się w postaci tzw. mozaiki dywanowej.
Mozaika dywanowa jest układana z płytek kwadratowych prostokątnych lub sześciobocznych o długości boków 20 do 25 mm i grubości 6 do 7 mm. Po ułożeniu według rysunku na powierzchnię licową płytek, nakleja się papier. Powstałe w ten sposób arkusze mozaiki (dywany) mają wymiary 200 x 200 do 300 x 600 mm (opinie o programie).

Mozaikę dywanową stosuje się jedynie na masywnych stropach albo na podłożu betonowym leżącym na gruncie. Układa się ją poszczególnymi arkuszami, papierem do góry, na warstwie zaprawy cementowej grubości 1,5 H- 2,0 cm o składzie 1 :3 lub 1 :4, rozprowadzonej na podłożu z piasku grubości 2-3 om. Można też układać mozaikę dywanową bez podkładu z piasku bezpośrednio na podłożu betonowym (segregator aktów prawnych).
W papierze należy zrobić szereg niewielkich otworów, aby dać ujście spod arkuszy powietrzu.

Przy formowaniu arkuszy i późniejszym ich układaniu należy dbać o to, aby płytki mozaiki tworzyły równą powierzchnię; szlifowanie już ułożonej mozaiki dywanowej jest niemożliwe, a wystające ostre kanty lub brzegi poszczególnych płytek znacznie obniżają jakość posadzki (promocja 3 w 1).
Mozaikę dywanową wyrabia się w najrozmaitszych deseniach. W Moskwie zastosowano mozaikę dywanową dostarczoną przez fabrykę ceramiki do posadzek na stacjach metra. Płytki mozaikowe układa zespół trzech robotników.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Zabudowa budynku gospodarczego zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Zabudowa budynku gospodarczego zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Zabudowa budynku gospodarczego zdjęcie nr 8 Zabudowa budynku gospodarczego zdjęcie nr 9 Zabudowa budynku gospodarczego zdjęcie nr 10
Zabudowa budynku gospodarczego zdjęcie nr 11
Zabudowa budynku gospodarczego zdjęcie nr 12 Zabudowa budynku gospodarczego zdjęcie nr 13 Zabudowa budynku gospodarczego zdjęcie nr 14
Zabudowa budynku gospodarczego zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zabudowa budynku gospodarczego zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zabudowa budynku gospodarczego zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami