Blog

Ciężki beton najważniejsze informacje zdjęcie nr 2
01.07.2020

Serwomotory teleskopowe

W artykule znajdziesz:

Serwomotory teleskopowe

Ciężki beton najważniejsze informacje zdjęcie nr 3
Serwomotory teleskopowe

Zależnie od układu napędu stosowane są dwojakiego rodzaju serwomotory: tłokowe i teleskopowe. Serwomotory tłokowe są używane głównie wtedy, gdy zamknięcie jest podwieszone (program uprawnienia budowlane na komputer).

Zależnie od wielkości zamknięcia i siły potrzebnej do jego podniesienia można stosować jeden lub dwa serwomotory. Jeżeli szerokość zamknięcia przekracza 2,5-3,0 m konieczne są dwa zespoły serwomotorów. W tym drugim rozwiązaniu zamknięcie — najczęściej zasuwowe - podwieszone jest za pomocą dwu drągów przegubowo zamocowanych z jednej strony do zamknięcia, a z drugiej - do drąga tłoka serwomotoru. Jeżeli zamknięcie napędzane jest tylko przez jeden serwomotor, to drąg sztywno połączony jest z zamknięciem, dokładnie w jego środku geometrycznym (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Serwomotory teleskopowe służą do podparcia zamknięcia od strony dolnej wody. Tego rodzaju rozwiązania stosuje się głównie do podparcia klap na zaporach wysokiego spadu. W czasie normalnej pracy serwomotory teleskopowe pozostają pod ciśnieniem oleju wypełniającego wnętrze teleskopu.

W związku z tym straty oleju są tu dużo większe niż w poprzednim przypadku.
Do podparcia zamknięcia można stosować dowolną liczbę serwomotorów teleskopowych, jednakże nie powinno ich być mniej niż dwa. Serwomotor teleskopowy jednym końcem zamocowany jest do zamknięcia, a drugim do fundamentu. Obydwa zamocowania muszą być przegubowe; przeguby działają w płaszczyźnie ruchu zamknięcia.
Podparcie zamknięcia przy pomocy takich serwomotorów ma tę zaletę, iż praktycznie rzecz biorąc, eliminuje przypadek niemożności otwarcia przelewu.

Niezwykle pożyteczna jest ta okoliczność, że jeden mechanizm olejowy może obsługiwać kilka serwomotorów. Zasadą jednakże jest wyposażenie każdego zamknięcia w oddzielny mechanizm.
Napęd taki stosowany jest zasadniczo do zamknięć sektorowych, bębnowych, dachowych i niektórych klapowych (uprawnienia budowlane).

Mechanizmy z napędem hydrostatycznym

Jeżeli chodzi o napęd hydrostatyczny zamknięć sektorowych, bębnowych i dachowych, to wykorzystuje się tu parcie wody spiętrzonej doprowadzonej do komory pod spodnią konstrukcję zamknięć. Przez odpowiednie manewrowanie dopływem spiętrzonej wody do komory zamknięcia i jej odpływem wywołuje się bądź podnoszenie, bądź opuszczania zamknięć.
Jeśli natomiast chodzi o napęd hydrostatyczny klap, to zasada działania jest nieco inna (program egzamin ustny). Klapa podwieszona jest do cięgła, w którym siła równoważona jest przez przeciwwagę. Przeciwwaga spoczywa w komorze pływakowej, która połączona jest z dolnym i górnym stanowiskiem.

Przy podniesionej klapie komora opróżniona jest z wody. Położenie klapy uzyskuje się przez wypełnienie komory wodą z górnego stanowiska i wywołanie parcia pionowego (wyporu) działającego na przeciwwagę (opinie o programie).
Napęd hydrostatyczny daje szerokie możliwości samosterowania i utrzymywania określonego poziomu piętrzenia bez udziału obsługi, co jest niewątpliwie jego poważną zaletą.

Zamknięcia tego typu bywają czasem wyposażone dodatkowo w mechaniczne urządzenia ruchu, służące jako rezerwa w przypadku, gdyby napęd hydrostatyczny okazał się zawodny.
W budownictwie wodnym - co jest istotne zwłaszcza dla masywnych budowli piętrzących - ciężar własny konstrukcji jest z reguły bardzo duży, zaś rola pionowych obciążeń użytkowych jest w porównaniu z nimi tak znikoma, że często może być pominięta. Natomiast we wszystkich tych budowlach występują zawsze bardzo duże siły poziome wywołane parciem wody, do czego może dołączyć się również parcie lodu (segregator aktów prawnych).

Poza tym budowle wodne są niemal zawsze wystawione na działania wyporu usiłującego budowlę podnieść, a więc przeciwdziałającego siłom ciężkości.
Różnorodność sił działających na budowle wodne, a także niemożność dokładnego określenia tych sił sprawiają, że w obliczeniach budowli wodnych stosuje się przeważnie metody przybliżone, kompensujące ich niedokładność odpowiednio dobranymi współczynnikami pewności wybierając każdorazowo schematy obciążeń najbardziej niekorzystne spośród różnych możliwych wariantów (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Ciężki beton najważniejsze informacje zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Ciężki beton najważniejsze informacje zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Ciężki beton najważniejsze informacje zdjęcie nr 8 Ciężki beton najważniejsze informacje zdjęcie nr 9 Ciężki beton najważniejsze informacje zdjęcie nr 10
Ciężki beton najważniejsze informacje zdjęcie nr 11
Ciężki beton najważniejsze informacje zdjęcie nr 12 Ciężki beton najważniejsze informacje zdjęcie nr 13 Ciężki beton najważniejsze informacje zdjęcie nr 14
Ciężki beton najważniejsze informacje zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ciężki beton najważniejsze informacje zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ciężki beton najważniejsze informacje zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami