Blog

Ściemnienie wskutek zawilgocenia zdjęcie nr 2
08.10.2020

Ścianki szczelne sprężone

W artykule znajdziesz:

Ścianki szczelne sprężone

Ściemnienie wskutek zawilgocenia zdjęcie nr 3
Ścianki szczelne sprężone

Do ścianek szczelnych stosuje się w Polsce dotychczas tylko pale Franki oraz pale Wolfsholza. Za granicą natomiast do ścianek szczelnych znalazły zastosowanie także i inne rodzaje pali. Największą trudność stanowi zagłębianie pali właśnie w tak bliskim wzajemnym sąsiedztwie oraz należyte uszczelnienie ścianki (program uprawnienia budowlane na komputer).

Opracowane dotychczas metody pozwalają na wykonanie tego jednak z wystarczającą dokładnością. Brusy żelbetowe
Brusy żelbetowe należy wykonywać z betonu wytrzymałego, szczelnego i odpowiadającego tym samym warunkom, jakie się stawia betonowi przy wykonywaniu żelbetowych pali prefabrykowanych.
Przekrój poprzeczny brusów żelbetowych jest najczęściej prostokątny. Wyjątkowo tylko stosowano przekroje teowe. Uzyskano przez to wprawdzie zwiększenie wskaźników wytrzymałości przekroju przy mniejszym zbrojeniu, lecz równocześnie znacznie utrudniono wbijanie, nie zapewniając koniecznej szczelności ściance (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W celu utworzenia zamków umożliwiających uszczelnienie ścianki, w ścianach bocznych brusów wykształca się wpusty i ewentualnie żeberka.
Grubość brusów prostokątnych wynosi 12-40 cm, w zależności od wymagań statycznych oraz od warunków zagłębiania ścianki. Szerokość brusów jest równa ok. 50 cm (uprawnienia budowlane).
Stosowanie większych wymiarów przekroju możliwe jest tylko pod warunkiem, że ciężar brusa nie przekroczy udźwigu wciągarek kafarów lub stojących do dyspozycji dźwigów współpracujących z kafarami. W naszych warunkach pożądane jest, aby ciężar jednego brusa nie przekraczał 6 T. Jeśli warunki statyczne wymagają większej grubości brusów niż 40 cm, to stosuje się brusy pustakowe (wydrążone).

Długość brusów żelbetowych dochodzi do 15 m, wyjątkowo zaś do 20 m. Przyczyną ograniczenia tej długości są trudności operowania zbyt ciężkimi brusami.
Głowę brusa zwykle wykonuje się węższą niż trzon z dwóch powodów: powstała wskutek tego szczelina między dwoma sąsiednimi brusami pozwala założyć na ściankę pręty zakotwienia, a ponadto istnieje większa łatwość dobrania głowic ochronnych, nakładanych na brusy przed ich wbijaniem (program egzamin ustny).
Drugi koniec brusa wykształca się w ostrze, które w przypadku gruntów zwartych i żwirowych powinno być obite blachą grubości 2-3 mm. Blachę tę najlepiej osadzić na wąsach i ewentualnie na dospawanych poprzeczkach.

Długość brusów żelbetowych

Ostrzu nadaje się, jak przy brusach drewnianych, nieznaczne pochylenie (1 : 10) i ewentualnie ścina się je.
Ponadto w ostrzu należy ułożyć jedną wkładkę o średnicy przynajmniej 20 mm, równolegle do krawędzi tnącej, odpowiednio zakotwioną w betonie. Trzewik z blachy niejednokrotnie łączy się przez przyspawanie lub przyśrubowanie z uzbrojeniem głównym (opinie o programie).

Zbrojenie brusów składa się podobnie jak w palach żelbetowych z wkładek głównych - wzdłużnych, rozmieszczonych w narożach przekroju, niekiedy również wzdłuż ścian grzbietowych brusów, oraz z uzbrojenia pomocniczego - poprzecznego. Wymiary zbrojenia ustala się na podstawie obliczenia statycznego. Jeśli jednak brusy mają być wbijane, średnice wkładek nie powinny być mniejsze.
W głowicy i w ostrzu, tj. w strefach zagęszczenia strzemion, należy przewidzieć dodatkowe wzdłużne wkładki o średnicy takiej samej jak wkładki główne, jeśli rozstaw tych ostatnich jest większy od 20 cm. Te dodatkowe wkładki w liczbie nie mniejszej niż 4 powinny być rozmieszczone w równych odległościach pomiędzy wkładkami głównymi. Wkładki główne mogą być łączone tylko za pomocą spawania (segregator aktów prawnych).

Ponadto do brusów żelbetowych ścianek szczelnych odnoszą się uwagi dotyczące zbrojenia oraz głów i ostrzy pali żelbetowych prefabrykowanych. Podobnie mają zastosowanie również uwagi dotyczące wykonywania pali pustakowych.

ścianek szczelnych sprężonych wykonuje się w taki sam sposób jak pale sprężone, z tą różnicą, że dotychczas praktycznie wykonywano brusy tylko jako ciągle, strunobetonowe, pełne (lub niekiedy pustakowe). Do brusów tych stosowano struny cienkie, w dużej liczbie rozmieszczane mniej więcej równomiernie w całym przekroju (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Ściemnienie wskutek zawilgocenia zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Ściemnienie wskutek zawilgocenia zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Ściemnienie wskutek zawilgocenia zdjęcie nr 8 Ściemnienie wskutek zawilgocenia zdjęcie nr 9 Ściemnienie wskutek zawilgocenia zdjęcie nr 10
Ściemnienie wskutek zawilgocenia zdjęcie nr 11
Ściemnienie wskutek zawilgocenia zdjęcie nr 12 Ściemnienie wskutek zawilgocenia zdjęcie nr 13 Ściemnienie wskutek zawilgocenia zdjęcie nr 14
Ściemnienie wskutek zawilgocenia zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ściemnienie wskutek zawilgocenia zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ściemnienie wskutek zawilgocenia zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami