Blog
Ścieki przemysłowe
W artykule znajdziesz:
Ścieki przemysłowe (produkcyjne) pochodzą z zużycia wody na cele produkcyjne oraz powstają w wyniku zużywania się surowców, półfabrykatów itp. w toku procesu produkcyjnego (program uprawnienia budowlane na komputer). Charakteryzują się one znacznie zróżnicowanym składem, zależnie od gałęzi przemysłu i rodzaju produkcji. Również ilość ścieków przemysłowych zależna jest od procesu technologicznego produkcji oraz od przyjętego rozwiązania gospodarki wodno-ściekowej zakładu (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Z punktu widzenia gospodarki wodno-ściekowej można wyróżnić trzy grupy ścieków:
- ścieki, które mogą być użyte ponownie w tym samym lub innym oddziale zakładu,
- ścieki, które mogą być użyte ponownie w tym samym lub innym oddziale zakładu, lecz wymagają uprzedniego podczyszczenia,
- ścieki, które nie mogą być ponownie użyte i powinny być odprowadzane na zewnątrz zakładu.
Ilość i jakość ścieków należy szczegółowo ustalać w oparciu o analizę procesów technologicznych i bilans gospodarki wodno-ściekowej w konkretnych warunkach miejscowych. Orientacyjne ilości i charakterystyka zanieczyszczeń ścieków przemysłowych dla różnych rodzajów produkcji podane są w dostępnej literaturze fachowej (uprawnienia budowlane).
Urządzenia kanalizacyjne odprowadzające ścieki przemysłowe mogą być miejscem powstawania mieszaniny gazów lub par palnych z powietrzem stanowiących potencjalne źródło wybuchu i pożaru. Substancje wybuchowe i palne przedostają się do ścieków w postaci gazów, cieczy lub osadów oraz powstają jako produkty fermentacji (H2S, CH4, CO). W przemyśle chemicznym szczególne zagrożenie wywołuje przypadkowe lub awaryjne przedostawanie się niekiedy znacznych ilości cieczy palnych do kanalizacji. W celu zmniejszenia zagrożenia pożarowego stosuje się szereg przedsięwzięć mających na celu ograniczenie możliwości przedostawania się substancji palnych do kanalizacji. Z punktu widzenia ochrony przeciwpożarowej rozwiązanie kanalizacji powinno spełniać podane niżej warunki (program egzamin ustny).
Kanalizacja ścieków przemysłowych
Kanalizacja ścieków przemysłowych powinna tworzyć niezależny system, całkowicie oddzielony od kanalizacji gospodarczej (sanitarnej) i kanalizacji deszczowej. Jedynie w niektórych przypadkach konieczne jest wspólne odprowadzanie ścieków przemysłowych i wód opadowych spływających z tych samych powierzchni. W zasadzie kanalizacja przemysłowa powinna być wykonana jako zamknięta (ułożona z kanałów zamkniętych). Kanały kryte płytami dopuszcza się jedynie na krótkich odcinkach, w przypadkach uzasadnionych względami technologicznymi (opinie o programie).
Dla wydzielania ze ścieków palnych i łatwo zapalnych substancji nie rozpuszczających się w wodzie oraz dla wytrącania z nich zawiesin należy na wszystkich odgałęzieniach sieci kanalizacyjnej (lub tylko w kanałach zbiorczych) przewidzieć łapaczki oraz osadniki.
W przewodach kanalizacyjnych każdego obiektu należy przewidzieć zamknięcia hydrauliczne w odległości co najmniej 20 m od wolno stojących instalacji technologicznych oraz nie mniej niż 15 m od pomieszczeń zakwalifikowanych do I kategorii niebezpieczeństwa wybuchu, oraz co najmniej 10 m od instalacji technologicznych wolno stojących i pomieszczeń zakwalifikowanych do II kategorii niebezpieczeństwa wybuchu. Zamknięcia hydrauliczne na kanałach głównych kanalizacji należy instalować co 150-200 m (segregator aktów prawnych). Zamknięcia hydrauliczne powinny być zabezpieczone słupem wody o wysokości co najmniej 0,25 m.
Studzienki kanalizacji przemysłowej należy przewidywać w odległości co najmniej 15 m od urządzeń technologicznych z ogniem lub nagrzewających się do temperatury, która może spowodować samozapłon gazów wydostających się ze studzienek (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32