Blog

16.05.2022

Siatki i szkielety zbrojeniowe

W artykule znajdziesz:

Siatki i szkielety zbrojeniowe

Do elektrotermicznego ulepszania stali zbrojeniowej stosuje się seryjne półautomatyczne urządzenia radzieckie ETU-1A, składające się z węzła podawania prętów, urządzenia do nagrzewania, wanny dc hartowania i urządzenia do odpuszczania. Temperaturę nagrzewu prętów do hartowania i odpuszczania kontroluje się według wielkości ich wydłużenia cieplnego lub pirometrem fotoelektrycznym. Urządzenia obsługuje jeden operator (program uprawnienia budowlane na komputer). Wydajność urządzenia przy średnicy prętów 10-18 mm wynosi 2500-3000 t rocznie.

W celu automatyzacji procesów przygotowania prętów zbrojeniowych wprowadza się do linii technologicznej niezbędne urządzenie, na którym wykonuje się następujące czynności: bezodpadowe zgrzewanie doczołowe prętów o średnicy od 14 do 20 mm; cięcie ich na odcinki potrzebnej długości; kształtowanie na gorąco główek kotwowych na końcach prętów i ulepszanie stali przez przeciąganie lub sposobem elektrotermicznym (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Siatki i szkielety zbrojeniowe produkuje się, z reguły, za pomocą zgrzewania punktowego. Spawanie łukiem stosuje się do łączenia prętów o dużej średnicy, kiedy moc zgrzewarek jest do tych celów niewystarczająca. Do zgrzewania punktowego stosuje się radzieckie zgrzewarki jedno- punktowe typu MTM i MTP o nominalnej mocy 50-300 kW i wieloelektrodowe typu MTMS, ATMS i in. Do wszystkich zgrzewarek powinna być doprowadzona woda do oziębiania przekładek i elektrod, a do zasilania pneumatycznego - powietrze sprężone (uprawnienia budowlane).

Przy małych zakresach robót siatki i szkielety o szerokości 1000 mm wykonuje się na zgrzewarkach jednopunktowych. Gdy szerokość siatki przewyższa wysięg elektrod maszyny, zgrzewanie wykonuje się w dwóch chwytach z obrotem siatki o 180° dla kolejnych czynności na jednej i drugiej połowie albo ustawia się dwie maszyny (program egzamin ustny).

Wytwarzanie siatek

Siatkę po zgrzewaniu jednej połowy przenosi się na drugą maszynę dla zakończenia roboty. Maszyny mogą być ustawione w jednej linii lub na wprost siebie. Dwie maszyny stosuje się przy wykonywaniu nie mniej niż 10 tys. skrzyżowań prętów w ciągu zmiany. Schemat organizacji zgrzewania ciężkich płaskich szkieletów zbrojeniowych o szerokości do 1200 mm. Odbioru gotowych szkieletów z prowadnika dokonuje się za pomocą suwnicy lub ustawianego żurawia wspornikowego (opinie o programie).

W poszczególnych przypadkach do wytwarzania lekkich siatek lub szkieletów stosuje się radzieckie zgrzewarki wiszące MTPG-75 z kleszczami zgrzewalniczymi typu KTG. Maszynę w obszarze roboczym przemieszcza się na monorelsie (rys. 19-6a). Zgrzewanie szkieletów dwiema takimi zgrzewarkami wykonuje się na prowadniku przesuwnym (rys. 19-6b).

Wytwarzanie siatek i szkieletów na zgrzewarkach z ręcznym podawaniem prętów podłużnych i poprzecznych powoduje zużycie 25-30% czasu na te nieproduktywne czynności. Potokowo zmechanizowana technologia przewiduje włączenie do automatycznego cyklu zgrzewarki podstawowych czynności przygotowawczych i transportu międzyoperacyjnego, jak również pakietyzację i konteneryzację gotowych elementów zbrojeniowych (segregator aktów prawnych).

Zastosowanie wieloelektro- dowej radzieckiej maszyny MTMK-3X100 pozwala zorganizować półautomatyzowany proces przygotowania płaskich szkieletów zbrojeniowych o szerokości do 775 mm. Przemieszczanie szkieletu i podawanie prętów poprzecznych jest zautomatyzowane. Przy zgrzewaniu szkieletów z podłużnymi prętami o średnicy do 12 mm możliwe jest podawanie prętów bezpośrednio z kręgów. W takim przypadku ustawia się dodatkowo na linii prostujące urządzenia rolkowe i nożyce do poprzecznego cięcia szkieletów.

Schemat automatycznej linii do wytwarzania lekkich szkieletów o szerokości do 320 mm z dwóch prętów podłużnych o średnicy do 12 mm, z prętami poprzecznymi o średnicy do 6 mm (promocja 3 w 1). Szerokie siatki zbrojeniowe (2,0-3,8 m) przygotowuje się na zgrzewarkach wielopunktowych typu MTMS (półautomaty) i ATMS (automaty). Na zgrzewarkach MTMS 18X75 i ATMS 14X75-7 można zgrzewać siatki zbrojeniowe o szerokości do 3,8 m z 36 prętami podłużnymi.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami