Blog

Wypalanie i przemiał klinkierów zdjęcie nr 2
08.10.2020

Ścianki drewniane

W artykule znajdziesz:

Ścianki drewniane

Wypalanie i przemiał klinkierów zdjęcie nr 3
Ścianki drewniane

Przy tym z każdym rokiem zwiększa się zakres ich stosowalności, liczba typów profilów brusów oraz polepsza jakość używanej stali (program uprawnienia budowlane na komputer).

Można je uważać za największe osiągnięcie techniczne w zakresie ścianek szczelnych. I one jednak nie mogą być we wszystkich warunkach stosowane, a mianowicie wtedy, gdy woda, z którą mają się stykać, zawiera składniki szkodliwe dla stali. Ścianki żelbetowe mają zastosowanie przede wszystkim do budowli trwałych jako ich stałe elementy. Głównie używane są do nabrzeży portowych oraz do umocnień brzegowych, narażonych na silną erozję mechaniczną (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Tak ścianki drewniane, jak i (szczególnie) ścianki szczelne stalowe wchodzą bardzo często w skład budowli betonowych lub żelbetowych, ale nie będą one tutaj omówione ze względu na brak miejsca. Szczególną uwagę poświęci się jedynie ściankom szczelnym betonowym. Ścianki szczelne betonowe mogą być wykonywane:
a) z prefabrykowanych ciągłych brusów żelbetowych (pełnych lub pustakowych),
a) z prefabrykowanych brusów z betonu sprężonego,
b) jako palisady ze ściśle obok siebie zagłębianych w grunt pali nabijanych wykonywanych na miejscu) (uprawnienia budowlane).

Pomimo że w niektórych dziedzinach budownictwa żelbet, będąc tworzywem nowoczesnym, wypiera inne materiały w coraz szerszym zakresie, to w konstrukcji ścianek szczelnych ustępuje stali będącej materiałem do tego celu odpowiedniejszym. Wady ścianek szczelnych z prefabrykowanych brusów żelbetowych w porównaniu ze ściankami stalowymi są następujące:
a) brusy żelbetowe wypadają zwykle znacznie cięższe niż brusy stalowe w tym samym wskaźniku wytrzymałości, wymagają więc cięższego sprzętu i trudniejsze jest operowanie nimi,
b) brusy żelbetowe są kruche, łatwo ulegają uszkodzeniom w czasie transportu i podnoszenia, przy czym na ich powierzchni tworzą się często poza odpryskami betonu pęknięcia włoskowate, ułatwiające dostęp wody gruntowej do wkładek i przyspieszające ich korozję,
c) zużycie stali na zbrojenie brusów żelbetowych jest duże, tak że oszczędność na stali w porównaniu z brusami stalowymi o tej samej wytrzymałości jest nieznaczna,
d) należyte uszczelnienie żelbetowej ścianki szczelnej jest trudniejsze niż przy ściankach stalowych, a niekiedy wręcz niemożliwe,
e) ścianki żelbetowe nie mogą być wielokrotnie użyte, a więc nadają się jedynie do trwałych części budowli (program egzamin ustny).

Zalety żelbetowych ścianek szczelnych

Zalety żelbetowych ścianek szczelnych ograniczają się do:
a) większej trwałości niż ścianki stalowe, pod warunkiem dokładnego wykonania i nieuszkodzenia brusów w czasie transportu i wbijania, oraz
b) zdolności do przenoszenia obciążeń pionowych, którą jednakże odznaczają się również niektóre brusy stalowe (np. profile dwuteowe), a w naszych warunkach dochodzi jeszcze
c) większa łatwość uzyskania ścianek żelbetowych wobec nikłej produkcji stalowych profilów ścianek szczelnych w kraju (opinie o programie).
Znaczny postęp stanowi wprowadzenie betonu sprężonego do wyrobu brusów ścianek szczelnych. Brusy takie za granicą z każdym rokiem są coraz szerzej stosowane, u nas ciągle jeszcze nie mogą wyjść z okresu prób i doświadczeń. Znajdują tu zastosowanie zarówno brusy strunobetonowe, jak i brusy żelbetowe o sprężanych prętach zbrojenia, jak również brusy sprężane w inny sposób (segregator aktów prawnych).

Brusy sprężone odznaczają się dużo mniejszym ciężarem i mniejszym zużyciem stali niż brusy żelbetowe o tej samej wytrzymałości, a poza tym są znacznie bardziej sprężyste niż brusy żelbetowe i trudniej ulegają uszkodzeniom. Szczególnie zabezpieczone są przed pęknięciami włoskowatymi. Tam więc, gdzie produkcja ich jest podjęta na szerszą skalę, konkurują skutecznie ze ściankami stalowymi.

Jedynie pod względem szczelności ścianki z brusów sprężonych ustępują w dużym stopniu ściankom stalowym. Trzeci rodzaj ścianek szczelnych stanowi pewną nowość. Sposób wykonania takiej ścianki polega na zagłębieniu w grunt rzędu pali nabijanych ściśle jeden obok drugiego (promocja 3 w 1). Technika wykonywania pali nabijanych jest znana i od dawna opanowana, przy czym istnieje ich wiele rodzajów.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wypalanie i przemiał klinkierów zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wypalanie i przemiał klinkierów zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wypalanie i przemiał klinkierów zdjęcie nr 8 Wypalanie i przemiał klinkierów zdjęcie nr 9 Wypalanie i przemiał klinkierów zdjęcie nr 10
Wypalanie i przemiał klinkierów zdjęcie nr 11
Wypalanie i przemiał klinkierów zdjęcie nr 12 Wypalanie i przemiał klinkierów zdjęcie nr 13 Wypalanie i przemiał klinkierów zdjęcie nr 14
Wypalanie i przemiał klinkierów zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wypalanie i przemiał klinkierów zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wypalanie i przemiał klinkierów zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami