Blog

07.07.2020

Siłownie z urządzeniami spustowymi

W artykule znajdziesz:

Siłownie z urządzeniami spustowymi

Siłownie z urządzeniami spustowymi

Siłownie z urządzeniami spustowymi w bloku. Względy decydujące o poziomie ustawienia turbin i generatorów powodują, że w dużych siłowniach w ich bloku, w zasadzie pozostaje dużo niewykorzystanego miejsca, które zapełnia się betonem lub niekiedy betonem zbrojonym (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wykonanie w tych częściach bloku urządzeń spustowych może poważnie wpłynąć na zmniejszenie wymiarów jazu. Ponadto woda przeprowadzana nad rurą ssawną umożliwia powiększenie spadu siłowni z widocznym zyskiem mocy.

Wreszcie w siłowniach kanałowych przepuszczając wodę przez blok siłowni można utrzymać żeglugę - w przypadku wspólnego kanału żeglugowo-energetycznego - przy nagłym zamknięciu turbin, a to dzięki zsynchronizowaniu tego manewru z jednoczesnym otwieraniem spustów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jak widać z rysunku, spusty komplikują niewątpliwie konstrukcję bloku i deskowania. Starannego zaprojektowania v. maga wówczas rozplanowanie kierownic i cienka stosunkowo obudowa turbinowego.
Spusty można również w przypadku siłowni przyjazowych umieszczać w dnie bloku na poziomie rur ssawnych lub nieco powyżej. Odprowadza się wówczas nimi część wielkich wód lub nawet wykorzystuje do płukania wlotów przed siłownią.
Poszukiwanie oszczędności budowlanych i korzystniejszego układu hydraulicznego strug wody w rzece doprowadziło do koncepcji siłowni filarowych. Są one, jak dotychczas, budowane rzadko (na rzece Drawie w Austrii i w Jugosławii na rzece Kurze w Armenii (uprawnienia budowlane).

W pierwszym przypadku oś turbozespołu jest przesunięta w stronę dolnej wody w stosunku do osi zasuw jazowych. Filar jest odpowiednio poszerzony, tak aby zmieścił turbozespół i równocześnie umożliwiał obsługę zamknięć. Całość urządzenia jest obsługiwana wspólnym dźwigiem bramowym. Umieszczenie generatora jest oczywiście typu bezhalowego.

turbiny rurowe

Konstrukcję filara należy obliczyć nie tylko ze względu na stateczność, ale również sprawdzić ściany boczne na możliwość bocznego parcia wody przy opróżnionych wlotach do turbin. Tor poddźwigowy wymaga również starannego zaprojektowania, gdyż suwnica z całym dźwiganym ciężarem przesuwa się między filarami (program egzamin ustny).
Przeciwnie niż poprzednio, oś turbiny jest tu wysunięta w stronę górnej wody, dzięki czemu można wykorzystać zjawisko powiększenia spadu (H’) przy otwarciu sąsiednich świateł jazowych. Wlot do turbin jest znacz zwiększony i zbliżony do wlotu turbiny ustawionej w wolnej komorze (przek A-A), lecz jego zamknięcie ściankami zakładanymi jest znacznie trudniej.

Siłownie wyposażone w turbiny rurowe. Są to siłownie reskiego spadu (1,5 m do 20,0 m) prawie wyłącznie budowane jako przyj azowe lub bezpośrednio wkomponowywane w konstrukcję jazu. Ich idea została zapoczątkowana w roku 1936 i dzięki pomyślnemu rozwiązaniu systemu turbiny odznaczającej się wysoką sprawnością i zwartą konstrukcją oraz dzięki poważnym oszczędnościom budowlanym system ten znajduje coraz szersze zastosowanie.
Podobnie jak we wszystkich innych rodzajach siłowni wodnych, istnieje i w tym systemie wielkie zróżnicowanie rozwiązań (opinie o programie).

Dodatkową zaletę siłowni z turbinami rurowymi stanowi możliwość dogodnego ich wykorzystania w „małej energetyce”, czyli na niskich stopniach piętrzących, na małych rzekach i potokach.
Taniość i dogodność rozwiązań małych siłowni wodnych wyposażonych w turbiny rurowe polega na możliwości seryjnej budowy maszyny w obudowie metalowej (komplety z generatorem łącznie) i ustawieniu jednostek bez jakiegokolwiek budynku oraz prostej i taniej automatyzacji, a więc przy niskich kosztach własnych produkowanej energii elektrycznej (segregator aktów prawnych).

W przypadku rozwiązania lewarowego należy umieścić obok budowli piętrzącej prosty próg betonowy, odgrywający również rolę elementu piętrzącego, zaopatrzony w śruby kotwiące, do których mocuje się bezpośrednio turbozespół (promocja 3 w 1). Rozwiązanie lewarowe wobec łatwości przerwania dopływu wody przez napowietrzenie strugi umożliwia pominięcie zamknięć.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami