Blog

Kwalifikacja praktyki do egzaminu na uprawnienia budowlane a przepisy zdjęcie nr 2
16.05.2022

Siatki i szkielety zbrojeniowe

W artykule znajdziesz:

Kwalifikacja praktyki do egzaminu na uprawnienia budowlane a przepisy zdjęcie nr 3
Siatki i szkielety zbrojeniowe

Do elektrotermicznego ulepszania stali zbrojeniowej stosuje się seryjne półautomatyczne urządzenia radzieckie ETU-1A, składające się z węzła podawania prętów, urządzenia do nagrzewania, wanny dc hartowania i urządzenia do odpuszczania. Temperaturę nagrzewu prętów do hartowania i odpuszczania kontroluje się według wielkości ich wydłużenia cieplnego lub pirometrem fotoelektrycznym. Urządzenia obsługuje jeden operator (program uprawnienia budowlane na komputer). Wydajność urządzenia przy średnicy prętów 10-18 mm wynosi 2500-3000 t rocznie.

W celu automatyzacji procesów przygotowania prętów zbrojeniowych wprowadza się do linii technologicznej niezbędne urządzenie, na którym wykonuje się następujące czynności: bezodpadowe zgrzewanie doczołowe prętów o średnicy od 14 do 20 mm; cięcie ich na odcinki potrzebnej długości; kształtowanie na gorąco główek kotwowych na końcach prętów i ulepszanie stali przez przeciąganie lub sposobem elektrotermicznym (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Siatki i szkielety zbrojeniowe produkuje się, z reguły, za pomocą zgrzewania punktowego. Spawanie łukiem stosuje się do łączenia prętów o dużej średnicy, kiedy moc zgrzewarek jest do tych celów niewystarczająca. Do zgrzewania punktowego stosuje się radzieckie zgrzewarki jedno- punktowe typu MTM i MTP o nominalnej mocy 50-300 kW i wieloelektrodowe typu MTMS, ATMS i in. Do wszystkich zgrzewarek powinna być doprowadzona woda do oziębiania przekładek i elektrod, a do zasilania pneumatycznego - powietrze sprężone (uprawnienia budowlane).

Przy małych zakresach robót siatki i szkielety o szerokości 1000 mm wykonuje się na zgrzewarkach jednopunktowych. Gdy szerokość siatki przewyższa wysięg elektrod maszyny, zgrzewanie wykonuje się w dwóch chwytach z obrotem siatki o 180° dla kolejnych czynności na jednej i drugiej połowie albo ustawia się dwie maszyny (program egzamin ustny).

Wytwarzanie siatek

Siatkę po zgrzewaniu jednej połowy przenosi się na drugą maszynę dla zakończenia roboty. Maszyny mogą być ustawione w jednej linii lub na wprost siebie. Dwie maszyny stosuje się przy wykonywaniu nie mniej niż 10 tys. skrzyżowań prętów w ciągu zmiany. Schemat organizacji zgrzewania ciężkich płaskich szkieletów zbrojeniowych o szerokości do 1200 mm. Odbioru gotowych szkieletów z prowadnika dokonuje się za pomocą suwnicy lub ustawianego żurawia wspornikowego (opinie o programie).

W poszczególnych przypadkach do wytwarzania lekkich siatek lub szkieletów stosuje się radzieckie zgrzewarki wiszące MTPG-75 z kleszczami zgrzewalniczymi typu KTG. Maszynę w obszarze roboczym przemieszcza się na monorelsie (rys. 19-6a). Zgrzewanie szkieletów dwiema takimi zgrzewarkami wykonuje się na prowadniku przesuwnym (rys. 19-6b).

Wytwarzanie siatek i szkieletów na zgrzewarkach z ręcznym podawaniem prętów podłużnych i poprzecznych powoduje zużycie 25-30% czasu na te nieproduktywne czynności. Potokowo zmechanizowana technologia przewiduje włączenie do automatycznego cyklu zgrzewarki podstawowych czynności przygotowawczych i transportu międzyoperacyjnego, jak również pakietyzację i konteneryzację gotowych elementów zbrojeniowych (segregator aktów prawnych).

Zastosowanie wieloelektro- dowej radzieckiej maszyny MTMK-3X100 pozwala zorganizować półautomatyzowany proces przygotowania płaskich szkieletów zbrojeniowych o szerokości do 775 mm. Przemieszczanie szkieletu i podawanie prętów poprzecznych jest zautomatyzowane. Przy zgrzewaniu szkieletów z podłużnymi prętami o średnicy do 12 mm możliwe jest podawanie prętów bezpośrednio z kręgów. W takim przypadku ustawia się dodatkowo na linii prostujące urządzenia rolkowe i nożyce do poprzecznego cięcia szkieletów.

Schemat automatycznej linii do wytwarzania lekkich szkieletów o szerokości do 320 mm z dwóch prętów podłużnych o średnicy do 12 mm, z prętami poprzecznymi o średnicy do 6 mm (promocja 3 w 1). Szerokie siatki zbrojeniowe (2,0-3,8 m) przygotowuje się na zgrzewarkach wielopunktowych typu MTMS (półautomaty) i ATMS (automaty). Na zgrzewarkach MTMS 18X75 i ATMS 14X75-7 można zgrzewać siatki zbrojeniowe o szerokości do 3,8 m z 36 prętami podłużnymi.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Kwalifikacja praktyki do egzaminu na uprawnienia budowlane a przepisy zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Kwalifikacja praktyki do egzaminu na uprawnienia budowlane a przepisy zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Kwalifikacja praktyki do egzaminu na uprawnienia budowlane a przepisy zdjęcie nr 8 Kwalifikacja praktyki do egzaminu na uprawnienia budowlane a przepisy zdjęcie nr 9 Kwalifikacja praktyki do egzaminu na uprawnienia budowlane a przepisy zdjęcie nr 10
Kwalifikacja praktyki do egzaminu na uprawnienia budowlane a przepisy zdjęcie nr 11
Kwalifikacja praktyki do egzaminu na uprawnienia budowlane a przepisy zdjęcie nr 12 Kwalifikacja praktyki do egzaminu na uprawnienia budowlane a przepisy zdjęcie nr 13 Kwalifikacja praktyki do egzaminu na uprawnienia budowlane a przepisy zdjęcie nr 14
Kwalifikacja praktyki do egzaminu na uprawnienia budowlane a przepisy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Kwalifikacja praktyki do egzaminu na uprawnienia budowlane a przepisy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Kwalifikacja praktyki do egzaminu na uprawnienia budowlane a przepisy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami